Zadru pobjeda u Poreču unatoč očajnoj trećoj četvrtini

Ako su dan ranije u porazu od osam razlike od Jeniseja košarkaši Zadra ostavili solidan dojam, onda se može reći da danas u pobjedi istom razlikom protiv Ruskon Mordovije nisu. Ruski prvoligaš Jenisej je bio protivnik slične kvalitete, dok je drugoligaš iz Saranska bar za klasu ispod Zadra.

Unatoč tome, stvorio je momčadi Ante Nazora mnogo problema. Ponajviše se to odnosi na treću četvrtinu koja je završila rezultatom 25:8 u korist ruske momčadi. Bila je to već više puta viđena crna rupa Zadrana, iz koje dugo, predugo nisu mogli pronaći izlaz.

Na veliki odmor su otišli s prednošću od 17 poena (19:36), a u trećoj četvrtini preko šest minuta nisu uspjeli postići koš. Ušli su opušteno, posve drukčije nego li na početku utakmice i to im se osvetilo. Slabo u obrani, još slabije u napadu. Mordovija je do prvog zadarskog koša čak šest puta zabila iz igre (četiri dvice i dvije trice), a malo kasnije je još triput poentirala iza linije 6,75, te prešla u vodstvo 44:42.

Ipak, Zadrani su se tada pribrali i normalizirali svoju igru, te nisu dopustili potonuće. Delaš, BaturBrkić bili su mirne ruke s linije slobodnih bacanja, Travis je zabio koš-faul, nadovezao se Ervin s četiri poena pa još jednom Delaš iz igre i utakmica je prelomljena (49:57). Rusi su sve teže dolazili do koša, ali pravo je pitanje gdje je takva, agresivna i čvrsta zadarska obrana bila u trećoj četvrtini. Još jednom je Mordovija pokušala zaprijetiti, prišla na 53:57, ali se u ključnom trenutku ukazao Vrbanc, koji je počeo u petorci pa veći dio susreta prosjedio na klupi.

Zabio je tricu pa je s poludistance pogodio Krasić i još jednom Delaš, koji je uz Travisa bio najbolji strijelac Zadra s 13 poena. Ruse je predvodio Ključnjikov s 14 koševa, a postigao je četiri od deset trica svoje momčadi. Da je Zadar treću četvrtinu odigrao kao prvo poluvrijeme ili posljednju dionicu ovu bi utakmicu dobio uvjerljivom razlikom, no ovako ostaje pitanje zašto se i dalje događaju crne rupe u igri i nadasve, kako ih eliminirati.

Jer jasno je da će kvalitetniji protivnici u ABA ligi svaku takvu rupu, a naročito ovako velike, iskoristiti da prelome utakmicu u svoju korist. Pojedinačno, ako ćemo tražiti pozitivce, ovaj put možemo izdvojiti Romea Travisa koji izgleda još nije u punoj formi, ali već pokazuje osobine lidera, koje su prijeko potrebne ovoj momčadi. Sinoć u sastavu nije bilo kapetana Ive Ivanova zbog povišene temperature, dok su Šime Olivari i Franko Šango ostali u Zadru.

Zadar – Ruskon Mordovija 64:56

Zadar: Mikulić, Brkić 7, Delaš 13, Ervin 8, Vrbanc 10, Ramljak 3, Batur 2, Kaštropil, 4 Travis 13, Krasić 4, Prostran

Ruskon Mordovija: Semerninov 6, Grešev 3, Rožkovski, Valukonis 3, Vasiliauskas 3, Ključnjikov 14, Sotnikov 4, Lidjaev, Krikov 7, Varnakov 7, Černiavski, 3 Zubov, Kuznjecov 6

Zadar danas igra treću utakmicu u tri dana, susret je na rasporedu u 16 sati. Tekstualni prijenos možete pratiti na internetskim stranicama portala Zadarski list.