Žalgiris i Caja Laboral uzeli pobjede u gostima

U  Cedevitinoj skupini C Eurolige danas su odigrane dvije utakmice.  U oba slučaja su pomalo iznenađujuće slavile gostujuće momčadi. Žalgiris je uvjerljivo slavio u Pireju kod branitelja naslova Olympiacosa, a Caja Laboral je pobijedila domaćina u Milanu. Cedevita sutra gostuje kod Efesa u Istanbulu u završnom susretu ovog kola u skupini C.

Skupina C

[rezultat id=161]

Na samom početku susreta se vidjelo da ovu utakmicu neće odlučiti dobra obrana, nego bolji napad. Prva četvrtina protekla je u igri koš za koš, a kod gostiju se najviše iskazao Maciej Lampe koji je zabio čak 9 poena već u prvoj četvrtini. Ista stvar nastavila se i u drugoj, samo su ovoga puta napadači bili još efikasniji. Polaganjem Keitha Langforda u petnaestoj minuti utakmice Armani odlazi na plus deset što je bila njihova najveća prednost na utakmici. Andres Nocioni vraća Caju u utakmicu svojim koševima i na poluvrijeme se odlazi s rezultatom 44:43 za Milano. Nastavilo se izjednačeno i u trećoj četvrtini, a dobro je igrao bivši Zvezdaš Nemanja Bjelica. U tom se trenutku činilo da će utakmica otići u neizvjesnu završnicu, ali na kraju to nije bio slučaj. Bjelica zakucavanjem i Cabezas polaganjem odvode Caju na plus deset sredinom posljednje dionice. Bila je to nedostižna prednost za šminkere koji se do kraja nisu uspjeli približiti gostima. Caja je na ovom gostovanju ostvarila vrlo vrijednu pobjedu protiv izravnog konkurenta za vrh skupine. Valja spomenuti kako je Rok Stipčević ubilježio devet minuta na parketu i za to vrijeme postigao 3 koša.

U sljedećem kolu Španjolci dočekuju Efes, a Armani putuje u Litvu kod još neporaženog Žalgirisa.

[rezultat id=162]

U Pireju su se večeras susrela dva osvajača ovog natjecanja. Grčki Olympiacos ugostio je litvanski Žalgiris iz Kaunasa. Ovaj susret je bio posebno zanimljiv za nas pošto u Žalgirisu igraju i dva hrvatska igrača. Marko Popović bio je jedan od najboljih kod gostiju, dok je Mario Delaš imao epizodnu ulogu u ovom susretu.

Grci su odlično otvorili utakmicu i polaganjem Printezisa otišli su već na samom početku utakmice na 8:0. Brzo su se gosti pribrali i prvim koševima Delaša došli su na samo minus dva. Prva četvrtina završila je 17:14 u korist domaćina. Druga dionica bila je nešto efikasnija i uglavnom su se odigravale efikasne napadačke akcije s obe strane. Nijedna momčad se nije uspjela odvojiti na neku osjetniju razliku, ali pred sam kraj poluvremena koševima Lawa i Hinesa Olympicos završava prvi dio s plus šest. Nakon povratka iz svlačionice na scenu stupa Marko Popović i zabija tri trice u kratkom periodu i odvodi goste na 45:52. Serija tu nije stala i Popović uz pomoć Amerikanaca Dardena i Footea i odvodi Žalgiris na deset poena prednosti. Gosti iz Litve odigrali su maestralnu treću četvrtinu na oba kraja terena. Odličnom obranom limitirali su Olympiacos na svega deset koševa, a zabili su 26. Početkom zadnje dionice napad Žalgirisa povukao je iskusni Kaukenas. Žalgiris je ponovio igru iz prethodnog perioda i nije dopustio Grcima da se približe i ugroze gostujuću pobjedu. Utakmica je zavšila rezultatom 61:79 za Litvance.

Ovom herojskom pobjedom Žalgiris je pokazao kako litavska momčad ove godine ima velike planove. Očigledno je da je trener Plaza pronašao način kako iskombinirati mladost i iskustvo. Olympiacos u sljedećem kolu ima priliku za iskupljenje pred svojim navijačima gdje dočekuje zagrebačku Cedevitu, a na Žalgirisu je da pokuša ostati neporažen i u susretu protiv Milana.

Anadolu Efes vs. Cedevita (petak, 19:45)