Skupina D: Belgija bolja od Velike Britanije, Srbiji +10 protiv Latvije, Rusija savladala domaćina

U skupini D prvenstvo su otvorili Belgija i Velika Britanija. Skupinu u Istanbulu pomno pratimo jer se u osmini finala križa sa skupinom C, u kojoj je i naša reprezentacija.

Skupina D, 1. kolo, 1. rujan:

Belgija – Velika Britanija 103:90 (24:26, 30:27, 19:14, 30:23)
(statistika)

Dugo je Belgija lomila Britance. Utakmica u kojoj su kombinirano ispucali 58 trica! Belgija 38, Velika Britanija 20. A kada pritom dodate još ukupno 63 slobodna bacanja možemo možda i poželjeti da smo ignorirali prvu utakmicu u skupini D.

Nije ne bitno ispratiti potencijalnog protivnika Hrvatske, u slučaju najboljeg ishoda, a to je našeg prvog mjesta u skupini. Upravo Belgija se nameće kao potencijalni broj četiri. Nakon pobjede naravno.

De Zeeuw je za Belgiju postigao 21 poen, 19 je pridodao Van Rosso, Tabu 18, a Gillet 17. Za poraženu momčad Olaseni 21 poen, a Clark 20. Bivši igrač Zadra Lawrence postigao je 9 poena.

Srbija-Latvija 92:82 (21:24, 24:23, 20:13, 27:22)

Treća utakmica drugog dana Eurobasketa 2017 donijela nam je okršaj između Latvije i Srbije. Obje ekipe nose ulogu favorita u skupini D, te ova utakmica već u ranoj fazi može odlučiti pobjednika skupine D.

Latvija u utakmicu ulazi vrlo furiozno i napadački te tijekom cijele prve četvrtine vodi glavnu riječ. S druge pak strane Srbija konstantno lovi razliku te pokušava smanjiti. Pred sami kraj prve četvrtine Srbija je smanjila na -4, no ne zadugo. Porzingis povećava na +6 te s rezultatom 24:21 u korist Latvije završava prva četvrtina. Početkom druge četvrtine Porzingis atraktivnim “bananama” čuva koš svoje ekipe sve do 14. minute kada Lučić pogađa tricu za 30:30, pa preko slobodnih bacanja Mačvana Srbija dolazi u vodstvo po prvi puta u utakmici – 32:30. Srbija povećava prednost do +7, no Bertans vraća Latviju u igru. Na zvuk sirene Peiners pogađa za +2 te na predah odlazimo pri rezultatu 47:45 za Latviju. U prvom dijelu kod Latvije najbolji Bertans sa 13 poena, dok strijelce Srbije predvodi Bogdanović s 15 poena.

U drugom dijelu kreće se slično kao i u prvom, s obje strane gledamo napadački raspoložene igrače. Latvija u prednosti, no Gudurić prvo pogađa tricu, Kuzmić dodaje slobodno i Mačvan koš te Srbija opet ima prednost 53:49. Pred kraj treće četvrtine ,koševima Peinersa i Bertansa, Latvija ne uspijeva stići te Srbija na minutu predaha odlazi s pet koševa prednosti (65-60). Zadnju dionicu otvaraju Marjanović za Srbiju te Skele za Latviju .Nastavlja se u istom ritmu, Latvija lovi 7 koševa zaostatka. Četiri minute prije kraja Latvija prvo smanjuje na -1 tricom Bertansa, te Porzingis donosi prednost od dva poena. Bertans radi faul, Bogdanović zabio dva slobodna bacanja te Srbija izjednačuje – 75:75. Mini-serijom 5:0 Srbija ima prednost +5 dvije minute prije kraja susreta. U posljednjoj minuti Bogdanović tricom i realiziranim slobodnim bacanjima Srbija dolazi do +9. Do kraja utakmice Srbija povećava svoju prednost te utakmica završava rezultatom 92:82.

U redovima pobjedničke ekipe najbolji je bio Bogdanović s 30 poena, slijede ga Mačvan s 10 i Marjanović s 13 poena. Kod Latvije je jedini dvoznamenkasti bio Bertans s 23 poena.

Turska – Rusija 73:76 (15:20, 18:16, 18:19, 22:21)

Derbi dana u skupini D odigrali su domaćin Turska i reprezentacija Rusije. Osim prvih osam minuta susreta, koje su u vodstvu proveli domaći košarkaši, ostatak utakmice pripao je Rusima. Serijom 9:2 početkom posljednje dionice Turci su u još dva navrata stigli do vodstva, a po završetku serije i pri rezultatu 60:59 gosti preokreću. Tri i pol minute prije kraja susreta Cedi Osman pogodio je tricu za posljednje vodstvo Turske (68:66), nakon čega slijedi neizvjesna završnica, koju je tricom za 68:72 na 25 sekundi prije kraja susreta izvjesnom učinio Alexey Shved. Do kraja susreta gosti su ostali mirni s linije slobodnih bacanja i na kraju zasluženo slavili sa 73:68.

U pobjedničkom su se sastavu istaknuli Shved s 22 poena, a 20 je uz devet skokova ubilježio Tomfey Mozgov. U redovima Turske se s 28 koševa, sedam skokova i četiri asistencije istaknuo Osman.