Težak poraz Argentine, Portoriko ponovno uvjerljiv

Drugog dana Američkog prvenstva u Venezueli dobili smo nekoliko potvrda o mogućim dometima ekipa. Portoriko je uvjerljivo svladao Kanadu i za sada izgleda kao najbolja momčad, dok je Dominikanska Republika uvjerljivo svladala Argentinu i tako najavila borbu za najviša odličja.

Urugvaj – Jamajka 68:66 (17:17, 34:31, 48:50)

Urugvaj: Batista 22 (14sk), Garcia 20, Fitipaldo 9, Mazzarino 7, Wachsmann-Mallner 5, Newsome 3, Taboada 2

Jamajka: Samuels 19, A. Scott 18, Rose 15, Howell Ennis 6, D. Scott 4, Uter 3, Blair 1

Najneizvjesnija utakmica dosadašnjeg dijela prvenstva odigrala se između Urugvaja i Jamajke. Ekipe su vrlo izjednačenje po snazi, a to se vidjelo i po rezultatu jer nijedna ekipa nije uspjela izgraditi prednost veću od 8 poena. Prvi dio igre pripao je Jamajčanima, koji su vodili gotovo cijelo vrijeme kroz prve tri četvrtine, ali u posljednjih 10 minuta dolazi do preokreta i Urugvaj preuzima inicijativu. Na kraju se sve svelo na zadnji napad koji je za Urugvaj uspio realizirati Esteban Batista za 68:66, a u zadnje dvije sekunde Akeem Scott nije uspio pogoditi tricu za pobjedu Jamajke. To je Urugvaju bila prva pobjeda u prvom nastupu na prvenstvu, dok se Jamajka nalazi na omjeru 0-2.

Batista je uz pobjednički šut dominirao i ostatkom utakmice te ju zaključio s 22 poena i 14 skokova, a vrlo dobar bio je i Leandro Garcia s 20 poena. Jamajku je predvodio Samardo Samuels s 19 poena, a jedan poen manje ubacio je spomenuti Scott, koji je ubacio 4 trice, ali i promašio onu za pobjedu.

Kanada – Portoriko 67:83 (13:19, 37:40, 58:59)

Kanada: Nicholson 21, Thompson 20 (9sk), Rautins 7, Anderson 5, Joseph 4, Kendall 3, Doornekamp 3, Anthony 2, Joseph 2

Portoriko: Arroyo 20, Ayuso 19, Balkman 18 (11sk), Barea 11, Santiago 9, Sanchez 6

U utakmici momčadi koje su u prvom kolu uvjerljivo slavile, Portoriko je nastavio s impresivnim predstavama te svladao Kanadu rezultatom 83:67. Portoriko je bolje otvorio utakmicu te u nekoliko navrata imao i 8 poena prednosti, ali tijekom druge i treće četvrtine Kanada je uspjela vratiti se u igru te se u posljednjih 10 minuta igre ušlo s prednošću Portorika od samo jednog poena. Činilo se da će utakmica ući u neizvjesnu završnicu, ali Kanada je stala s igrom te Portoriko radi seriju 18-2 na otvaranju zadnjeg dijela igre te mirno privodi utakmicu kraju.

Nakon nešto slabije prve utakmice, u drugoj je proigrao Carlos Arroyo i predvodio Portoriko s 20 poena, a podjednako dobar bio je Larry Ayuso, bivši igrač Splita i Cibone, s 19 poena za 22 minute igre. Ne treba zaboraviti ni Renalda Balkmana, koji je ubacio 18 poena i uhvatio 11 skokova. Kanađani su imali samo dvojicu raspoloženih, Andrew Nicholson ubacio je 21 poen uz 7 skokova, a Tristan Thompson 20 uz 9 skokova. Zakazao je Cory Joseph, koji je u prvoj utakmici bio blizu triple-double učinka, a u ovoj je postigao tek 4 poena uz 6 skokova i 3 asistencije.

Dominikanska Republika – Argentina 91:72 (28:16, 41:39, 72:49)

Dominikanska Republika: Feldeine 21, Coronado 18, Martinez 12, Garcia 9, Baez 8, Vargas 8, Sosa 7, Ramon 4, Fortuna 2, Santana 2

Argentina: Scola 13, Laprovittola 13, Gutierrez 12, Safar 10, Campazzo 9, Mata 5, Delia 3, Mainoldi 3, Espinoza 2, Boccia 2

Bila je ovo prva utakmica Dominikanske Republike na turniru i odmah su pokazali da će biti u igri za prva četiri mjesta na kraju, koja vode na Svjetsko prvenstvo u Španjolskoj. Argentinu su nadigrali u svakom segmentu igre i potpuno zasluženo slavili rezultatom 91:72. Sjajno su otvorili utakmicu te već u prvoj četvrtini napravili 14 poena prednosti, ali borbeni Argentinci se nisu predavali te su do poluvremena došli na zaostatak od samo dva poena. U trećoj četvrtini Dominikanci pokazuju igru iz prve te nakon osam minuta igre imaju velikih 26 poena prednosti, što je bilo dosta za mirno privođenje utakmice kraju.

Pobjedničku momčad predvodio je James Feldine s 21 poenom, dok je 18 ubacio Juan Coronado. Ključ pobjede bio je zaustavljanje Luisa Scole, najboljeg argentinskog igrača, koji je postigao 13 poena uz loš šut iz igre 4/16. Jednak broj poena postigao je i Nicolas Laprovittola, ali nedovoljno da bi se izbjegao veliki poraz.

Paragvaj – Venezuela 70:75 (17:16, 37:35, 54:56)

Paragvaj: Araujo 22, Vallejos 12, Bareiro 10, Fabio 9, Sanchez 6, Ortiz 6, Peralta 5

Venezuela: Sucre 15, G. Vargas 14, Smith 14, Guillen 9, Perez 8, Colmenares 6, Bethelmy 4, Cubillan 3, J. Vargas 2

Zadnji dvoboji dana rezervirani su za domaćina turnira, reprezentaciju Venezuele, koja je pobjedom nad Paragvajem 75:70 došla do prvog slavlja na prvenstvu. U vrlo izjednačenoj utakmici, u kojoj prednost nijedne ekipe nije bila veća od 10 poena, sve je riješeno u posljednjim minutama. Venezuela je uspjela realizirati svojih posljednjih pet napada na susretu, a Paragvaj tome nije mogao parirati što je rezultiralo njihovim drugim porazom.

Axiers Sucre predvodio je Venezuelu s 15 poena i 8 skokova, dok su po 14 ubacili Donta Smith i Gregory Vargas. Kod Paragvaja je najraspoloženiji bio Guillermo Araujo s 22 poena.

Trećeg dana prvenstva na rasporedu su utakmice Brazil – Kanada, Meksiko – Paragvaj, Venezuela – Dominikanska Republika i Portoriko – Urugvaj.