U18: Hrvatska deklasirala i Litvu

Iako smo jučer slavili protiv Engleske s 41 poenom razlike, prvi pravi ispit za izabranike Ante Nazora uslijedio je danas protiv snažne Litve. Iako smo u prvom poluvremenu zaostajali s šest koševa razlike, drugo poluvrijeme potpuno smo deklasirali Litvance, a nezadrživ je bio Dragan Bender.

Hrvatska – Litva 89:66 (21:18, 46:40, 58:61)

Hrvatska: Bender 34, Božić 20, Arapović 13, Žižić 7, Mazalin 6, Vučić 4, Jukić 3, Filipović 2, Kapusta, Majcunić, Badžim, Slavica.

Litva: Zuklevicius 17, Paliukenas 15, Zdanavicius 10, Miniotas 8, Varnas 7, Svambaris 3, Normantas 2, Sabonis 2, Vazalis 2, Zemaitis, Birutis.

Iako smo u prvu četvrtinu krenuli dobro i imali vodstvo od 8:3, a minutu i pola do kraja tog perioda vodili smo 16:13, igrači Litve bili su koncentriraniji i spretniji te su prvu četvrtinu završili serijom 8:2 za vodstvo 18:21.

Litva je bolju košarku igrala i tokom druge četvrtine, a nešto više od dvije minute do poluvremena bilježimo i njihovu najveću prednost na susretu od deset poena razlike, bilo je 34:44. Ovaj period, završnica četvrtine bila je na našoj strani pa smo je završili mini serijom 6:2 u kojoj su zabivala tri naša najbolja igrača u ovom susretu, Bender, Luka Božić i Marko Arapović. Na odmor je Litva odnijela šest poena viška, ali nastavak je donio uragansku igru naših.

Nakon četiri i pola minute igre u trećoj četvrtini uspjeli smo stići i nakratko prestići Litvu (52:50), ali reprezentativci iz “zemlje košarke” 1:53 do kraja ovog perioda imaju vodstvo od 54:58, bilo je to njihovo posljednje vodstvo na susretu. Božić je poravnao na 58:58 s dva pogođena slobodna bacanja, a Bender pogađa dvicu i dodatno bacanje za 61:58. Posljednjih 50 sekundi četvrtine rezultat se nije mijenjao.

Očekivala se neizvjesna posljednja četvrtina, ali od toga nije bilo apsolutno ništa. Potpuno smo razbili Litvu u tom periodu dopustivši im samo osam postignutih koševa dok su naši zabili čak 28. Četvrtinu su otvorili isti igrači koji su završili koševima treću, Bender dvicom te Božić dvicom i dodatnim bacanjem. Do kraja naši su samo povećavali prednost, a Litvanci su se mogli samo loviti za glavu i u čudu gledati kako im naši pune koš.

Spomenimo kako za sastav Litve igra i sin legendarnog Arvydasa Sabonisa, Domantas kojeg su naši centri Bender i Arapović potpuno nadigrali te ga zaustavili na samo dva postignuta poena uz šut iz igre 1:8, a uhvatio je 11 skokova.

Daleko najbolji igrač Hrvatske i susreta bio je Bender s čak 34 poena, 14 skokova, te s po dvije blokade, asistencije i osvojene lopte. Dobro ga je pratio Božić s 20 koševa, tri skoka i dvije osvojene lopte, a dobar je bio i Arapović s 13 poena, šest skokova i četiri osvojene lopte. Spomenimo kako Lovro Mazalin opet nije odigrao posebno dobro u napadu, postigao je samo šest poena uz šut iz igre 2:12, ali ne sumnjamo da će biti najbolji kada će biti najpotrebnije, u knockout fazi.

Sutra u 14 sati protivnici su nam Francuzi u posljednjem susretu prvog kruga koji će odlučiti koji ćemo završiti u skupini. Pobjedom smo sigurno prvi, a prvi možemo biti i ukoliko izgubimo s određenom razlikom.