U16: Hrvatska uvjerljiva u prvoj utakmici Eurobasketa

U prvoj utakmici Europskog prvenstva za igrače do 16 godina, a ujedno i prvoj službenoj utakmici ove generacije, Hrvatska je reprezentacija lakoćom savladala inače dobru reprezentaciju Italije i tako na najbolji mogući način otvorila natjecanje.

Hrvatska – Italija 91:64 (19:18, 42:34, 58:40)

Hrvatska: Skokna 7 (5sk, 4as), Lazić, Dubelj, Bender 20 (9sk, 5as), Kalpić 8, Kumanović 2, Slavica 22 (11sk), Zubac 8, Žižić 12 (14sk), Mazalin 10 (8sk, 5as), Čolak-, Gašpert 2,

Talijani su susret otvorili vodstvima 2:3 i 4:6, a već nakon pet i pol minuta igre i rezultata 20:10 u našu korist, dalo se naslutiti u kojem će smjeru teći utakmica. Na prvi odmor otišlo se ubačajem sa sirenom Ante Toni Žižića, a najznačajniji su doprinos do tada dali Dragan Bender i Nik Slavica, ubacivši svaki po osam poena.

Lepršava igra naših momaka nastavila se i u drugoj četvrtini, a s nekoliko atraktivnih završetaka akcija istaknuli su se Bender i Ivan Zubac. Talijane je u igri držao Andrea La Torre, koji je postigao čak 15 poena u prvom poluvremenu, a sjajnim zakucavanjem Slavice sa zvukom sirene Hrvatska na poluvrijeme odlazi s velikih 52:34.

Razlika je u drugom poluvremenu samo rasla, a prvi put je na okruglih 20 poena otišla u 34. minuti košem Žižića (36:56). Do kraja treće četvrtine stigli smo i na +30 (68:38), a zanimljivost je i da smo ovu dionicu igre zaključili ubačajem u posljednjoj sekundi, a i ovaj puta strijelac je bio Slavica. Talijane smo tako u trećoj četvrtini ostavili na svega četiri poena.

Do kraja susreta naši su odigrali dovoljno da održe visoku prednost, obrane više nisu postojale i oba izbornika na teren su u zadnjih nekoliko minuta dali priliku svojim drugim postavama.

Do konačnih 91:64 naše su s double-double učincima vodili Slavica (22 poena i 11 skokova) i Žižić (12 poena i 14 skokova), Bender je na 20 koševa dodao devet uhvaćenih lopti, dok je Lovro Mazalin odigrao dobru all-round utakmicu, koju je završio s 10 ubačaja, osam skokova i pet asistencija.

La Torre je s 21 poenom bio jedini raspoloženi Talijan, dok je deset koševa postigao Valerio Costa.

Drugi susret naše skupine D u kojem se sastaju domaćin turnira Ukrajina i Latvija na rasporedu je večeras u 20:30, dok naši sljedeći susret igraju sutra u 20:00 sati protiv Ukrajinaca.