Srbija drugi finalist Eurobasketa

Nakon što je sinoć Slovenija pobijedila Španjolsku i plasirala se u finale Eurobasketa, večeras smo saznali i njihove protivnike. To su košarkaši Srbije, koji su u drugom polufinalu sa 79:87 bili bolji od Rusije te će se za zlatnu medalju sa Slovencima boriti u nedjelju od 20.30. Utakmica za treće mjesto između Španjolske i Rusije igra se isti dan u 16 sati.

Rusija – Srbija 79:87 (20:25, 14:23, 23:18, 22:21)

(statistika)

Tricom Stefana Birčevića otvoren je susret. Rusi su svoje napade bazirali na visoke igrače, dok su Srbi većinu napada završavali preko Bogdana Bogdanovića, koji je u vodstvo 8:14 nakon pet i pol minuta igre ugradio sedam poena. Održali su Srbi vodstvo do kraja četvrtine, koja je završila rezultatom 20:25.

Rusi su se držali na solidnoj distanci prve dvije minute druge četvrtine, kada je Alexey Shved ubacio tri slobodna bacanja za 26:28, a potom kreće srpski uragan, odnosno serija 14:0 kojom su u iduće tri i pol minute stigli na velikih 26:42. Krenuli su Rusi tada nešto i pogađati u napadu, ali obrana je i dalje curila, pa se na poluvrijeme odlazi s rezultatom 34:48.

Ista igra nastavljena i početkom drugog poluvremena, sve do zakucavanja Vladimira Lučića za 41:57. To međutim, nije dodatno podiglo Srbe, već je bio okidač da Rusi počnu stizati rezultat. Serija 11:0 Rusa zaključena je tricom Andreya Vorontsevicha za 52:57, ali uzvraćaju Srbi serijom 9:0, da bi se na posljednji odmor otišlo s njihovom prednošću 57:66.

I utakmica je ponovno bila u aktivnom rezultatu. Shved je nosio rusku reprezentaciju, a zakucavanjem Artema Zubkova na polovici četvrtine stigli su na samo pet poena zaostatka (70:75). Minutu kasnije Shved tricom smanjuje na samo dva poena zaostatka i prisiljuje Aleksandra Đorđevića da pozove minutu odmora. Tricama Vasilija Micića i Bogdanovića Srbija ponovno bježi na +7 (74:81) minutu i 45 sekundi prije kraja. I to je bilo dovoljno. Shved je pola minute prije kraja dao svojoj momčadi malu nadu, ubacivši tricu za 79:83, ali do kraja utakmice Srbi ubacuju još četiri slobodna bacanja za konačnih 79:87.

Najbolji u redovima Srbije bi je Bogdanović s 24 poena, dok je Boban Marjanović dodao 18 uz šest skokova. Rusima nije pomoglo ni 33 poena Shveda, a najbliži po broju ubačaja bio mu je Vorontsevich sa 14.