Tomić slomio koš, Fener slavio u Litvi

S večerašnje četiri utakmice kompletirano je 25. kolo Eurolige. Prvo je CSKA na domaćem terenu na pogon De Cola svladao Unicaju. Željko Obradović proslavio je rođendan na najbolji način, pobjedom u Kaunasu pred 15 tisuća ljudi. Olympiakos je na krilima Spanoulisa svladao njemački Bamberg za kojeg je solidan nastup odradio Leon Radošević. Publika u Blaugrani pamtit će utakmicu po pobjedi na rođendan trenera protivničke Zvezde, Alimpijevića, ali iz uz doslovno “pucanje” stakla na tabli nakon zakucavanja Ante Tomića.

CSKA je na domaćem terenu lagano svladao Unicaju. Nakon prve četvrtine Rusi su vodili s deset razlike, da bi u drugoj četvrtini napravili seriju 16:2 za koju su bili zaduženi Clyburn i De Colo. U trećoj dionici domaća momčad je još razigranija pa dolaze do velikih 79:61 i tako otklanjaju sve dvojbe, ako ih je uopće i bilo. De Colo je utakmicu završio s 23 poena, a Clyburn je upisao 13 uz šest asistencija. Kod poraženih vrijedi istaknuti jedino učinak Nedovića, 15 poena i šest asistencija. Jedan od sudaca na utakmici bio je naš Sreten Radović.

U Kaunasu je Žalgiris ugostio Obradovićev Fenerbahče. Učitelj je svladao učenika nakon odlične serije u zadnjoj četvrtini od strane gostujuće momčadi. Micić i Pangos su bili raspoloženi na početku pa su Litavci imali i dvoznamenkastu prednost. Ali europski prvaci su se uvijek uspijevali vratiti u igru, da bi u zadnjoj dionici Sloukas, Kalinić i Datome potpuno preokrenuli utakmicu i serijom odveli Fenerbahče na 71:79 tri minute prije kraja. Turci rutinski odrađuju preostalo vrijeme za nove važne bodove. Datome je bio najbolji strijelac utakmice sa 16 koševa, dok je Sloukas ubacio koš manje. Na drugoj strani je Jankunas ubacio 15, a Pangos 14 uz četiri asistencije.

Prva i treća četvrtina bile su dovoljne grčkom Olympiakosu za pobjedu na domaćem terenu protiv Brose Baskets Bamberga. Spanoulis nije bio tricaški raspoložen, ali ipak je vodio svoju momčad do pobjede sa 17 koševa i osam asistencija. Grci su u prvoj dionici napravili osam poena razlike koju gosti anuliraju već do poluvremena. No, Crveno-bijeli ponovno stječu u trećoj dionici osam poena prednosti koju iskusno zadržavaju do kraja utakmice. McLean, Milutinov i Printezis su bili kvalitetna podrška Spanoulisu, svaki po 16 koševa, dok je na strani poraženih najbolji bio bivši igrač Igokee, Dorell Wright, s 23 koša. Naš Leon Radošević upis

ao je 10 poena za 29 minuta igre.

“Igrali smo odlično prvo poluvrijeme što je velika stvar, posebice na gostovanju u Grčkoj. Ali moramo naučiti igrati u istom ritmu svih 40 minuta” – kazao je nakon utakmice igrač Bamberga, Dorell Wright.

Barcelona je bez problema u Blaugrani svladala Crvenu zvezdu. Druga četvrtina se pokazala presudnom kada Katalonci rade 16 poena razlike te na poluvrijeme odlaze s velikih plus 21. Posebno zanimljiv “detalj” utakmici donio je Ante Tomić koji je zakucavanjem doslovno “slomio koš”. Beograđani su se uspjeli konsolidirati u trećoj četvrtini preko Rochestieja, ali Heurtel i Ribas na asistencije Tomića otvaraju posljednju četvrtinu serijom 20:1 i tu je dvojbama došao kraj. Posljednja četvrtina je završila rezultatom 26:5, a pobjedi Barce najefikasniji je bio Ribas sa 18 koševa, dok je Tomić utakmicu završio na 16 poena, šest skokova i četiri asistencije. Kod Zvezde je Rochestie ubacio 13 koševa.