Vrlo zanimljiva noć u NBA ligi

Kako je i običaj u NBA ligi već dosta godina, dan prije Dana zahvalnosti (kojeg u SAD-u s poštovanjem i dan danas obilježavaju) igrano je mnoštvo utakmica, njih čak 13. Sve ekipe u kojima igraju hrvatski košarkaši bile su aktivne sinoć, ali ipak nismo vidjeli sve naše košarkaše u akciji. Ante Žižić Ivica Zubac nisu nastupili u međusobnom dvoboju njihove dvije ekipe, točnije Cleveland Cavaliersa (2-14) i Los Angeles Lakersa (10-7). Povratak LeBrona Jamesa u svoj rodni kraj donio je Lakersima i novu pobjedu 105:109, iako su cijelu utakmicu gubili da bi ju preokrenuli u završnici. Niti Dragan Bender nije ulazio u igru u porazu Phoenix Sunsa (3-14) kod Chicago Bullsa (5-13) 124:116. Sunsi su tako, nakon pobjede nad Spursima, ponovno počeli nizati poraze te će slično kao i Cavsi tankiranjem (već u ovoj fazi sezone) pokušati doći do što bolje pozicije na nadolazećem draftu. Samo zašto im onda mladi igrači poput Žižića i Bendera ne igraju nego igraju isluženi veterani (npr. 38-godišnji Jamal Crawford u Sunsima) koji nisu budućnost franšize? Od ostalih rezultata izdvaja se četvrti poraz zaredom NBA prvaka Golden State Warriorsa (12-7) od strane Oklahoma City Thundera (11-6) 95:123. Sjajnom posljednjom četvrtinom OKC je prelomila utakmicu zabivši čak 36 poena naspram 16 Warriorsa. Philadelphia 76ersi (13-7) provukli su se protiv New Orleans Pelicansa (10-8) 121:120, nakon što je Anthony Davis promašio slobodno bacanje za produžetak te su tako 76ersi i dalje ostali neporaženi na svom terenu (omjer 10-0).

Indiana Pacersi (11-7) prekinuli su niz od 3 pobjede uvjerljivim porazom protiv Charlotte Hornetsa (9-8) 127:109 na gostujućem terenu. Hornetsima je trica ulazila na sve strane (18-29 za tricu što je sjajnih 62%) te Pacersi to obrambeno nisu mogli pratiti. I dalje im nedostaje Victor Oladipo koji bi se skoro trebao vratiti na teren. Njegov izostanak do sada se nije osjećao u redovima Indiane, međutim ovu utakmicu nedostajao je netko tko bi mogao povući serijom vlastitih poena ili kreacijom za druge. U prvom poluvremenu Charlotte je imala vodstvo skoro cijelo vrijeme, osim par minuta u drugoj četvrtini kada postava Pacersa s rezervama i Bojanom Bogdanovićem dolazi do izjednačenja. Ali treću četvrtinu ide na stranu Hornetsa 37:24 (+21 je bila razlika na ulazu u posljednju četvrtinu 105:84) i na kraju su gosti na parket poslali rezerve i tako odustali od pobjede i moguće napete završnice. Bojan je ponovno odigrao odličan susret i u 34 minute isporučio 20 poena (6/9 šut iz igre, 4/4 slobodna bacanja, 2/3 za dvicu i 4/6 za tricu) uz 3 skoka, 4 asistencije i 1 izgubljenu loptu. U 4 utakmice bez Oladipa, Bogdanović prosječno zabija nešto manje od 20 poena po susretu uz sjajne postotke šuta te je tako postao najopasniji dio Indianinog napada, iako ne igra kao prva opcija i ne troši veliki broj posjeda svoje ekipe što mu omogućava ovakvu iznimnu efikasnost. Osim Bojana, istaknuo se Domantas Sabonis s 15 poena i 6 skokova u limitiranoj minutaži (samo 19 minuta) zbog problema s osobnim greškama. Kod Hornetsa najbolji su bili tko drugi nego Kemba Walker sa 16 poena i 11 dodavanja, te Jeremy Lamb s 21 poenom i 7 skokova. Pacersi nakon ove utakmice kreću u mini turneju po zapadu, gdje će odigrati 5 utakmica, a prva od njih bit će za 2 dana protiv San Antonio Spursa (8-9). Hornetsi idući dvoboj igraju u gostima protiv Oklahome (11-6).

