Zadar slavio pod Tornjem nakon više od šest i pol godina

Velikim hrvatskim derbijem između Cibone i Zadra u Draženovom domu otvoreno je osmo kolo regionalne ABA lige. Nakon dugih šest godina i osam mjeseci košarkaši Zadra došli su do pobjede na gostovanju kod najvećeg rivala, slavivši sa 78:80.

ABA Liga, 8. kolo, 10. studeni 2017.

Cibona – Zadar 78:80 (19:19; 21:16; 14:20; 24:25)

Cibona: Bilinovac 3, Uljarević 5, Young 7, Žorić 14, Ćorić, Melvin 18 (8 skokova), Novačić 5, Bošnjak 6, Rozić 3, Ljubičić, Gospić, Tomas 17.

Zadar: Knowles 21 (7 skokova), Bašić, Ivanov 6 (6 skokova), Kraljević 2, Jelenković, Krajina 5, Bostic 18 (7 asistencija), Vuković 2, Brzoja 2, Špralja 10, Tomas, Božić 14 (11 skokova).

Najveću odgovornost kod domaćih je na početku uzeo Cleveland Melvin, ubacivši osam od prvih deset Ciboninih poena. Zadrani su s druge strane bili nešto raznovrsniji u napadu, a većim rotacijama trenera Aramisa Naglića održali su svježinu i s egalom 19:19 ušlo se u drugu četvrtinu. Zadar je i poveo početkom nastavka, ali koštala su ih srljanja u napadu, pa su s nekoliko kontri Vukovi ubrzo prisilili gostujuću klupu da pozove minutu odmora. Najvećih do tada sedam poena prednosti (33:26) Ciboni je tricom donio Yahmar Young u 16. minuti, a do odlaska na poluvrijeme gosti su uspjeli smanjiti zaostatak na 40:35.

Košarkaši Zadra početkom drugog poluvremena se vraćaju u egal, ali potom serijom 10:0 Cibona odlazi na najvećih 52:42, da bi Zadrani potom uzvratili sa svojih 13 uzastopnih ubačaja i prešli u vodstvo, koje je Luka Žorić smanjio na 54:55, rezultat kojim se ušlo u posljednjih deset minuta. Dobar dio posljednje četvrtine Zadrani su odigrali u sjajnom ritmu, odlična obrana donijela im je veliko samopouzdanje u napadu, pa u posljednje tri i pol minute ulaze s velikih 67:78. Ipak, uspjeli su sve prokockati i tek slobodnim bacanjem Joshue Bostica doći do prednosti 78:80 na 16 sekundi prije kraja. Do kraja susreta Marko Tomas imao je dva pokušaja za izjednačenje, odnosno vodstvo, ali promašio je i Zadrani se kući vraćaju s pobjedom.

Kod Zadra se istaknuo Preston Knowles s 21 poenom i sedam skokova, Bostic je ubacio 18 koševa i podijelio sedam asistencija, a Luka Božić ubilježio je double-double učinak od 14 koševa i 11 skokova, čime je potvrdio činjenicu da je najbolji skakač lige. Najbolji kod Cibone bio je Melvin s 18 koševa i osam skokova, a 17 poena je dodao Tomas.

U sljedećem kolu Cibona iduće nedjelje gostuje kod Igokee, dok je dan kasnije Zadar domaćin Crvenoj zvezdi.