Unisport ZG: VERN bolji FER-a, Škrinjarić zabio 41 poen

Vikend Unisport ZG košarkaške lige u subotu smo započeli utakmicama drugih liga. Dok nas je u jutarnjim nedjeljnim terminima čekala uvijek zanimljiva 1. košarkaška liga sveučilišta u Zagrebu u kojoj je ovog vikenda odigrano 5 utakmica.

Prva liga UniSport ZG, 2. kolo, 25. / 26. studeni

ZŠEM : MEF 56 : 51
Kolanović 35p 11sk; Krpljević 17p 15 sk, Bilać 15p

Prva rana nedjeljna utakmica bila je između ZŠEM-a i Medicine. ZŠEM koji premjerno nastupa u 1. sveučilišnoj ligi od samog početka je diktirao tempo i vodio gotovo tokom cijele utakmice. Ključna u ovoj utakmici bila je serija ZŠEM-a od 14:0 nakon čega sa 12:17 odlaze na vodstvo 26:17 i samo povećavaju svoju prednost.

Izabranici trenera Nede Marčinkovića sa Medicine u nekoliko navrata su ozbiljno priprijetili i došli nekoliko minuta do kraja i na par koševa zaostatka, no nedostatak koncentracije u završnici susreta koštao ih je potpunog preokreta, te je ZŠEM zasluženo došao do svoje prve pobjede ove sezone rezultatom 56:51.

ZŠEM je predvodio ponovno odlični Toni Kolanović sa double-double učinkom 35 poena i 11 skokova, dok je s druge strane također odličnu igru pružio Marko Krpljević također sa double-double učinkom 17 poena i 15 skokova, dok je Jakov Bilać dodao 15 poena.

VERN : FER 64 : 47
Kordić 20p 8sk, Šimović 13p 6sk, Penić 11p 9sk 5as; Vujić 13p 6sk, Žulj 10p

Derbi ovog kola i repriza prošlogodišnjeg finala je utakmica između VERN-a i FER-a. FER je fantastično otvorio utakmicu odmah sa serijom 10:0 te su tu prednost održavali do početka druge četvrtine kada se bude VERN-ovci predvođeni odličnim Filipom Kordićem i Ivanom Penićem te sa nekoliko odličnih akcija se vraćaju u susret te pred kraj prvog poluvremena već prelaze i u vodstvo.

U drugom poluvremenu nažalost osjetio se kod FER-a izostanak najboljeg igrača Matije Maljića, te je VERN fantastičnom igrom u oba smjera došao do velike prednosti koju FER jednostavno nije mogao stići. Tako su izabranici Maria Kralja puno lakše od očekivanog došli do druge ovosezonske pobjede.

Kod VERN-a najbolji su bili već spomenuti Filip Kordić 20 poena i 8 skokova od čega 4 napadačka, 4 asistencije i 3 ukradene lopte, Filip Šimović dodao je 13 poena uz 6  skokova, a ponovno kao na prošlogodišnjem final fouru odličnu all around igru je pružio Ivan Penić sa 11 poena, 9 skokova i 5 asistencija. Kod FER-a najbolji je bio rookie Fran Vujić sa 13 poena i 6 skokova, dok je uz njega dvoznamenkasti bio i Tomislav Žulj sa 10 poena.

FF : KIF 48 : 88
Šćukanec 13p, Petrović 10p 6sk; Škrinjarić 41p(8×3) 4as, Ćosić 16p 12sk, Konjević 10p

Treća utakmica dana za koju su svi mislili da će poslije VERN-a i FER-a također biti jedna od zanimljivijih pogotovo nakon prošlogodišnje pobjede Filozofa nad KIF-ovcima ipak je od samog početka išla u jednom smjeru. Najveća prednost Filozofskog fakulteta bila je 4 poena na početku susreta, no tada stvari u svoje ruke uzima najbolji igrač KIF-a i prvi strijelac 2. lige centar Osječanin Filip Škrinjarić te još jednom pokazuje zašto je trenutno najbolji strijelac te lige.

