Skupina D: Meksikancima prvo slavlje, Australci dobili Litvu

Trećeg natjecateljskog dana Svjetskog prvenstva skupine D najzanimljivija je utakmica između Australije (1-1) i Litve (2-0). U preostale dvije, Slovenci bi trebali nastaviti pobjednički niz dok bi utakmica između Angole i Meksika prema prognozama trebala odlučivati o četvrtom mjestu.

Angola – Meksiko 55:79 (20:15, 35:36, 45:57)

Angola: Cipriano 3 (6sk), Costa 5, Fortes 7, Edoniema 5, Santos, Moreira 13 (9sk), Joquim 13, Gomes, Moore, Manuel 2, Barros 2, Mingas 5.

Meksiko: Stoll 6, Ramos, Martinez 12, Guttierez 6, Meza, Mendez, Zamora, Parada,  Hernandez 24, Ayon 17 (12sk), Cruz 14 .

Angolci su prvo poluvrijeme često bili u vodstvu i činilo se da će se utakmica odlučivati u posljednjim minutama. No, u trećoj četvrtini Meksikanci razbijaju afrički ekipu i upisuju vrlo važnu pobjedu.

Hector Hernandez je s 24 poena bio prvi strijelac utakmice, ali najbolji na terenu ipak je bio centar Atlanta Hawksa Gustavo Ayon koji je upisao double double učinak, 17 koševa i 12 skokova.

jOE iNGLES

Australija – Litva 82:75 (30:20, 47:28, 52:56)

Australija: Ingles 18, Baynes 14 (6sk), Dellavedova 14, Newley 10, Broekhoff 8, Andersen 7, Motum 6, Jawai 4, Bairstow 2, Bixtom, Exum, Goulding-.
Litva: Seibutis 21, Lavrinović 14, Jankunas 9, Pocius 6, Valanciunas 4, Vasiliauskas 4, Maciulis 4, Kuzminskas 3, Motijunas 2, Juskevicius, Jasaitis.

Australci su od početka bolje ušli u utakmicu i nakon što je Joe Ingles tricom povisio na 11:3 trener Jonas Kazlauskas bio je prisiljen tražiti rani time out. Odmor nije uspio pokrenuti Litvance, pogotovo u obrani jer su u deset minuta primili 30 koševa. Do poluvremena su Boomersi još povećali prednost koja je u jednom trenutku iznosila 19 razlike (47:28).

Nakon poluvremena Litvanci rade seriju od 10-0, smanjuju rezultat da bi u jednom trenutku došli na samo tri koša zaostatka učinivši ovu utakmicu zanimljivom. Ipak, Australci nisu dozvoli preokret i došli su do druge pobjede, koliko sada ima i Litva.

Litvanci su puno griješili, imali su 22 pogreške, osam više nego Australci koje je s 18 poena predvodio razigravač Makabija Inglas. U poraženom sastavu izostao je standardan učinak centra Toronta Jonasa Valanciunasa (4p, 6sk), a dobru igru pružio je Renaldas Seibutis (21)

Goran Dragić

Slovenija – Južna Koreja 89:72 (19:21, 40:39, 70:56)

Slovenija: Balažič 11, G. Dragić 22, Z. Dragić 13, D. Lorbek 14, Omić 13 (11sk), Slokar 1, A. Nikolič, Prepelič, E. Murić 3, Blažič 4, Zupan 8, Klobučar).
Južna Koreja: Moon 8, T. Kim 5, Lee 12, S. Kim 2, J. Kim 4, Park 6, Yang 3, Cho 8, Yang 4, J. S. Kim 5, Heo 7, Oh 8.

Favorizirani Slovenci su pobjedom protiv Južne Koreje ostali jedina neporažena ekipa u skupini i o prvom mjestu će odlučivati u petak protiv Litve.

Susret su počeli loše što je vidno razljutilo trenera Jure Zdovca. S blijedom igrom nastavili su sve do poluvremena u kojemu su često imali zaostatak od nominalno najslabije momčadi u skupinu. Nakon jezikove juhe na odmoru u nastavku su krenuli agresivno što se odrazilo i na rezultat. Tricom Domena Lorbeka Zmajčeki su otišli po prvi puta na dvoznamenkastu prednost (60:49) koku do kraja nisu ispuštali.

Goran Dragić, igrač Phoenix Sunsa, bio je s 22 koša najuspješniji u pobjedničkoj ekipi, Lorbek je dodao 14, a Zoran Dragić i Alen Omić po 13.

Grupa D

Sutra igraju Meksiko – Australija (12:30), Slovenija – Angola (16:30) i Litva – Južna Koreja (19:30).