Šveđanke u završnici do pobjede

Košarkašice Hrvatske u drugom su susretu drugog kvalifikacijskog ciklusa poražene na gostovanju u Švedskoj. U vrlo izjednačenoj utakmici s vrlo kvalitetnim obranama loše odigrana završnica koštala je izabranice Anđe Jelavić pobjede.

Kvalifikacije za Eurobasket, 14. veljače

Švedska – Hrvatska 63:55 (16:19, 16:11, 17:14, 14:11)

Hrvatska: Begić 3(9sk), Bura, Buzov 2, Dojkić 11, Miletić, Miloglav, Premasunac 4, Režan 23(9sk), Sandrić 10(7sk, 7as), Slonjšak 2, Todorić, Tikvić

Nakon početnog ispitivanja snaga prvu značajniju razliku prave Šveđanke koje odlaze na plus pet (10:5). Režan i Dojkić u završnici ipak donose Hrvatskoj prednost od plus tri nakon prvih deset minuta. Nešto slabije naše igračice odigravaju početak druge dionice. Šveđanke serijom 7:0 dolaze u vodstvo. S obje strane igra se kvalitetna, agresivna obrana. Puno promašaja s obje strane prouzrokovano je odličnom obranom. Srećom, naše igračice dominiraju u skoku, prvenstveno Ana-Marija Begić.

Odlična atmosfera u dvorani

Šveđani su priredili odličnu, pravu navijačku atmosferu. U drugom dijelu ponovno ista priča. S obje strane ponovno obilje promašaja. Antonija Sandrić nije imala svoj dan, no Marija Režan odigrala je utakmicu na iznimno visokom nivou. Šveđanke su se u posljednjim minutama treće dionice odvojile na plus osam (49:41), ali Marija Režan važnim faul-košem nakon skoka u napadu vraća Hrvatsku u igru(49:44). Sandrić je odigrala kvalitetnu obranu, iako ju nije išao šut solidno je razigravala svoje suigračice.

Čvrsto i u posljednjoj dionici. Šveđanke u prvih pet minuta ubacuju samo dva poena, a Marija Režan donosi još jedno izjednačenje 51:51. Na prodor Ivane Dojkić Šveđanke uzvraćaju identično pa se u posljednje dvije minute ulazi s rezultatom 55:53 za domaću momčad. Sandrić u sljedećem napadu gubi loptu pa Šveđanke iz kontre bježe na plus četiri. Dojkić promašuje tešku tricu, a zatim Šveđanke pogađaju preko ruke za 59:53.

Režan 60 sekundi prije kraja daje nadu s nova dva poena. Nova minuta odmora, a naše se igračice dogovaraju da će raditi prekršaje. Eldebrink pogađa samo jedno slobodno bacanje, a Režan ovog puta promašuje. Domaća momčad je neumoljiva s linije slobodnih bacanja pa Zahui postavlja konačnih 63:55