Veliki preokret Cibone za slavlje protiv Zadra!

Jedini subotnji ABA ligaški dvoboj bio je derbi hrvatskih klubova, Cibona je ugostila Zadar. Utakmica je bila od neizmjerne važnosti za obje momčadi jer bi eventualnim slavljem napravili veliki korak ka izbjegavanju pretposljednjeg mjesta. Slavila je Cibona rezultatom 77:75.

Ekipa Veljka Mršića dvoboj je otvorila zonom i tako iznenadila Vukove, kod kojih je u prvoj petorci bio mladi Danko Branković na poziciji petice. Zadrani su bolje igrali u prvoj četvrtini, šut ih je služio, a i obrana je bila na razini. Posebno je bio raspoložen Zagrepčanin Jan Palokaj (8 poena). U sedmoj minuti Jovanović je morao pozvati minutu odmora jer je Zadar otišao na 9:20. Do isteka prvih deset minuta, Cibona se ‘budi’ te preko Planinića i Gnjidića smanjuje na – 6.

Preko Onuakua Zadrani vraćaju +11 i tjeraju stratega Cibone na novu minutu odmora, a atraktivno zakucavanje Roka Prkačina nakon toga bilo je dovoljno da prvi timeout pozove i Veljko Mršić, ponajviše iz razloga što mu je momčad poslije tek 3 minute druge četvrtine napravila pet prekršaja. U 15. minuti susreta Prkačin radi svoj treći faul, isti broj prekršaja u tom je trenutku imao i Igor Marić, a u sljedećem napadu Zadra pridružio im se i Darko Planinić. Značajno energičnije i kvalitetnije zaigrali su Vukovi do isteka poluvremena i vratili se potpuno u utakmicu rezultatom 33:36.

Koš za košem igralo se u trećoj dionici, a u 25. minuti je zbog petog faula parket morao napustiti Chinanu Onuaku. Carter je tada ubacio tricu za 44:51, s druge strane istom je mjerom uzvratio Ivan Novačić. Vezanim ubačajima Jure Planinića (2+1) i Aleksandra Bursaća Zadar ubrzo ponovno bježi na +8, a zatim i Martin Junaković ubacuje koš za 51:61. Promašila je Cibona dvije trice na kraju četvrtine pa se u zadnju ušlo s prednošću Zadra 53:65.

Tricama Novačića i Marića Cibona se ‘vraća u život’, odnosno na – 6. Uzvratio je Bursać košem uz faul te iskorišteno slobodno bacanje. Ivan Novačić tada ubacuje svoju petu tricu na dvoboju, a Junaković gubi loptu u napadu. Na nešto manje od šest minuta do posljednjeg sučevog zvižduka Darko Planinić smanjuje na 66:72, a Janu Palokaju je suđen nesportski faul. Planinić ubacuje slobodnjak, iz lopte sa strane Novačić ponovno postiže tricu za samo – 2. Zadar ne iskorištava dva napada, a Cibona preko Planinića izjednačuje. Uslijedile su pogreške s obje strane, na 2:30 do kraja rezultat je bio 72:72, međutim, tada Vukovi preko Drežnjaka dolaze u vodstvo 73:72. Justice je s druge strane promašio tricu, Krešo Radovčić za Cibonu ubacio jedno slobodno bacanje za 2 poena razlike. Uzvratio je Jan Palokaj tricom za Zadar i prednost 74:75. Na 27 sekundi prije isteka vremena promašaj Drežnjaka popravlja Prkačin za prednost Cibone 76:75, Veljko Mršić je pozvao timeout. Vukovi su se odlučili braniti rezultat, Mavra promašuje tricu, na semafor je ostalo 2.5 sekunde. Carter faulira Drežnjaka, koji ubacuje prvo te namjerno promašuju drugo bacanje za slavlje 77:75.

Ivan Novačić bio je prvo ime susreta s ubačena 23 poena uz šut za tri 6/10, Radovčić i Planinić su dodali po 12 poena. Kod Zadra je najbolji bio Carter s 16 poena uz 4 skoka i asistencije.

I Cibona i Zadar sada imaju po 8 pobjeda u ABA ligi, a Zagrepčani i utakmicu manje.

Cijelu statistiku možete pogledati OVDJE.