Velika pobjeda Splita protiv Crvene Zvezde

Košarkaši Splita su na krilima Ivana Mimice uspjeli na otvaranju povratka u regionalnu ligu uzeti skalp jednoj od najboljih momčadi ove sezone, beogradskoj Crvenoj Zvezdi. U velikoj splitskoj pobjedi Mimica je ubacio 32 poena, od čega 15 u posljednjoj četvrtini.

Srećom Splićani su uspjeli riješiti spor vezan uz Marija Filipovića, registrirali su tri novopridošla igrača, Filipa Kraljevića, Vedrana Vukušića te Filipa Krušlina i samim time se skoncentrirali na uvodni susret u regionalnoj ligi nakon tri godine odsustva. Nažalost, zbog spora sa Fibom i dalje nije riješena sudbina Darija Šarića koji je susret otpratio s tribina.

Novopridošli Krušlin i Vukušić debitirali su odmah u startnoj petorci Splita koja je odlično otvorila današnji susret. Točnije otvorio ga je Josip Sobin s osam poena, a tri je pridodao startni playmaker, mladi Paolo Marinelli. Pokretljivom obranom Splićani su potpuno zaustavili vanjsku igru Zvezde, a ulaskom iskusnog Nikole Vujčića uspjeli su iskontrolirati igru u dubinu što je rezultiralo i prvim osjetljivim vodstvom, točnije 24:16.

Uspjeli su se gosti vratiti u susret i početkom druge četvrtine ponovno povesti minimalnom prednošću. No, današnji junak susreta, Ivan Mimica sa šest uzastopnih poena vraća Splićane u vodstvo, te tjera trenera Zvezde na minutu odmora. Nakon odmora Zvezdaši nisu uspjeli pozitivno reagirati, gube lopte što je kaznio Srđan Subotić, zabivši tako deseti uzastopni poen svoje momčadi, odnosno za vodstvo 36:27. Prije kraja prvog dijela imali su domaćini i dvoznamenkastu prednost, no Beograđani nakon jednog nes(p)retnog pokušaja Vujčića za tri poena, postavljaju konačni rezultat prvog poluvremena 42:41.

Nakon 15-minutne pauze Splićani su izašli još čvršći i pokretljiviji. Brzim protokom lopte uspjeli su rastegnuti obranu Zvezde i u nekoliko navrata zabiti kombinatoričino nesebične poene koji su izazvali zadovoljstvo na domaćim Gripama. Kao u drugoj četvrtini, Splićani su i u trećoj imali prednost od 9 poena, no ponovno su dozvolili Zvezdi da uhvati priključak.

Početkom posljednje četvrtine svi ljubitelji hrvatske (dalmatinske) košarke najvjerojatnije  su se na trenutak prisjetili jučerašnje utakmice u Pioniru. Dalmatinska momčad protiv “beogradskog giganta”, kontrola susreta do samog završetka, sve dok se ne poremeti momčad osobnim pogreškama.

To je u jednom trenutku vjerojatno prošlo kroz glavu nekolicini gledatelja nakon pete, doista nepotrebne, osobne pogreške Subotića. Doduše, bilo je više od sedam minuta igre, no minutu kasnije petu osobnu pogrešku skupio je danas odlični Josip Sobin pa ga je morao zamijeniti iskusni Nikola Vujčić.

Međutim Split se za razliku od Zadra četiri minute prije kraja košem Tonija Dijana uspio odvojiti na sedam poena. Uspjeli su se Srbi tricom Filipa Čovića od table i to preko Dijanove ruke vratiti na svega tri poena. No tada na scenu stupa Ivan Mimica. U dva uzastopna napada pogađa dvije trice, diže Splićane na noge, a Milivoja Lazića ponovno tjera na minutu odmora. No, ni nakon nje Mimica se nije ohladio, jednim iznimno lijepim backdoor prodorom vodi svoju momčad na deset poena, a odmah u sljedećem napadu zabija 11. uzastopni poen, novom tricom povećava vodstvo na nedostižnih 12 poena.

Ono što valja napomenuti jest kako je Mimica do tog prijelomnog trenutka šutirao trice mizernih 1/7. Pred kraj susreta vidjeli smo i Nikolu Vujčića u ulozi playmakera, kada je pokušao nagraditi sve prisutne u dvorani jednim alley-oopom. Došli su Zvezdaši na kraju na šest poena, no to ne umanjuje na kraju ipak jednu uvjerljivu pobjedu Splita. Žuti su izuzevši zadnjih nekoliko napada u prve tri četvrtine kontrolirali susret, djelovali puno moćnije od favorizirane Zvezde i najavili kako na Gripama nitko ne može doputovati u ulozi favorita.

Ivan Mimica odigrao je briljantnu utakmicu, zabio je 32 poena (55% šuta iz igre), a uz to je imao i 3 asistencije. Nikola Vujčić odigrao je jednu fenomenalnu partiju. Ne samo da je upisao 17 poena, 7 asistencija, 5 skokova i 2 blokade već je u nekoliko navrata potpuno zasjenio vidljivo motiviranog Raška Katića. Vujčić je s 34 godine dominirano obranom, zatvorio reket, otvorio ga u napadu svoje momčadi, i takoreći potvrdio svoj status jednog od najboljeg centra u povijesti europske košarke. Još da je pogodio i koji od pet pokušaja za tri poena, ali ne treba tražiti dlaku u jajetu. Josip Sobin je na kraju stao na 12 poena, a odlično je odigrao i Srđan Subotić pomogavši na organizatorskoj poziciji, podijelio je četiri lopte, a zabio šest koševa.

Više nego pozitivan dojam ostavio je i Filip Krušlin, stao je na 7 poena, no odigrao je iznimno pametno, racionalno, iznimno koristio i u obrambenom dijelu, te potvrdio kako će zasigurno biti pojačanje u ovogodišnjem sastavu. Dijan je na kraju ubacio 8 koševa, Marinelli je završio na početna tri, dok je jedini koji je donekle podbacio bio Vedran Vukušić završivši susret s 2 poena.

Na drugoj strani spomenimo tek solidan povratak Igora Rakočevića u dresu Crvene Zvezde, upisao je 10 poena, dok je također 10 ubacio Filip Čović.