Ukić sa zvukom sirene riješio sjajne Zadrane

Zanimljiv hrvatski derbi u ABA ligi. U 13. kolu ABA lige snage su u Domu sportova odmjerili Cedevita i Zadar. Baš za publiku, bez previše obrane i šuterski raspoloženo s obje strane. To je najbolji opis večerašnjeg derbija. Utakmica je otišla u produžetak, a Ukić u zadnjoj sekundi donosi pobjedu polaganjem preko Bašića.

ABA liga, 13. kolo 23. prosinac

Cedevita – Zadar 102:101 (21:20, 21:27, 30:24, 15:16, 15:14)

(Cherry 18, Musa 18, Krušlin 17 – Bostic 28, Knowles 20, Ivanov 18, Božić 16)

Šuterskom dionicom Krušlina i Murphyja Cedevita je odlično otvorila susret. Nakon 11:2 Aramis Naglić je pozvao minutu odmora nakon kojeg se gosti bude te dolaze na 11:10. Nakon toga, Zadrani su se potpuno razbudili te potpuno ravnopravno držali tijekom cijele prve četvrtine.

Jako raspoložen bio je Bostic, a u par navrata s briljantnim potezima pridružio mu se i Božić. Obje momčadi su živjele od vanjskog šuta, no s par “luđih” šuteva, pogotovo onaj Lovre Bašića, Zadrani se odvajaju na plus pet na kraju prvog dijela. Zanimljivo, obje momčadi su ubacile po osam trica u prvom poluvremenu.

Cedevitasice (FOTO: Marin Sušić)

Naglić je s puno stvari pogodio u večerašnjoj utakmici. Pravovremenim obrambenim i napadačkim rotacijama Zadar je četiri minute prije kraja treće dionice s četiri vezana poena Knowlesa stigao do tada najvećih plus deset. Zadrani su u pravo vrijeme mijenjali iz zonske obrane na ” obranu čovjeka” i obratno. Zadar je izgleda napokon pronašao prave Amerikance. Nije riječ o previše razvikanim igračima koji znaju pogriješiti, ali jako dobro igraju obranu.

No, Cedevita se “rafalnom paljbom” ponovno uspijeva vratiti u igru. Nakon Zadrovih plus 12, Markota,  Krušlin, Musa i sjajni Will Cherry koji s dvije trice, jedna sa zvukom sirene na kraju treće dionice, zaključuje seriju 16:3 kojom je Cedevita prešla u vodstvo (72:71).

Na kraju drama. Nakon nekoliko izgubljenih lopti s obje strane prvo iz teške situacije poentira Bostic, a zatim Musa nakon dvojbenog prekršaja pogađa oba bacanja za 87:87. Cherry je u idućem napadu blokirao Bostica te promašio tricu za pobjedu. Lopta odlazi u aut, a Zadar u posljednjih šest sekundi također promašuje šut za pobjedu. Božić je ostao sam, ali je bio neprecizan pa se otišlo o produžetak.

Odlično gosti ulaze u produžetak. Knowles asistira Bosticu za faul-koš, a zatim poentira iz kontre za 89:92 tri minute prije kraja. Zatim ponovno drama. Prvo Špralja nepotrebno zaustavlja Stipanovića i zarađuje nesportsku, nakon čega Stipanović promašuje oba slobodna bacanja. U nastavku Musa iznuđuje tri bacanja nakon velikog sudačkog previda. Bosticu je dosuđena nepostojeća osobna pogreška, a suci dosuđuju Bosticu tehničku i izbacuju ga s pet prekršaja.

Ponovno napad za Cedevitu i Musa pogađa tricu za 99:96 minutu prije kraja. Zatim glupost Ive Ivanova. Nakon prekršaja u napadu Zadrani zarađuju tehničku. Musa nastavlja s glupostima s faulom u napadu nad Brzojom da bi Lovre Bašić ludom tricom preko Markote smanjio za 100:99.

Ponovno faul u napadu Cedevite i Aramis Naglić promptno reagira s minutom odmora. Cherry faulira Božića na ziceru, a Božić pogađa oba slobodna bacanja za 100:101. Zdovc uzvraća minutom odmora šest sekundi prije kraja.

U posljednjem napadu lopta odlazi Ukiću, koji kao nekad u dresu Splita, ulazom u zadnjoj sekundi pogađa za konačnih 102:101