Skupina E: Hrvati vodili Unicaju do pobjede u Madridu

Jedanaesto kolo skupie E Eurolige večeras su međusobnim dvobojima otvorili moskovski CSKA i Zalgiris te u španjolskom dvoboju Real Madrid i Unicaja Malaga. Rusi su uspješno obranili domaći parket, dok su košarkaši Unicaje s Hrvatima u glavnim ulogama iznenađujuće slavili u Madridu.

Panathinaikos je dočekao Albu iz Berlina, opravdao status favorita i ostvario laku pobjedu te je sada na omjeru 7-4, dok su gosti pali na 1-10. Utakmica je odlučena bila na poluvremenu kad su domaćini imali prednost 50:28.

Barcelona je večeras imala lagan posao, kao apsolutni favorit su ušli u utakmicu protiv Bešiktaša koji u Top 16 nema ni jednu pobjedu na kontu, a katalonsku prijestolnicu napustili su s omjerom 0-11. Domaćini su nakon utakmice na omjeru 10-1, imaju devet pobjeda u nizu, a ovom su osigurali jedno od prva dva mjesta u skupini F i prednost domaćeg terena u doigravanju.

Real Madrid – Unicaja Malaga 74:77

Momčad Unicaje našeg trenera Jasmina Repeše predvođena je hrvatskim košarkašima Krunom Simonom i Lukom Žorićem slavila na teškom gostovanju u Madridu kod Reala i produžila nadu u prolazak do četvrtfinala.

Momčad iz Andaluzije bolje otvara utakmicu i na krilima hrvatskog dvojca Simon-Žorić nakon tri minute vodi sa 4:11. Međutim, igrači Kraljevskog kluba ubrzo se bude iz sna i serijom 8:0 prelaze u vodstvo, a s dobrom igrom nastavili su do isteka prve četvrtine i zaključili istu s 21:15.

Kada je Sergio Rodriguez u 14. minuti postavio visokih 30:18, nitko nije mogao niti naslutiti kako će se utakmica odvijati do kraja. Čak ni do poluvremena gosti iz Malage nisu uspijevali značajnije zaprijetiti Kraljevima, ali u nastavku susreta slijedi prava rapsodija Repešinih trupa.

Kako su počeli dvoboj, tako je hrvatski dvojac započeo i drugo poluvrijeme, pa je nakon tri minute igre tricom Simona Unicaja opet preuzela vodstvo. Rezultatsku prednost gosti su zadržali do kraja utakmice, a tek su tricom Rodrigueza na tri i pol minute prije kraja utakmice Madriđani prišli na -1 (67:68), ali to je bio njihov posljednji vapaj.

Zadranin Žorić je s 21 košem (7/10 za dva, 7/8 slobodna bacanja), 12 skokova i po dvije blokade i osvojene lopte skupio 33 indeksna poena i pobrao naslov igrača utakmice. Najbolju podršku imao je u zagrebačkom dečku Simonu, koji je susret završio s 18 poena (trice 3/6, dvice 3/5, 3/4 za jedan), pet skokova i po dvije krađe i dodavanja.

Rodriguez je sa 17 koševa i šest asistencija bio najraspoloženiji domaći igrač, a Amerikanac s hrvatskom putovnicom Dontaye Draper odigrao je 13 minuta u dresu Reala i za to je vrijeme uspio skupiti tek jedan asist.

CSKA Moscow – Zalgoris Kaunas 70:61

Važnu pobjedu u učvršćivanju treće pozicije na tablici i dodatnom približavanju prolasku u četvrtfinale ostvarili su košarkaši moskovskog CSKA protiv Zalgirisa, a ovim su se porazom Litavci, za koje zbog ozlijede danas nije nastupio Marko Popović, definitivno oprostili od prolaska u daljnje natjecanje.

