Zadar slavi Travisa i pobjedu

Jedna od najdramatičnijih utakmica u povijesti ABA lige odigrala se večeras u prepunoj dvorani Krešimira Ćosića između Zadra i Partizana, a košem Romea Travisa u posljednjoj sekundi utakmice, slavio je Zadar 80:78!

Zadar je bolje otvorio utakmicu pred prepunim tribinama dvorane Krešimir Ćosić. Poveli su Zadrani 8:4, Partizan je brzo izjednačio, a momčadi su se do kraja četvrtine izmjenjivale u vodstvu.Zadar je ipak bio pribraniji i vodio je s dva poena razlike nakon prvih 10 minuta.

Partizan je bolje otvorio drugu četvrtinu, a Zadar u prvih par minuta nije mogao zabiti koš. Probleme im je stvarala zonska obrana protivnika. Poveo je Partizan 24:29 u trećoj minuti druge četvrtine, a taj rezultat stajao je dobre dvije i pol minute kada Marko Ramljak prekida “post” polaganjem i smanjuje na 26:29. Uspio je Zadar povesti 31:29, ali do kraja četvrtine Partizan je ipak bolji i na poluvrijeme se odlazi s dva poena prednosti za goste.

Nije imao Zadar šuterski raspoloženih igrača u prvom poluvremenu, a posebno je zabrinjavala loša večer Travisa koji ništa nije mogao pogoditi izvana.

Nastavila se izjednačena igra i u drugom poluvremenu, Partizan u laganoj prednosti između dva i pet poena razlike, a Zadar je u tim trenutcima u igri držao Franko Kaštropil svojim skokovima u napadu i poenima ispod koša. U dva navrata poveli su Zadrani u posljednjoj četvrtini, drugo vodstvo bilo je 5 minuta do kraja kada su imali 63:61. Izgledalo je da će Partizan konačno do pobjede u neizvjesnoj završnici jer su nešto više od dvije minute do kraja poveli 68:73. Svejedno, nije se Zadar predavao, a koševima Delaša i Krasića smanjuju na samo minus jedan.

Samo minutu i desetak sekundi do kraja, nakon koša Krasića, Travis radi nepotrebnu osobnu pogrešku na Bertansu koji pogađa oba slobodna bacanja za novo vodstvo Partizana od +3. Ramljak na asistenciju Delaša pogađa iz kuta za 74:75, a na drugoj strani Lučić radi korake, a Zadar ima napad za pobjedu te najiskusniji u redovima Zadra, Bariša Krasić, hrabro uzima loptu odluke u ruke, ali radi korake i 14 sekundi do kraja Partizan ima sve u svojim rukama.

Trener Zadra, Ante Nazor, pozvao je minutu odmora na kojoj je rekao igračima da igraju presing po cijelom terenu, što je dalo ploda jer Ramljak krade loptu Gordiću odmah ispod koša, a lopta dolazi do Delaša koji se diže s 8 metara i pogađa tricu od table za erupciju oduševljenja na tribinama. Nakon minute odmora Partizana lopta dolazi do Bertansa koji također s 8 metara preko Krasića pogađa za vodstvo Partizana 77:78, samo sekundu do kraja utakmice. Delirij na tribinama u sekundi je nestao, baš kao i vodstvo Zadra i svi su mislili da je gotovo, ali ne i Ante Nazor koji je nacrtao akciju koja će se u Zadru prepričavati jedno duže vrijeme.

Ante Delaš izvodio je loptu sa strane, svi su misli da će lopta ići nekome na šut, ali Delaš je bacio loptu visoko preko cijele obrane koju u skoku ispod koša hvata Travis i pogađa od table uz prekršaj Gordona za pobjedu i slavlje 8.000 ljudi u dvorani. Zadru je ovo treća pobjeda u nizu i sada potpuno rasterećeni mogu na gostovanje u Beograd kod Crvene zvezde. Spomenimo i odličnu atmosferu u dvorani, odlično navijanje bez i jednog izgreda.

Zadar su do pobjede predvodili Bariša Krasić s 14 poena ali i 6 izgubljenih lopti, zatim Franko Kaštropil s 13 poena i 6 skokova od čega čak 5 u napadu, 12 je dodao Delaš, a po 10 Vrbanc i Travis koji je imao i 7 skokova te 4 osvojene lopte. Kod Partizana Lučić 15 poena, 10 skokova, dok su Bogdanović, Gagić i Bertans postigli po 11 koševa.

Svu ljepotu košarke mogli smo vidjeti u posljednjih desetak sekundi utakmice, a tko je nije gledao može s pravom žaliti.