Slovenija: Dobri Hrvati na otvaranju sezone

U subotu je započela i prva slovenska košarkaša liga u kojoj u uvodnom dijelu ne nastupaju ABA ligaši Krka i Union Olimpija. No, bez obzira liga je više nego zanimljiva, ove godine puno izjednačenja, a za naše čitatelje interesantna zbog osam hrvatskih predstavnika.

Prije nego se dotaknemo izvještaja iz prvog kola spomenimo kako je vodstvo Zlatoroga iz Laškog sporazumno raskinuo ugovor s našim Damirom Miljkovićem. S druge strane je Saša Dončić, trener momčadi iz Škofje Loke, pred sam početak prvenstva angažirao Vladu Pašalića.

U derbiju prvog kola, gdje su snage odmjerili susjedi iz Laškog, odnosno Šoštanja, među istaknutijim košarkašima bio je naš Ante Đugum. Domaći košarkaši su upravo na krilima mladog Zadranina otvorili uvodne minute susreta. U izjednačenom početku čiji je rezultat iznosio 13:13, Đugum je upisao 8 poena. U nastavku susreta pokušavali su se Laščani u nekoliko navrata odvojiti na uvjerljiviju prednost, što im je uspelo pred kraj susreta, kada svoj obol daje i naš košarkaš zakucavanjem za 57:49. Spomenimo još kako je Ante u 25 minuta provedenih na parketu uhvatio i 8 lopti, od čega četiri u napadu.

U dvoboju između Tajfuna (Šentjur) i Grosuplja slavio je domaći Tajfun za kojeg nastupa i naš Mladen Primorac. Primorac je za 16 minuta provedenih na parketu upisao 6 poena, 7 skokova i 1 asistenciju. Na drugoj strani je Jure Lozančić, koji je dobro igrao u posljednjim pripremnim utakmicama za Grosuplje, ovog puta zbog problema s osobnim pogreškama odigrao svega 6 minuta. Konačni učinak mu je bio 2 poena i 2 skoka.

U Mariboru je odigran još jedan takozvani derbi. U dramatičnoj završnici na kraju su slavili gostujući košarkaši iz Rogaške. Imali su Mariborčani prije kraja prvog poluvremena i prednost od 11 poena, da bi potom u drugom dijelu hvatali priključak nakon 5 poena zaostatka. U posljednju minutu se ušlo ravnopravno, prednost od pola koša atraktivnim polaganjem Mariboru donosi naš Igor Marić. Na drugoj strani je košarkaš Rogaške, Tadej Horvat zabio dva slobodna bacanja, da bi potom domaći igrači u posljednjem napadu promašili šut za pobjedu. Marić je susret završio s 13 poena, 6 skokova, 3 ukradene lopte i 1 asistencijom.

U Škofjoj Loki je gostovao domžalski Helios gdje je domaći LTH Castings Mercator priredio najveće iznenađenje kola. Saša Dončić je u debitantskom trenerskom nastupu nadmudrio Zmagu Sagadina. U utakmici su sudjelovala i tri naša predstavnika, Luka Drezga je za poraženi sastav ubacio 13 poena, dok je za pobjednike Vjeran Soldo upisao 8 poena i 3 skoka. Vlado Pašalić se tek nedavno priključio momčadi, dobio je tek 9 minuta bez zapaženog učinka.

Za kraj spomenimo da su košarkaši Hopsi Polzele pobijedili Slovan. Najbolji igrač susreta bio je mladi slovenski reprezentativac Miha Vašl koji je susret završio s 23 poena, 6 skokova i 4 asistencije.

Slovensko prvenstvo, 1. kolo:

Hopsi Polzela – Slovan 72:64 (22:13, 37:36, 55:45)
(Vašl 23p, 6sk, 4a, Martin 12p, 12sk; Mlakar 22p, Dimec 12p, Špan 12p)

Zlatorog Laško – Elektra Šoštanj 59:52 (11:13, 28:26, 46:40)
(Lapornik 15p, 6sk, Vujasinović 13p, 6a; Atanacković 16p, 9sk, Collins 14p, 15sk)

Tajfun – Grosuplje 83:75 (21:17, 36:38, 57:58)
(Držić 16p, 7sk, Sebič 16p, 9sk; Trampuš 17p, 6sk, Dikas 13p)

Maribor Messer – Rogaška Crystal 62:63 (18:14, 38:32, 47:52)
(Gavrič 15p, Pelko 14p; Horvat 17p, Koštomaj 17p, 3a)

LTH Castings Mercator – Helios Domžale 83:79 (23:12, 43:33, 58:50)
(Tomič 25p, 5a, Abramovič 13p; Gačeša 15p, Drezga 13p, Hrovat 13p, Besedič 13p)

Hrvati u Sloveniji:

Ante Đugum (Zlatorog) – 25 minuta, 12 poena, 8 skokova, 1 blokada
Luka Drezga (Helios) – 32 minute, 13 poena, 1 skok
Igor Marić (Maribor Messer) – 35 minuta, 13 poena, 6 skokova, 3 ukradene lopte, 1 asistencija