U-18(Ž): Hrvatska uspješna u skupini

Hrvatska – Švedska 61:51 (18-16, 18-13, 22-12, 3-10)

Hrvatska je u posljednjoj utakmici po skupinama Europskog prvenstva u Italiji svladala Švedsku. Tako naša reprezentacija ima dvije pobjede (Italija, Švedska) i jedan poraz (aktualne europske prvakinje Belgijanke) , no unatoč dobrim rezultatima zauzima tek treće mjesto u poretku skupine jer je Italija u napetom susretu, za mnoge neočekivano, pobijedila Belgiju 75:73.

Treće mjesto u skupini nam za protivnika u osmini finala donosi drugoplasirane iz skupine B – tradicionalno jaku mađarsku reprezentaciju koja je prošle godine na Europskom prvenstvu zauzela 5. mjesto.

Iako se nikako nije moglo govoriti o opuštenoj utakmici jer Švedska posljednjih nekoliko godina u ovoj kategoriji redovno bolje kotira od naše reprezentacije, a isto zahvaljujući sustavu natjecanja kojim se sve reprezentacije kvalificiraju u osminu finala, švedske reprezentativke nisu pružile dovoljan otpor.

Minutu do kraja prve četvrtine izabranice Deana Nemeca vode respektabilnih 18:11, no Šveđanke ipak ne dozvoljavaju značajnije vodstvo tako rano u utakmici te se brzo približavaju i prva dionica završava 18:16.

U drugoj četvrtini Švedska nakratko prelazi i u vodstvo zahvaljujući trici Matilde Ahlberg za 20:21. Hrvatska klupa traži time-out i nedugo zatim nakon koša Viktorije Ćurić za 22:21 vraća vodstvo u svoje ruke. Semafor je poluvrijeme dočekao pokazujući već 36:29 za Hrvatsku.

Igrom u trećoj četvrtini Hrvatice su pokazale da su se došle boriti za nešto više od pukog ostanka u A diviziji pa se na zadnji odmor odlazi s velikih +17 za Hrvatsku (58:41). U posljednjoj četvrtini je preciznost pala, lopta nikako nije prolazila kroz obruč, a bilo je i suviše izgubljenih lopti pa naše juniorke ukupno postižu tek 3 poena. Švedska to iskorištava tek kako bi smanjila razliku te utakmica završava rezultatom 61:51.

Najefikasnija igračica hrvatske reprezentacije bila je Viktorija Ćurić koja je postigla 14 poena, 4 skoka i 2 bloka. Po 10 poena su dodale Mihaela Lazić i Lorena Mihić, a Lucija Kostić je ubacila 9 poena uz 10 skokova.

Za Švedsku je Tova Sabel postigla 11 poena, no najveću valorizaciju (15) je imala Precious Johnson s 2 poena, ali i 13 skokova, 2 osvojene lopte i jednim blokom, jedinim za Šveđanke u cijeloj utakmici.

Kompletna statistika OVDJE.

Utakmicu osmine finala protiv Mađarske8. kolovoza s početkom u 14:15, možete pratiti uživo na našoj Facebook stranici te na službenom YouTube kanalu FIBA-e.