WABA liga: Velike pobjede Medveščaka i Trešnjevke

Početkom tjedna došla je vijest da se bugarska ekipa Beroe pojačala s tri američke košarkašice. U Zagrebu su imale prednost od 13 poena i tako osigurale etiketu favorita u ovaj put domaćoj utakmici protiv Trešnjevke. U borbi za 3. i 4. mjesto u skupini izgledalo je da će cure Deana Nemeca izgubiti jednu break priliku za slavlje. No, zaustavile su Bugarke i novopridošle Amerikanke.

Odigrala je Trešnjevka junačku utakmicu, zabila 50 poena na poluvremenu, Katavić je “stavila” 7 trica. Odlične su bile i Pavić i Kostić; standardno dobre Erjavec i Mühl, te naš trener Dean Nemec može mirno i zadovoljno povesti kombi iz Stare Zagore za Zagreb. Sljedeći tjedan očekuje ih susret protiv Play Offa za potvrdu trećeg mjesta u grupi — svakako neočekivan uspjeh za prvu sezonu, i to bez Ane Lelas. Kapa dolje!

Da bi jučerašnji dan bio potpuniji, košarkašice Medveščaka, četverostruke prvakinje Hrvatske, pobijedile su odlični Partizan. Pobjeda je to bila za samopouzdanje prije ključne utakmice protiv Kraljeva sljedećeg tjedna u Zagrebu. Predvodio ih je briljantni mladi dvojac Tadić i Petrak, potonja je povukla najviše u drugoj četvrtini, u četvrtoj kombinirala s Tadić i poigrale su se s iskusnom srpskom petorkom. Todorić i Bura su briljirale, trener Braslav Turić može sljedeći tjedan vjerovati u pobjedu, a naše cure svakako trebaju i mogu očekivati punu podršku.

Za kraj spomenimo i košarkašice Raguse koje imaju dosta peha u prvom djelu sezone. Nakon Ine Marin, za susret nije bla spremna ni Karla Kalajadžić. Bez obzira na sve, odigrale su dobre tri četvrtine protiv Celja, na kraju izgubile s visokih 33, ali u tom trenutku i realnih.

BTravel WABA liga, 6. kolo, skupina A

Beroe – Trešnjevka 2009  72:86
Banks 24, Wright 21 ; Katavić 27, Erjavec 19, Mühl 14p, 8sk, 6a, Kostić 10p, 10sk, 9a, Pavić 10p

Košarkašice Trešnjevke 2009 slavile su na gostovanju u Bugarskoj. Svladale su domaći Beroe 86:72 i tako uzvratile za poraz koji su doživjele u Zagrebu (-13). Odlično prvo poluvrijeme ekipe Deana Nemeca donijelo je prednost Zagrepčankama od 50:33. U nastavku susreta domaća ekipa je sredinom četvrte četvrtine stigla na minus tri (68:71), ali je sjajna Anđela Katavić tada ubacila svoju sedmu tricu, a pridružile su se Nika Muhl, Karla Erjavec i Josipa Pavić te serijom 15:4 okončale ovaj susret.

Katavić je ubacila 27 poena uz šut za tricu 7/11. Erjavec je dodala 19 uz šest skokova i četiri asistencije. Muhl je ubacila 14 uz osam skokova i šest asistencija, a Lucija Kostić je uz deset poena dodala isto toliko skokova i devet asistencija. Beroe je predvodila Tearra Banks s 24 poena i 13 skokova.

Zagrepčanke su sada na omjeru 3-3, a sljedeći tjedan gostuju u Sarajevu kod Play off Ultre.

BTravel WABA liga, 6. kolo, skupina B

Medveščak – Partizan 82:65 (12:17, 28:10, 17:21, 25:17)
Bura 20p, 12sk, Petrak 15p, 4a, Todorić 13p, 5sk, 5a, 5uk.l ; Matić 22, Vidović 19

Košarkašice Medveščaka su u 6. kolu Btravel lige svladale Partizan iz Beograda s 82:65  i tako stigle do druge pobjede. Ono što je značajno je činjenica da su Zagrepčanke slavile s većom razlikom nego što su izgubile u Beogradu što bi na kraju ligu moglo biti vrlo važno u borbi za plasman u ligu za prvaka.

Gošće su bolje otvorile utakmicu i početkom druge četvrtine nakon trice Miljane Bojović povele su 20:12. Tada je uslijedila velika serija Medveščaka 18:0 za 30:20 u koju su po dvije trice “ugradile” Ana Petrak i Iva Todorić. Nakon trice Marije Radoš “Medekice” na poluvremenu imaju 13 razlike (40:27).

Činilo se sredinom treće četvrtine da ekipa Braslava Turića ima rezultatsku kontrolu (52:37), ali su gošće počele ”grickati” prednost Medveščaka koju su u 34. minuti praktički i dostigle kada su došle na zaostatak od minus dva (61:59). Novu prednost od 70:61 koja je usmjerila utakmicu na stranu Medveščaka kreirale su Matea Tadić i Patricia Bura. U završnici je prvo Radoš ubacila novu tricu za +12 (74:62), a Petrak i Bura za  konačnih +17 (82:65).

Bura je s 20 poena i 12 skokova predvodila “Medekice”. Petrak je dodala 15, a Todorić 13 uz pet skokova, asistencija i osvojenih lopti.

Sljedećeg tjedna Medveščak dočekuje Kraljevo.

Ragusa – Celje 57:90 (13:28 19:22, 11:18, 14:22)
Zovko 15p, Stojanović 13p, Stanković 11p ; Slonjsak 29p, Marić 11

Košarkašice Raguse su izuzevši prvu četvrtinu bile dostojan protivnik aktualnim prvakinjama lige. Petnaest poena prednosti su ostvarile Celjanke na krilima hrvatske reprezentativke Ive Slonjšak. Na drugoj strani trener Zdravko Kitin, uz ozlijeđenu Inu Marin nije mogao računati ni na Karlu Kalajdžić.

U drugoj četvrtini je uz standardno dobru Romanu Stojanović povukla Petra Stanković. U nastavku je 11 od 15 poena zabila i Josipa Zovko. Tricu pred kraj četvrtine, drugu svoju, postigla je mlada Zarac te tako poboljšala cijelu sliku.

U četvrtoj su se Slovenke povukle nazad, u igri pet na pet su Dubrovčanke odigrale susret korektno do kraja, na kraju izgubile s korektnih 33.

Dubrovčanke tako usmjeravaju snage u nacionalno prvenstvo, gdje ih očekuje susret protiv Dubrave.