Skupina D: Finska bolja i od Grčke, Italija tijesno preko Švedske, Rusiji počasna pobjeda

Utakmicom Finske i Grčke otvoreno je posljednje kolo skupine D Eurobasketa, a Finska je pobjedom 86:77 potvrdila drugo mjesto u skupini i u sljedeći krug prenose dva boda sakupljena upravo u ovoj utakmici, dok će Grci u drugome krugu startati bez bodova. Italija je u utakmici bez značaja slavila protiv Švedske, a Rusija je počasnu pobjedu ubilježila protiv Turske.

Grčka – Finska 77:86 (23:22; 35:36; 47:57)

Grčka: Sloukas 4, Bourousis 6, Zisis 19, Spanoulis 17, Perperoglou 4, Fotsis, Papanikolaou 2, Kavvadas, Mavrokefalidis 10, Kaimakoglou 6, Bramos 4, Printezis 5.

Finska: Koivisto 7, Nikkila, Muurinen 15, Huff 13, Lee 4, Salin 1, Kotti 14, Koponen 29, Haanpaa 1, Mottola, Ahonen 2, Rannikko.

Grčka je autoritativno otvorila susret i postavila se kao favorit, što je rezultiralo njihovim konstantnim vodstvom kroz prvih deset minuta. I drugih deset minuta počelo je boljom igrom Grčke, ali nikako nisu uspijevali dignuti prednost iznad šest koševa razlike, a boljom igrom u posljednje dvije minute prvog poluvremena Finci prelaze u vodstvo i na odmor odlaze s prednošću 35:36.

Bolja igra Finaca očitovala se i u nastavku susreta, te su na krilima Petterija Koponena i Tukke Kottija na odlasku na posljednji odmor stigli i do dvoznamenkaste prednosti (47:57). Igrači Henrika Dettmana prednost su bez većih poteškoća održali do kraja susreta i zasluženo slavili sa 77:86.

Koponen je susret završio s čak 29 poena i pet ubačenih trica iz sedam pokušaja, Kimmo Muurinen dodao je 15 koševa, a jedan manje stavio je Kotti. Kod Grka su se istaknuli bekovi Nikos Zisis i Vassilis Spanoulis, prvi sa 19, a drugi 17 koševa.

Italija – Švedska 82:79 (27:20; 43:48; 63:63)

Italija: Aradori 16, Gentile 19, Rosselli 3, Vitali 7, Poeta, Melli 11, Belinelli, Diener, Cusin 7, Datome 7, Magro, Cinciarini 12.

Švedska: Hakanson 5, Skjoldebrand 2, Kjellbom 6, Pita, A. Gaddefors 2, T. Massamba 5, Grant 3, Jerebko 21, B. Massamba, Rush, Taylor 28, V. Gaddefors 6.

U utakmici igranoj samo za prestiž, Italija je pokazala da je ipak kvalitetnija od Švedske i slavila sa 82:79. Talijanski izbornik Simone Pianigiani u ovoj je utakmici odlučio odmoriti Marca Belinellija i Travisa Dienera što mu je donijelo određene probleme u igri, naročito u prvom poluvremenu koje su Šveđani zaključili vodstvom 43:48.

Ipak, u nastavku susreta stvari su sjele na svoje mjesto, a potpomognuti igračima iz drugog plana Talijani na kraju dolaze do zaslužene pobjede.

Alessandro Gentile s 19 i Pietro Aradori sa 16 poena bili su najubojitiji Talijani, dok se kod Švedske ponovno istaknuo dvojac Jonas Jerebko i Jeffrey Taylor. Prvi je susret završio s 21 poenom i osam skokova, a drugi je imao skok manje, ali i 28 ubačaja.

Turska – Rusija 77:89 (17:16; 40:39; 57:58)

Turska: Balbay, Preldžić 8, Guler, Batuk 5, Ilyasova 13, Erden 2, Cetin, Savas 18, Gonlum 17, Arslan 12, Asik 2, Turkoglu.

Rusija: Karasev 25, Sokolov 1, Valiev, Fridzon, Voronov, Kulagin 8, Shved 8, Antonov 14, Monya, Khvostov 8, Savrasenko 12, Ponkrashov 13.

Utakmicu za prestiž odigrali su večeras Turska i Rusija, a Rusi su ostvarili prvu i jedinu pobjedu na ovom natjecanju slavivši sa 77:89.

Oba izbornika dala su priliku igračima koji su manje nastupali u dosadašnjem dijelu prvenstva, pa tako za Tursku uopće nije nastupio Hidayet Turkoglu, dok Sergey Monya i Vitaliy Fridzon nisu osjetili parket kod Rusa. Ključnu razliku Rusi su ostvarili sredinom posljednje četvrtine, kada su otišli na dvoznamenkastu prednost i istu sačuvali do kraja.

Sergey Karasev vodio je Ruse sa 25 poena, a 14 je dodao Sergey Antonov, dok je kod Turske 18 ubacio Oguz Savas, a 17 Kerem Gonlum.