Velika generacija uzela još jednu medalju

Juan Carlos Navarro danas je odigrao svoju posljednju utakmicu u dresu Španjolske i za to si je poklonio novu medalju, onu brončanu. Već do poluvremena bilo je jasno da će Furija slaviti, samo je bilo pitanje s koliko razlike.

Španjolska – Rusija 93:85 (21:13, 24:15, 21:27, 27:30)
(statistika)

Shved i društvo danas jednostavno nisu imali nikakve šanse. Kako to obično biva kada se dijele medalje, Pau Gasol dodaje gas. Kada mu se priključi mlađi brat, slobodno možemo reći kako se pobjednik zna.

U početku je potegnuo Marc Gasol, a cijela obrana Rusije, koliko god se trudila, nije mogla ništa i rezultat je nakon tri minute glasio 11:3. Marcu se potom priključio Sergio Rodriguez, pa su njih dvojica kombinirala deset sljedećih španjolskih poena za 21:13 nakon prvih deset minuta. Sa četiri vezana poena Rusi otvaraju drugu dionicu, ali Španjolci uzvraćaju serijom 9:0 za 32:17 u 15. minuti. Aleksey Shved i Timofey Mozgov držali su Ruse na životu u sljedećih nekoliko napada, da bi Juancho Hernangomez stavio tricu, pa još tri poena nadodao stariji Gasol za velikih 42:25 dvije minute prije kraja poluvremena. Istom razlikom otišlo se i na odmor, rezultatom 45:28.

Andrey Vorontsevich s pet poena otvara drugo poluvrijeme, ali Španjolci su i dalje igrali svoju igru. Prednost se održavala na 15-ak poena, da bi ih Dmitry Khvostov zabrinuo tricom za 61:50 dvije i pol minute prije kraja treće četvrtine, a isti igrač istom mjerom za 66:55 zaključuje ovaj period igre.

Početkom posljednje dionice Rusi napokon smanjuju zaostatak na jednu znamenku, a odličnom igrom Vitalya Fridzona i Dmitrya Kulagina, koji su sami napravili seriju 11:2, rezultat je tri i pol minute prije kraja smanjen na 76:73. Seriju prekida Pau Gasol, ali tricom uzvraća Artem Zubkov za samo dva poena zaostatka Rusa (78:76). Na žalost po njih, Rusima je za konačni preokret ponestalo snage i koncentracije, što su ipak kvalitetniji Španjolci znali iskoristiti i na koncu slavili sa 93:85.

Do bronce je Španjolsku vodio stariji Gasol s 26 koševa i deset skokova, brat mu Marc je ubacio poen manje, a Rodriguez je uz 16 koševa upisao i devet asistencija. Najefikasniji kod Rusa je s 18 poena bio Shved, a double-double učinak od 14 koševa i deset skokova upisao je Mozgov.