New York Knicksi (5-14) iznenadili su u gostujućoj dvorani favorizirane Boston Celticse (9-9) rezultatom 109:117. Celticsi ove sezone ne uspijevaju igrati na razini na kojoj smo ih navikli gledati te su trenutno tek na osmom mjestu istočne konferencije. Brad Stevens još nije uspio posložiti sve kockice u momčadi te su tek 25. momčad lige po napadačkom učinku, dok u obrani i dalje dominiraju (3. u NBA, primaju prosječno 103 poena po utakmici). Njihovo traženje iskoristili su Knicksi i tako došli do pobjede nakon 6 poraza. Kao i Hornetse, imali su odličan postotak za tricu (15-30, 50%) te ih je to poguralo do pobjede unatoč 17 izgubljenih lopti naspram Bostonovih 8 (bili su Celticsi bolji u svim statističkim kategorijama, osim u procentima šuta). Već u prvoj četvrtini Knicksi su imali lijepu prednost 18:26 te su ju održavali i u drugoj. Pokušali su domaćini preokrenuti u drugom poluvremenu, no kada god bi se približili Tim Hardaway Jr. (21 poen, 4 skoka, 4 dodavanja) i pogotovo Trey Burke (29 poena, 6 skokova, 11 asista s klupe) pogađali bi teške šuteve ili kreirali sami sebi poene 1 na 5. Mario Hezonja startao je za New York, ali se u toj ulozi nije najbolje snašao budući da je za 13 minuta ubacio tek 3 poena (šut 1/7 iz igre, 0/1 za dvicu i 1/6 za tricu) i tome dodao 2 skoka i 1 ukradenu loptu. U zadnje dvije utakmice u kojima je dobio priliku, Hezonja je ukupno iz igre šutirao 2/12 uz slabu igru u oba smjera te će to morati popraviti misli li izboriti ozbiljnije minute. Isto tako šut za tri mu je trenutno 27% u 17 odigranih utakmica što je dosta ispod prosjeka lige. Kod domaćih Kyrie Irving ponovno je ostvario odlične brojke (22 poena, 6 skokova, 13 asistencija), ali uz čak 25 ispucanih lopti, dok je Al Horford dodao 19 poena, 7 skokova, 5 dodavanja i 3 blokade. Boston sada očekuje malo lakši raspored te bi tu trebali doći do zraka, pogotovo u slijedećoj utakmici protiv Atlanta Hawksa (3-15). Knicksi pak dočekuju neugodne New Orleans Pelicanse (10-8).

Napetu utakmicu mogli smo gledati u Minneapolisu u susretu domaćih Timberwolvesa (7-11) i Denver Nuggetsa (11-7) koja je na kraju pripala gostima rezultatom 101:103. Igralo se koš za koš do sredine treće četvrtine kada Nuggetsi rade seriju i odlaze na dvoznamenkastu prednost. Wolvesi se kasnije vraćaju, uz par poena Darija Šarića u ovom periodu, ali ipak im je pobjeda za malo izmakla iz ruku. Sjajnu utakmicu, možda i najbolju u dresu Nuggetsa, odigrao je Paul Millsap (25 poena, 5 skokova, 5 ukradenih), zabivši svaki put kada su gostima trebali poeni. Opet treba napomenuti i to da je Denver imao bolji postotak za tri (40% naspram 28% Wolvesa) što u današnjoj NBA ligi mnogo znači ako želite pobijediti utakmicu. Ukupno 32 izgubljene lopte s obje strane pokazatelj su ne baš kvalitetne utakmice s mnogo srljanja i nepotrebnih grešaka. Dario je ponovno bio solidan ubacivši 12 poena (4-9 šut iz igre, 3/3 slobodna bacanja, 3/5 za dvicu i 1/4 za tricu) uz 7 skokova, 3 asistencije i 1 ukradenu loptu za 28 minuta s klupe. Od dolaska u Minnesotu, Šarić je na prosjeku od 8,5 poena, 5 skokova, 1,7 asista i 1,4 ukradene lopte uz 40% šuta iz igre (39% za tricu) u 4 odigrane utakmice. Osim Darija, istaknuo se Karl Anthony Towns s 22 poena i 7 skokova. Za goste, Millsap je bio najbolji strijelac, a osim njega Jamal Murray ubacio je 18 uz 4 dodavanja. Iduću utakmicu Denver igra protiv Orlando Magica (9-9), a Minnesotu čeka gostovanje kod Brooklyn Netsa (8-11)