Zadar slomio FMP

Košarkaši Zadra na domaćem su terenu upisali izuzetno važnu pobjedu protiv FMP-a u posljednjoj utakmici 16. kola ABA lige. Unatoč ponešto “ukočenom” startu, Zadrani su odigrali odlično drugo poluvrijeme. Pobjedu je zaslužila ponajprije kvalitetna timska obrana. Presudnom se pokazala kvalitetna završnica treće dionice kada su domaćini pobjegli na plus deset. U četvrtoj četvrtini nije moglo bez drame, ali Zadrani su uspjeli izbjeći preokret FMP-a i na kraju zasluženo došli do pobjede.

ABA liga, 16. kolo, 15. siječnja

Zadar – FMP 83:77 (22:25, 19:19, 25:12,17:21)

(Ivanov 18, Božić 17(5sk), Knowles 14, Bostic 14 – Čović 17, Nenadić 15)

Rastrčana momčad gostiju sjajno je iskoristila nervozan start Zadrana pa je nakon pet minuta igre na semaforu svijetlilo 6:16 u korist FMP-a.

Ulaskom energičnog Prestona Knowlesa i, danas sjajnog, Filipa Kraljevića domaći su lakše branili najjače oružje FMP-a, „pick and roll“ Čovića i Oja. U napadu su domaći na pogon sjajnog Božića, koji je prvu četvrtinu zaključio sa 11 ubačaja i 5 skokova, osigurali prihvatljivih 22:25. U jednako žustrom tempu protiče i druga četvrtina koju obilježava igra „koš za koš“, pri čemu se nešto bolje snalaze Zadrani, koji će povesti 32:30. Kod gostiju se u ovoj dionici istaknuo polivalentni Lazarević i sveprisutni Čović, dok je raznovrsni Zadar u napadu iznenađujuće bezbolno nadomjestio vrlo slab šuterski dan najboljeg igrača momčadi Joshue Bostica (šut iz igre 1/17).

Izjednačena druga četvrtina (19:19), poluvrijeme zatvara rezultatom 41:44, o čijoj napetosti i važnosti svjedoči čak pet tehničkih i jedna dosuđena nesportska pogreška, što se, srećom po domaće nije rezultatski osjetilo isključivo zbog katastrofalnog izvođenja slobodnih bacanja gostiju.

Iako često spočitavana, treća četvrtina, ovaj je put domaćinu donijela pobjedu. U oba pravca sjajni Knowles i Ivanov punili su koš FMP-a, koje je dotukao osjetan pad postotka šuta iz igre, popriličan broj olako izgubljenih lopti i broj promašaja s linije bacanja. Koš-faulom Brzoje i polaganjem Ivanova, Zadar tako na pauzu odlazi s plus deset, ostavivši goste na samo četiri ubačaja iz igre.

Posljednju četvrtinu za domaće tricom otvara fenomenalni Ive Ivanov, čijih je devet vezanih poena za +15 osam minuta prije kraja prisililo stratega gostiju Vladimira Jovanovića na minutu odmora. Kada se sve doimalo riješenim, Zadrani su zaredali nekolicinu izgubljenih lopti i loših napada, što je gostujuća osovina Čović–Ojo s priključenim Stefanom Potom objeručke prihvatila i nakon trice Radanova, tri minute prije kraja prišla na samo minus četiri. Ipak, u „penal-završnici Zadrani ostaju pribrani i upisuju važnu pobjedu.