Predvođeni raspoloženim Sashom Kaunom Moskovljani bolje ulaze u utakmicu, a na semaforu je nakon prvih deset minuta svjetlilo 17:12. Domaćini bolje otvaraju i nastavak susreta, pa već nakon nekoliko minuta pri rezultatu 25:16 prisiljavaju gostujućeg trenera Joana Plazu da pozove timeout, a na istu reakciju prisilili su ga minutu prije isteka poluvremena, kada su prvi puta otišli na dvoznamenkastu prednost (33:23). Do odmora su gosti iz Zelene šume smanjili na prihvatljivijih 35:26.

Domaćini su početkom drugog poluvremena još malo podigli intenzitet u obrani i ponajviše zahvaljujući sjajnim obrambenim reakcijama prije svega Kauna i Thea Papaloukasa dolazili do laganih poena iz kontranapada, čime su opet natjerali Plazu da pozove minutu odmora, ovoga puta pri najvećoj razlici na utakmici i vodstvu domaćih 45:30. Španjolski je trener na klupi Zalgirisa očito pri tome održao inspiritivan govor, jer reakcija njegovih igrača bila je fenomenalna i serijom 18:3 su do isteka treće četvrtine uspjeli izjednačiti rezultat na 48:48.

Snaga domaćih košarkaša ipak je došla do izražaja u posljednjoj četvrtini, a kada su četiri minute prije kraja ponovno otišli na dvoznamenkastu prednost (65:55) više nisu dozvolili iznenađenje.

U obje momčadi po dvojica su igrača imali dvoznamenkasti učinak. Sonny Weems s 13 poena i Viktor Khryapa s poenom manje i osam skokova predvodili su košarkaše Crvene armije, dok je kod gostiju Rimantas Kaukenas susret završio sa 16 ubačenih koševa, a Oliver Lafayette je dodao 11. Naš košarkaš Ante Delaš susret je završio bez poena i s po jednim skokom i osvojenom loptom za 14 minuta na parketu.

Panathinaikos Atena – Alba Berlin 82:58

Domaćini su krenuli serijom 6-0 da bi Nihad Đedović za goste nakon dvije i pol minute zabio prvi koš. Dvije i pol minute kasnije, zabijaju gosti i drugi koš, a domaćini su u međuvremenu zabili 8, tako da je sredinom četvrtine rezultat 14:4. Gosti su dosta opušteno i dekoncentrirano ušli u utakmicu, lagano su gubili lopte, u obrani su radili dosta nepotrebnih prekršaja tako da su domaćini imali dosta lakih poena u vidu slobodnih bacanja. James Gist je imao dva vrlo atraktivna zakucavanja, nakon drugog je rezultat bio 19:6 te je već izgledalo da će utakmica biti jednosmjerna ulica. 21:11 je rezultat nakon prvih 10 minuta, gosti su uspjeli smanjiti najvećih +13.

Druga četvrtina, donijela je nastavak dominacije domaćina, koji su imali preko 80% šuta za dva poena, gosti su bili na 26%. Tricom Marcusa Banksa, vodstvo je naraslo na 30:15. Vidjeli smo i jedno super-atraktivno zakucavanje Stephana Lasmea, na alley-oop pass Dimitrisa Diamantidisa.

Gosti su se najviše prbibližili na -12, no od tada je prednost rasla do konačnih 50:28 na poluvremenu koje je Roko Leni Ukić postavio polaganjem dvadeset sekundi do kraja. Ukić je na poluvremenu imao 8 koševa i jednu ukradenu loptu.

U trećoj četvrtini, Panathinaikos je i dalje uživao dominaciju, tako da se tempo očekivano usporio. Trećom tricom Jonasa Maciulisa i s rezultatom 57:33, igrači njemačke momčadi, morali su se pobrinuti da izbjegnu veliku sramotu. Posljednjim košem Lasmea u četvrtini, razlika se popela na 67:37.

Posljednju četvrtinu otvaraju gosti serijom 11:0. Dashaun Wood zabio je dvije uzastopne trice, Deon Thompson je pogodio je pod faulom te bio precizan u izvođenju slobodnog bacanja, a impresivna serija, završila je njegovim putbackom. Uzvraćaju Lasme zakucavanjem te Michael Bramos tricom. Pred kraj utakmice, domaćini su odmarali sve članove startne petorke, Charis Giannopoulos i Gaios Skordilis zabijaju posljednje koševe. Konačan je rezultat 82:58.

