Skupina F: Navarro za povijest, odlični nastupi Hrvata

Košarkaši Fenerbahčea teže su od očekivanog došli do druge pobjede u Topu 16 Eurolige. U gradskom derbiju u sklopu 7. kola skupine F svladali su Bešiktaš sa 78-72 na krilima našeg Bojana Bogdanovića.

Sjajna izvedba dvojice hrvatskih košarkaša nije bila dovoljna Himkiju da dođe do pobjede u 7. kolu drugog kruga Eurolige. Europski prvak Olympiacos je kao gost slavio s 87-82. Treći uzastopni euroligaški poraz doživjeli su košarkaši Caje Laboral koje vodi hrvatski trener Žan Tabak. U 7. kolu skupine E izgubili su na gostovanju kod Montepaschija s 85-74.

Dan ranije odigran je susret u Izraelu gdje je Barcelona pobjedila Maccabi, a odličnu partiju odigrao je Ante Tomić.

Skupina F

Khimki – Olympiacos 82:87 (23:19; 43:35; 60:54)

Aktualni europski prvaci, košarkaši Olympiacosa, s pobjedom su se vratili s gostovanja iz Rusije gdje su bili bolji od Khimkya sa 82:87 i time se s njima bodovno izjednačili. Iako su bili bolji u prvih 30 minuta, Rusi su obrambeno pali u posljednjoj četvrtini i prosuli prednost od +6 s ulaska u istu. Zoran Planinić i Krešimir Lončar odigrali su sjajnu utakmicu za domaći sastav, Planinić s double-double učinkom dok je Lončaru za isti pothvat nedostajao jedan skok.

Sjajnu utakmicu Planinić je najavio već na samom otvaranju, što poenima što asistencijama ponajprije za Petterija Kopponena i Sergeya Monyu, dok su se Grci držali u igri zahvaljujući Georgiosu Printezisu i Vassilisu Spanoulisu. Planinić je s dobrom igrom nastavio i u drugoj četvrtini, a kada mu se pridružio američki centar Paul Davis Rusi su bez problema povećali vodstvo, pa se na poluvrijeme otišlo s rezultatom 43:33.

Međutim, Grci se nisu predavali i na krilima sjajno raspoloženog Kylea Hinesa u trećoj četvrtini polako stižu prednost domaćina pa se na posljednji dvominutni odmor odlazi s vodstvom Khimkya 60:54.

Crveno-bijeli na krilima Hinesa i Spanoulisa nastavljaju s dobrom igrom i nakon tri uzastopne trice u 34. minuti napokon prelaze u vodstvo (69:71). Gosti svoju prednost nisu ispuštali do kraja utakmice, imali su mirniju ruku s linije slobodnih bacanja u završnici i na kraju slavili sa 82:87.

Domaćima nije pomogla sjajna predstava hrvatskog dvojca. Zoki je za 38 minuta ubacio 17 koševa (7/11 za dva, 0/4 za tri, 3/6 slobodna bacanja), dodao šest skokova i čak 13 (!) asistencija, dok je Krešo ubacio 19 koševa (8/13 za dva, 1/1 za tri) i tome dodao devet uhvaćenih lopti i asist za 22 minute provedenih u igri. Njegov partner pod košem Davis ubacio je poen više i imao isti broj skokova.

U redovima pobjednika po 19 koševa ubacili su Hines i Spanoulis, a potonji je tome dodao i sedam dodavanja.

Dodajmo još kako su sa samo tri izgubljene lopte u cijeloj utakmici košarkaši Olympiacosa izjednačili euroligaški rekord.

Fenerbahče Ulker – Bešiktaš 78:72 (19:15; 32:42; 48:55)

U turskom i istambulskom dvoboju između Fenerbahcea i Besiktasa bolji su sa 78:72 bili žuto-crni i time zadržali barem teoretske šanse za prolazak u četvrtfinale Eurolige, dok su gosti ostali na brojci nula u rubrici pobjeda. Najbolji strijelci u oba sastava bili su hrvatski košarkaši Bojan Bogdanović i Damir Markota.

Iako su na poluvremenu gubili dvoznamenkastom razlikom (32:42) domaći su se košarkaši trgnuli u nastavku i solidnom trećom i odličnom četvrtom četvrtinom izborili pobjedu 78:72. Ključne role u zadnjoj četvrtini odigrali su naš Bogdanović i Uguz Savas, prvi ubacivši devet poena u tom razdoblju, a drugi 10 od svojih ukupno 12.

Bogdanović je susret završio s 26 koševa ubacivši osam od 14 pokušaja iz igre (6/10 za dva, 2/4 za tri), a tome je dodao tri asistencije te po jedan skok i osvojenu loptu. Kod gostiju je Markota ubacio 15 (2/3 za dva/ 2/5 za tri, 5/5 sl. bacanja) uz pet skokova, a Curtis Jerrels dodao 14 uz sedam skokova.

Montepaschi Siena – Caja Laboral 85:74 (22:23; 35:37; 61:50)

Najuvjerljiviju pobjedu večeri slavili su košarkaši Montepaschi Siene koji su kod kuće porazili Caju Laboral našeg trenera Žana Tabaka sa 85:74. S čak 15 pogođenih trica iz 26 pokušaja nasuprot tek četiri pogođene gostujuće trice domaći košarkaši nisu imali šanse izgubiti utakmicu.

Izjednačenu utakmicu u prvom poluvremenu košarkaši talijanskog prvaka su prelomili početkom treće četvrtine kada su serijom 18:4 otišli na dvoznamenkastu prednost (53:43). Već idući napad Nemanja Bjelica je smanjio na 53:46 i to je bilo posljednji put na utakmici do zadnje pola minute da se rezultat spustio na jednoznamenkastu razliku.

U tricaškoj večeri Bobby Brown je ubacio 18 poena, a njegovi sunarodnjaci Daniel Hackett i Matt Janning dodali 16, s time da je drugo spomenuti ubacio četiri trice. Žan Tabak u svojim redovima nije imao previše raspoloženih igrača, a nedostajao mu je i bitan kotačić u rotaciji Thomas Huertel. Najbolji strijelac momčadi iz Vitorije bio je poljski centar Maciej Lampe sa 17 ubačaja.

Maccabi – Barcelona 77:82 (22:20; 39:41; 53:67)

Poslije izjednačenog prvog dijela koje je završilo 41-39 za Katalonce, u trećoj se četvrtini dogodila eksplozija gostujuće momčadi koja je u idućih deset minuta pobjegla na 67-53. U završnici se španjolska momčad opustila, ali nije time ugrozila novu pobjedu.

Hrvatski košarkaš Ante Tomić je još jednom, što je već postao običaj, bio najbolji igrač u redovima Barcelone. Za 28 minuta na parketu Tomić je ubacio 18 poena, a imao je i šest skokova, te dvije blokade. Predstavio se i sa odličnim šutom 7-10, s linije slobodnih bacanja je gađao 4-5, a probao je i jednu tricu koju nije pogodio.

Recimo i da je na ovom ogledu Juan Carlos Navarro ubacio dvije trice, te je došao do ukupno 423. trice u karijeri, u Euroligi. Time je postao najbolji tricaš svih vremena, a prestigao je Talijana Gianlucu Basilea, nekada i svog suigrača u Barceloni.

Na drugoj strani je hrvatski centar Darko Planinić ubacio sedam poena za Maccabi uz jednu asistenciju (2-5 iz igre i 3-4 s linije slobodnih bacanja).