Subotnji NBA pregled: Četvorica naših nastupili sinoć

Devet utakmica odigrano je u jučerašnjem izdanju najjače košarkaške lige na svijetu gdje su nastupili čak četvorica hrvatskih igrača. Nažalost, Ante Žižić nije nastupio, iako je bio u sastavu Cavsa u domaćoj pobjedi nad Pelicansima 107:102. Od ostalih rezultata izdvajamo gustu utakmicu u Oklahomi gdje su Thunder ispustili 9 poena prednosti i izgubili od Nuggetsa 125:126. Minnesota i Utah rutinski su odradili svoje utakmice, a Portland je, iako nije imalo lagan zadatak protiv neugodnih Clippersa, uspio izvući vrijednu pobjedu koja ih učvršćuje na ljestvici.  Krenimo redom u pregled igara naših igrača.

NBA večer započela je 82:90 pobjedom Bullsa nad Orlando Magicom. Pobjeda cijelu utakmicu nije dolazila u pitanje budući da su gosti vodili 40 minuta. Trica domaćih bila je kriminalna (samo 18 posto), a s tim postocima danas se teško može pobijediti bilo koga. Mladi rookie Lauri Markkanen bio je najbolji kod gostiju s 13 poena i 8 skokova, dok mu se pridružio i Cameron Payne s 11 poena i 6 dodavanja. Odlična timska igra Bullsa očituje se i u poenima. Za razliku od prošle sezone vidljiv je napredak njihova trenera Freda Hoiberga koji ima par dobrih poteza ove sezone. S ovom momčadi nemaju što izgubiti i oslanjaju se na trku i brzi protok lopte u napadu. Još kada dodaju jedno jako ime bit će vrlo zanimljivi za pratiti. S druge strane, Orlando ponovno ne zna u kojem smjeru bi razvijali franšizu, stoga i ne čudi što imaju osam poraza u zadnjih deset utakmica.  Najbolji pojedinac bio je Aaron Gordon s 18 poena i 7 skokova, a uz njega izdvaja se i Nikola Vučević sa svojim 26. double-doubleom u sezoni od 12 poena i 14 skokova. Nakon sjajne prošle utakmice, nadali smo se da Mario Hezonja u ovoj utakmici to može ponoviti. No ipak, završio je sa samo 5 poena (šut 2/8, trica 1/7) uz 4 obrambena skoka, jednu asistenciju, blokadu, dvije ukradene i tri izgubljene lopte u 27 minuta na parketu. Iduću utakmicu igraju protiv “konkurenata” za zadnje mjesto na istoku Atlanta Hawksa, dok će Bullsi put Washingtona.

Kao i Hezonja, Dario Šarić također nije imao svoj dan. Philla je upisala glatku pobjedu 91:101 protiv slabašnih Atlanta Hawksa, a razlika je išla i do velikih 28 poena prednosti. U sjajnoj su formi gosti iz Philadelphije došli na ovaj susret, pobjedivši devet utakmica zaredom. Ipak nisu sve vijesti bile dobre za njih. Naime, ozlijedio im se njihov najbolji igrač Joel Embiid koji mora na operaciju oka i zbog toga će propustiti par tjedana, ujedino i početak doigravanja. Ključeve momčadi predali su Benu Simmonsu, 1. picku drafta 2016., a ovaj im je vratio svojim 11. triple-doubleom u sezoni (13 poena, 10 skokova i 11 asista). Sjajnu utakmicu odradio je i veteran Ersan Ilyasova s 21 poenom i 16 skokova. Zanimljivo da je Ilyasova prešao u 76erse nakon raskida ugovora s Hawksima ove sezone. Šest igrača gostiju zabilo je 10 ili više koševa, a među njima je i 1. pick prošlogodišnjeg drafta Markelle Fultz koji se vratio nakon dugog oporavka od ozlijede ramena (zabio 10 poena). Šarić je utakmicu završio sa šest poena (šut 2/10, 2/7 za 3) uz četiri skoka, tri dodavanja, pet izgubljenih lopti i dvije ukradene za 26 minuta na parketu. Već smo se polako navikli gledati Šarića u boljim izdanjima što će zasigurno ponoviti u utakmicama koje slijede. Kod Hawksa najbolji su bili Damion Lee s 20 poena i Isaiah Taylor s 12 poena i 7 asistencija. Hawksi slijedeći okršaj imaju s već spomenutim Orlandom, dok će 76ersi put Charlotte na susret s Hornetsima.