Kod domaćina najviše su zabili Maciulis i Lasme, s 16 odnosno 14 koševa, Ukić je ostao na 8 s poluvremena. Gosti nisu imali dvoznamenkastog strijelca, a najbliži tom učinku bio je Wood s 9 koševa.

Barcelona Regal – Bešiktaš JK 86:61

Blaugrana je vodila cijelu utakmicu koju su otvorili serijom 11:2. Reketom su dominirali Erazem Lorbek i MVP veljače Eurolige i Lige Endesa, Ante Tomić. Malo prije isteka prvih 5 minuta, domaćini imaju vodstvo 17:4. Četiri koša gostiju, došla su snažnim zakucavanjima Gašpera Vidmara. Gosti su bili nemoćni pred naletima Barcelone, čiji su igrači pogađali šuteve od kuda je trebalo, a dominirali su i u skoku na obje strane terena.

Početna petorka Barcelona, brzo se upisala na listu strijelaca. Za goste je više od polovice koševa zabio Vidmar, 8 od 15. Kod domaćina je u prvih 10 minuta najefikasniji bio Lorbek s 12 koševa i 3 skoka. Prvih 10 minuta, domaćini su zaključili s prednošću od čak 14 koševa, 29:15.

S komotnom prednošću već nakon prvih 10 minuta, Xavi Pascual, mogao si je priuštiti da odmara ključne igrače. S Lorbekom i Juanom Carlosom Navarrom na klupi, Nate Jawai je preuzeo glavnu ulogu u igri Barcelone. Sredinom četvrtine, prednost je bila 19 koševa, 39:20. Priliku su u Euroligi dobile i mlade nade Barcelone, Alex Abrines i Xavi Rabaseda. Gosti nisu mogli organizirati napade koji bi završavali koševima iz reketa pa su često šutirali tricu. Prednost domaćina bila je oko 20 koševa, a na kraju četvrtine, Abrines je promašio tricu te je rezultat na poluvremenu bio 47:31.

Drugo poluvrijeme, Barcelona opet počinje s udarno postavu, na parketu su i Jawai i Lorbek i Navarro. Pete Mickeal je u kombinaciji s Marcelinhom Huertasom utakmicu odveo na 20 razlike, gosti su odgovarali uglavnom kroz Vidmara, povremeno bi tu ušla i koja trica, primjerice Rickya Minarda, no njihov tempo punjenja scoreboarda je bio daleko od konzistentnog.

U jednom trenutku, gosti smanjuju na -13, ali za Barcelonu ulazi veliki talent Marko Todorović koji odma zabija tricu, Mickeal ponovno ulazi u seriju, postaje dvoznamenkast te je kod rezultata 63:47 svaki igrač na rosteru domaćina zabio barem koš. Šutersku odgovornost za goste, preuzeo je uz Vidmara i krilo Cevher Ozer.

Protiv neke druge momčadi bi 17 razlike uoči posljednjih 10 minuta možda i bilo nadoknadivo, ali ne i večeras protiv Barcelone. Znali su to vjerojatno i košarkaši Bešiktaša kad su išli na posljednji predah s rezultatom 67:50.

Ulaze im neki vanjski šutevi, konkretnije Patricku Christopheru koji brzo biva udvajan na što gosti reagiraju s nekoliko izgubljenih lopti.  Kako se približavao sam kraj utakmice, napadi su im spali na dugačke trice, više ni Vidmar nije bio efektan, dok je za domaćine reketom dominirao Jawai.

Utakmica je završena rezultatom 86:61, a obzirom na formu gostiju i neke njihove dosadašnje poraze, ovaj je teško nazvati nerealnim.

Višespomenuti Jawai bio je prvo ime domaćina s 16 koševa, a u stopu su ga pratili Pete Mickeal i Tomić s 11 koševa svaki.  Za goste je Ozer zabio 18, Vidmar 13, a Markota je u 18 minuta na parketu ubilježio 4 koša.