Za 31 minutu na terenu mladi Škrinjarić ubacio je nevjerojatnih 41 poen uz fantastičan postotak šuta iz igre 72,7%, od čega mu je šut za tricu 8/13, a za dvicu 8/9, odličnom šutu dodao je i 4 asistencije i 3 skoka. A u ovoj odličnoj predstavi pridružio mu se još jedan Osječanin i njegov bivši klupski suigrač iz mlađih dana Ivan Ćosić. Mekani Ćosić utakmicu je završio sa double-double učinkom 16 poena i 12 skokova čemu je dodao još 6 asistencija i 4 ukradene lopte. A vrijedi spomenuti i jedno njegovo odlično zakucavanje u kontranapadu.

Kod Filozofskog fakulteta najbolji je bio Emil Šćukanec sa 13 poena, dok je Ozren Petrović dodao 10 poena i 6 skokova te je imao i 3 ukradene lopte.

PF : FSB 53 : 55
Čutuk 21p 7sk 4as, Baljkas 11p; Vinko 26p 5sk, Župan 10p

Najzanimljivija utakmica dana bila je utakmica između Pravnika i Strojara. Od samog početka utakmica puna preokreta sa čak 13 izjednačenja i 12 promjena u vodstvu. Stvarno smo gledali fantastičnu utakmicu. Najveća prednost FSB-a je bila 7 poena ponajprije zahvaljujući odličnoj igri Marina Vinka koji je kroz prvo poluvrijeme održavao FSB u laganom vodstvu. No kod rezultata 41:35 za FSB bude se pravnici te serijom 11:0 dolaze do svog najvećeg vodstva 46:41. Mislilo se da su pravnici tu uspjeli prelomiti utakmicu u svoju korist, no FSB se ponovno vraća i na rezultatskom egalu 53:53 osigurava sebi napad za pobjedu.

Očekivala se nakon ovakve utakmice da će lopte ići u ruke Marina Vinka, no tako nije mislio junak FSB-a Luka Župan koji fantastičnim prodorom i još boljom realizacijom sa zvukom sirene zabija „zicer“ i tako FSB-u donosi drugu pobjedu u sezoni.

Kod pobjednika fantastični Vinko utakmicu je završio na 26 poena i 5 skokova, dok je Luka Župan ovim košem u posljednjoj sekundi utakmice došao do dvoznamenkastog učinka od 10 poena. S druge strane odlična utakmica Zvonimira Čutuka 21 poen, 7 skokova, 4 asistencije čime samo potvrđuje da je sigurno među top 5 centara ove lige, a uz njega Josip Baljkas je uspio nekako zabiti 11 poena uz loš šut iz igre 2/12, ali je dodao 5 asistencija.

PMF : FPZ 79 : 30
Tušek 14p, Atelj 11p 6sk 3as, Perković 10 p 4as; Prelec 8p, Bikić 7p

Zadnja utakmica prve lige ovog vikenda bila je između PMF-a i Prometa. Promet u totalno izmijenjenom sastavu od prošle godine kada su došli u svojoj premjernoj sezoni do bronce ove godine bez nositelja igre Gazića i Herendića te uvijek neugodnih Keve i Vukojevića jednostavno nisu protiv PMF-a mogli ništa. Od početka PMF je držao prednost koju su samo iz minute u minutu povećavali do ovih na kraju +49. Gotovo svi igrači PMF-a su se u ovoj utakmici upisali u strijelce, jedini kome to nije pošlo za rukom je Antonio Barišić.

Kod PMF-a najbolji je bio kapetan svih kapetana Filip Tušek sa 14 poena čime je u natjecanju za najboljeg strijelca utakmice pobijedio svog suigrača Ivana Atelja koji je dodao 11 poena, no uz to je upisao i 6 skokova i 3 asistencije dok je Goran Perković došao do 10 poena i 4 asistencija. PMF će s ovim trojcem svakako biti velika prijetnja svim „starim“ prvoligašima. Kod FPZ-a Antonio Prelec je zabio 8 poena, dok je Dominik Bikić dodao 7 poena.

Poredak:

No. Ime ekipe Broj utakmica Postignuti koševi Primljeni koševi Koš razlika Bodovi
10. FPZ(-1) 2 30 99 -79 0

Sljedećeg vikenda na teren se vraćaju i djevojke u subotu 2.12. gdje će sigurno najzanimljivija utakmica biti ona u 11:30 između PBF-a i EF-a. Dok će u nedjelju 3.12. ponovno na teren prvoligaši sa nekoliko zanimljivih utakmica prije svega FSB i PMF, a tu su još i susreti Prava i KIF-a,  FER-a i ZŠEM-a te Filozofa i Medicinara.