Selimo se malo na zapad, točnije u Houston gdje su snage odmjerili domaći Rocketsi i gosti iz pustinje Phoenix Sunsi. Domaćini su bili izraziti favoriti u ovoj utakmici budući da se susreću prva i zadnja momčad konferencije. Kako sezona odmiče tako Rocketsi postaju sve veći kandidati za trofej Larrya O’Briena. James Harden igra na MVP razini, a uz to ima vrlo raspoložene suigrače cijelu sezonu, ponajviše Chrisa Paula Clinta Capelu. Sunsi s druge strane izgledaju kao Orlando Magic samo na zapadu (14 poraza u nizu). Dosta loše krenula je franšiza iz Arizone u ovu sezonu i zbog toga se trenutno nalaze tu gdje jesu, s najlošijim omjerom u ligi 19-58 (Houston pak ima najbolji omjer s 62-14). Ekipa je mlada, ali ne i dovoljno dobro posložena te će na draftu ponovno pokušati uloviti još jednog mladog i talentiranog igrača. Doigravanje su vidjeli zadnji put još u eri Stevea Nasha, a navijači su sve tanjih živaca. Pa ipak, prvo poluvrijeme otišlo je na stranu Phoenixa, a u pojedinim trenucima prednost je bila i dvoznamenkasta. Posebice su raspoloženi bili duo Chriss-Ulis. No, u drugom poluvremenu, a posebice u 4. četvrtini stvari se kompliciraju, Sunsi gube prednost i ulazimo u egal završnicu. Prvo je Harden pogodio tricu za 101:101 da bi napad poslije rookie Josh Jackson pogodio šut preko Capele za 101:103 i 1.4 sekunde prije kraja. Međutim, potez utakmice odigrao je Gerald Green našavši se u kutu na trici nakon odigranog auta i pogodivši preko ruke za pobjedu 104:103. James Harden vodio je Rocketse cijelu utakmicu i završio s 28 poena, 8 skokova i 10 asistencija, a spomenimo i to da je Houston igrao bez dva vrlo vrijedna igrača Erica Gordona (koljeno) i Chrisa Paula kojeg mući kuk. Kod Sunsa najbolji pojedinac bio je 4. pick prošlogodišnjeg drafta već spomenuti Josh Jackson s 27 poena 6 skokova, ali i 5 izgubljenih lopti. Sunsi su također bili oslabljeni neigranjem njihovog najboljeg igrača Devina Bookera, ali i T.J, Warrena. Naš krilni centar Dragan Bender bio je u startnoj petorci i odigrao toplo-hladno utakmicu (kao i cijele sezone) upisavši sedam poena (2/3 šut, 1/1 trica) uz jedan skok, dvije asistencije i jednu blokadu za 18 minuta provedenih na parketu. Slijedeću utakmicu Phoenix neće imati laganu zadaću budući da gostuju u Oaklandu kod Golden State Warriorsa, dok će Rocketsi (koji inaće imaju 11 pobjeda zaredom) na teksaški derbi u San Antonio protiv domaćih Spursa.

Zadnja utakmica koju ćemo ispratiti jest ona između domaćih Lakersa i gostujućih Bucksa. Dvije vrlo izjednačene ekipe od kojih Bucksi ipak imaju najboljeg igrača na parketu (Giannisa) dok Lakerse krasi timska igra s puno kretanja kako lopte tako i igrača. Luke Walton dosta je akcija prenio iz GSW te ovi mladi Lakersi neodoljivo podsjećaju na Warriorse od prije nekoliko godina dok se još nisu sasvim uigrali. Ovu utakmicu nisu mogli računati na njihovog startnog razigravača i prošlogodišnjeg drugog izbora na draftu Lonza Balla, ali se zato u pogon vratio Brandon Ingram koji im nedostaje u obrambenom dijelu. Također nema ni omalenog Isaiaha Thomasa zbog operacije na desnom kuku. Jadni Thomas sigurno ovu sezonu neće pamtiti po dobrom. Kod Bucksa je zdravsteno stanje dosta bolje i svi važni igrači su im u punom pogonu. A posebno se to odnosi na Erica Bledosea koji je odigrao najbolju utakmicu sezone. Playmaker Milwaukeeja zabio je 39 poena (7/12 trica) uz 6 asistencija, a posebno je bio raspoložen kada je bilo najvažnije pri kraju utakmice. Inače, pobjedu su odnijeli Bucksi 122:124 nakon produžetaka. Uz Bledsoa istaknuo se i Khris Middleton s 28 poena, 4 skoka i 5 asista dok je Giannis imao double-double od 27 poena i 16 skokova. U redovima domaćina najbolji pojedinac je bio novak Kyle Kuzma s 27 poena, 12 skokova i 6 asistencija. Ivica Zubac odlično je iskoristio svojih 12 minuta zabivši 16 poena (6/9 šut, 4/5 slobodna) uz 5 skokova. Odličnu je kemiju razvio s drugim razigravačem Lakersa Carusom koji mu je lijepo asistirao za par laganih zakucavanja. Lakersi iduću utakmicu igraju doma protiv Kingssa, dok će Bucksi na gostovanje kod Denver Nuggetsa.