Težak poraz Zadra u Pioniru

Badnjak je košarkašima Zadra donio gostovanje u beogradskoj dvorani Pionir, gdje ih je u okviru 16. kola ABA lige udomaćila momčad Crvene Zvezde. Nakon vrlo dobrog prvog poluvremena, u drugom dijelu branitelji naslova su dodali gasa i otišli na veliku prednost, koju su na kraju zaključili pobjedom 83:57.

Domaćini susret otvaraju vodstvom 8:2, ali na krilima raspoloženih Filipa Kraljevića i Drage Pašalića Zadrani okreću na 8:11 polovicom prve četvrtine. Ubačaj Stefana Jovića za 12:11 bilo je posljednje vodstvo domaćih sve do posljednje minute prvog poluvremena, a nakon prvih deset minuta rezultat je glasio 20:20. Ivan Marinković odlično ulazi u drugih deset minuta i sa svojih šest uzastopnih poena donosi Zadranima prednost 20:26 nakon dvije minute igre u nastavku. Promašili su košarkaši trenera Dejana Radonjića nekoliko otvorenih trica u tom razdoblju, a gosti su strpljivo čuvali vodstvo. Međutim, tada su se razigrali Jović i Maik Zirbes, koji su pick’n’rollom stvarali mnogo problema zadarskim košarkašima, pa pola minute prije odlaska na veliki odmor domaćin stiže do vodstva 35:33, da bi ga slobodnim bacanjima poništio Glenn Cosey uoči posljednje sirene u prvih 20 minuta.

Ipak, veća kvaliteta košarkaša Crvene Zvezde uz lagani sudački poguranac odveo je domaćine do velike prednosti već u trećoj četvrtini. Najprije su drugo poluvrijeme otvorili serijom 9:2, da bi poenima Pašalića Zadar smanjio zaostatak. No, do konca treće dionice domaćini ubacuju još 14 poena, a igrači Ante Nazora svega dva za rezultat 58:43 uoči posljednjih deset minuta. Još jače su Crveno-beli ušli u posljednju dionicu, a do najvećih +31 (81:50) stižu tricom Nikole Rebića u 38. minuti. Do kraja susreta Zadrani su iskoristili laganu i opravdanu opuštenost domaćina i smanjili rezultat na konačnih 83:57.

Zirbes je s 15 poena bio najbolji strijelac domaćina, ali najbolji igrač svakako je bio Jović koji je na osam poena nadodao šest skokova, 10 asistencija i pet ukradenih lopti za valorizaciju 31. Kod Zadra je 15 koševa ubacio Marinković, a valja istaknuti Lovru Bašića koji je skupio osam koševa i devet asista.

Sljedeće kolo igra se od subote do srijede, s time da Crvena Zvezda igra u nedjelju kod slovenskog prvaka Tajfuna, dok će Zadrani u ponedjeljak ugostiti podgoričku Budućnost.