U-18: Riješeni i Islanđani za prvo mjesto u skupini

Još prije podbacivanja u dvorani Audentes, istoj onoj u kojoj su prije dva dana dobili Gruziju, hrvatski košarkaški reprezentativci do 18 godina znali su da će pobjedom protiv Islanda završiti prvi u svojj skupini B. Susret između Mađarske i Bjelorusije kojeg su naši sjeverni susjedi iznenađujuće dobili igrao se u ranijem terminu. Mađarska pobjeda značila je da će Bjelorusima za eventualno drugo mjesto trebati pobjeda sutra protiv Hrvatske, a to će se, istini za volju, malo teže dogoditi.

Jer, opet je na poluvremenu bilo +19 za momke Vlade Anzulovića. Opet je mali, ali veliki Luka Šamanić zabio osam poena u svoje prve četiri minute kroz prvi period utakmice. Opet je Zula krenuo s kvalitativno nešto slabijom petorkom, a promjena ritma odrađena je gotovo savršeno. I to toliko rano, da se ljudstvo s krajnjeg sjevera Europe nije stiglo ni opametiti nakon omamljivanja, već je potonulo još dublje.

Svojih prvih devet poena zabili su do isteka pete minute, poveli 9:7, a onda je počeo Šamanićev show-program. Osam poena, dva skoka u napadu, ukradena lopta te nužna količina trke i agresije u bloku. Islandski napadi odjednom su počeli trajati sve dulje, načina za dolazak do koša više jednostavno nije bilo.

Od takvih 9:7, u 14. minuti rezultat se pretvorio u 9:26. Počelo se igrati ozbiljnije, s pet relativno brzih prekršaja u drugoj četvrtini presječena su bila krila do danas također neporažene momčadi u našoj skupini. Tek kad su naši shvatili da taj Island u stvari nije ništa posebno, krenula je rasterećena šetnja dvoranom. Tako je to barem izgledalo… Još kad su Jordano i Nakić sa osam vezanih poena povećali na 11:34, priču smo već mogli i zaključiti.

Već smo do velikog odmora imali ogroman 21 skok, već smo do tada prisilili Islanđane na 13 izgubljenih lopti. Klupa je opet mogla rotirati, jer niti ovoga puta već standardan, ali ovoga puta blaži pad u drugom poluvremenu nije bio kažnjen. On se ipak dogodio, kao primjerice i nesportska Vrgoču u 22. minuti, ali Islanđani su već bili na sutrašnjoj utakmici odluke za njih, a to je sraz s Bugarima koji također opravdano ciljaju na drugo mjesto.

Stigli su tako bijeli do 27:41, a onda se opet uz malog Jordana “razbacao” veliki Šamanić i sve vratio na 31:54. Centar juniorske momčadi Barcelone utakmicu je završio s 19 poena i pet skokova (indeks 22), dok je Toni Nakić za samo 17 minuta u igri uknjižio 12 poena. Završilo je četvrtom, našom najuvjerljvijom pobjedom na turniru u Tallinnu.

U kratkim crtama, situacija je za Hrvatsku potpuno čista. Prvi smo u skupini i mirno možemo čekati četvrtfinalni sraz s nekom od momčadi iz skupine A. Island je na tri pobjede, ali bi ga sutrašnji poraz od konkurenata Bugara izravno eliminirao, kada bismo mi bili bolji od Bjelorusa. Dogodi li se kojim slučajem naš poraz u sutrašnjoj utakmici, mogao bi se zatvoriti trokut momčadi na 3-2 u kojem bi se mjerila koš-razlika. Takav bi mogao biti slučaj u skupini A, onoj s kojom se križamo. Kolo prije kraja, Nizozemska, Švedska i Velika Britanija imaju omjer 3-1, a sutra bi sva tri sastava mogla i do četvrte pobjede, budući da ne igraju međusobno.

U toj “ludoj kući” Hrvatska je na sigurnoj etaži. Četvrfinale je u petak, pred juniorima je dovoljno vremena za odmor i pripremu odsudnih utakmica na putu povratka u A-diviziju.

U-18 Eurobasket, Divizija B – skupina B, 4. kolo

Island – Hrvatska 45:75 (9:16, 8:20, 14:18, 14:21)

Island: Jonsson 6, Henningsson 3, Sveinsson 12, Petursson 2, Eggertsson 13, Thorsteinsson 4, Hlynsson, Moller, Ingolfsson, Hilmarsson, Sigurdarson, Nokkvason 5

Hrvatska: Jordano 9, Šarić 6, Šamanić 19, Bajo 6, Palokaj, Nakić 12, Omrčen 7, Drežnjak 2, Vrgoč 5, Marić 2, Kukić 2, Jurić 5

Skupina B – rezultati 4. kola
Mađarska – Bjelorusija 91:85
Island – Hrvatska 45:75
Gruzija – Bugarska 62:83

Poredak: Hrvatska 4-0, Island 3-1, Bjelorusija i Bugarska 2-2, Mađarska 1-3, Gruzija 0-4