Žene: Pula preokrenula Požegu, Zadar razbio Ragusu

Kolo nakon reprezentativne pauze donijelo nam je zanimljivu završnicu u Puli, u kojoj su košarkašice Ivana Đukića u posljednjoj četvrtini preokrenule zaostatak od deset poena. Zadranke su prekinule niz dvaju poraza (Split i Šibenik) te na domaćem parketu pobijedile nes(p)retne Dubrovčanke.

Medveščak se bez većih poteškoća vratio na pobjedničke staze; protiv Podravca su na poluvremenu vodili već za 24 poena. Dubrava je preživjela još jednu utakmicu, ovog puta su teže nastradele protiv Splita, a još jedna dalmatinska ekipa došla je do pobjede: Stipe Bralić je s svojim curama ovog puta u Brodu na Savi upisao treću uzastopnu pobjedu.

Prva liga (Ž), 7. kolo, 18. / 19. studeni

Brod na Savi – Šibenik 57:78 (10:20, 9:18, 25:22, 13:18)

Brod na Savi: Zirdum, Kolar 2, Ivanković, Lazić 15, Bertolović, Kurdija, Ćurković 16, Buconjić 6, Đukić 15, Bešter, Šebalj, Vojvodić 3.

Šibenik: K. Ivančević 9, Vukšić 10, Mrdalj, Strize 16, Pavičić 2, Tošić 10, Periša 22, Borič 9, Rončević, A. Ivančević, Skrozić.

Objavili smo prošli tjedan intervju sa šibenskim trenerom, Stipom Bralićem, koji je najavio sve bolje igre svoje ekipe. I vidjeli smo je u Brodu na Savi gdje su agresivno i visoko postavljene Dalmatinke došle do treće uzastopne pobjede.

Najiskusnija u redovima Šibenika, Sandra Tošić, odlično je zaustavila mladu 16-godišnju Mihaelu Lazić koja je postigla tek četiri poena u prvom poluvremenu. Na odmor su Šibenčanke otišle s prednošću od 18 poena, što je bilo dovoljno za mirno privesti utakmicu kraju.

Dražen Rimarčuk, trener Broda na Savi: “Šibenčanke su se izrazito čvrsto postavile u obrani. S visokim intezitetom igre stvorile su nam velike probleme u tranziciji.”

U pobjedničkom sastavu istaknula se već spomenuta Tošić koja nije imala svoj šuterski dan (4/13 iz igre), ali je postigla deset poena, devet asistencija i sedam skokova. Klaudija Periša je bila najistaknutija s 22 poena, 12 skokova i sedam asistencija.

U domaćoj ekipi Marina Ćurković upisala je 16 poena i 13 skokova, dok je mlada Lazić na kraju zabila 15 poena (šut 4/20 iz igre) uz devet asistencija. Ela Đukić dodala je još 15 poena.

Stipe Bralić, trener Šibenike: Lakše nego smo očekivali dobili smo utakmicu u Brodu, prvenstveno zahvaljujući dobroj obrani u prvom poluvremenu. Posebno je dobro odigrala Tošić zaustavivši najbolju domaću igračicu Lazić na samo četiri poena u prvom poluvremenu. U drugom smo poluvremenu održavali stečenu prednost.”

Podravac Gigant – Medveščak 48:68 (10:28, 9:15, 13:12, 16:15)

Susret Podravca i Medveščaka je bio zakinut za tesktualno praćenje, no kako nam je javio sam trener Medveščaka, Braslav Turić, veći dio posla bio je obavljen već u prvoj četvrtini (10:28).

U srijedu dočekuje Medveščak košarkašice Partizana, dok Podravac u sljedećem kolu gostuje protiv Trešnjevke, koja je bila slobodna ovo kolo.

Isto tako dodajmo kako će Šibenik i Podravac svoju kup utakmicu odigrati sredinom prosinca. Više o Kupu na kraju teksta.

Zadar – Ragusa 75:53 (19:15, 16:15, 17:11, 23:12)

Zadar: Oštrić, Jelenković 6, I. Dujić 14, Vrsaljko 18, Gardijan, Nikpalj 4, Perica 13, Krstić 10, Mandić, Dedić 14, Šolić 8, Turić 2.

Ragusa: Marin 11, Stojanović 17, Zarač, Žanetić, Haklička 6, Matijević 2, Erslan, Tomičić 5, Zovko 2, Kalajžić 10.

Zadranke su u drugom poluvremenu razbile igračice Raguse koje su dobro otvorile susret. Na moment i povele, no problemi s prekršajima (Josipa Zovko) i ozljedama (Ina Marin) koštali su ih u nastavku susreta, što su cure Marije Mazije odlično iskoristile i ostvarile, kako sami kažu, sa Višnjika “pobjedu koja puno znači”.

Marija Mazija, trenerica Zadra: Čestitam svojim curama na velikoj pobjedi koja nam puno znači. Ključ pobjede je u obrani kojom smo limitirali favoriziranu ekipu na 50 poena. S obje strane se igralo jako agresivno i čvrsto i nažalost u takvoj igri ozlijedila nam se Tea Turić. J uvijek imamo preveliki broj nerealiziranih čistih situacija, kao i izgubljenih lopti. Veseli nas, doduše, odličan učinak Perice, povratnice u ekipu. Prije svega nadam se da ćemo nastaviti trenirati na tragu prošlotjednih treninga i da ćemo napadački posložiti kockice još bolje, s obzirom na to da nas čeka jedno teško gostovanje – odlazak u Požegu.”

Nakon susreta razgovarali smo sa Inom Marin, iskusnom zadarskom košarkašicom koja igra već treću godinu zaredom u Dubrovniku. Ina se inače borila već mjesec dana sa ozljedom lakta, da bi u Zadru pukao dubinski aduktor, koji će je odaljiti od parketa za ovu godinu. Bez obzira što se 31-godišnja Zadranka vratila na parket, Dubrovčanke bez prave Ine i Josipe nisu mogle parirati Zadru.

Za Zadar Ana Vrsljako je na kraju upisala 18 poena, osam skokova, Nina Dedić 14 poena i deset skokova, a spomenuta Perić 13, dok je Nina Krstić dodala deset poena. Za ekipu Zdravka Kitina Romana Stojanović zabila je 17 poena, Ina lošim šutem za tri (2/11) na kraju 11 te Karla Kalajžić deset poena.

Ina Marin, košarkašica Raguse: Dobro smo počeli utakmicu, bili u egalu, čak i poveli. Sve je slutilo na zanimljivu utakmicu. I onda sam se ozljedila, iako sam se vratila u igru, nisam mogla dati svoj maksimum za ekipu. Zadranke su čvrsto igrale, zabile što mi nismo te zasluženo pobjedile. Dovoljno govori podatak o naših 14 promašenih penala, a o šutevima i zicerima da ne govorim.”

Igračice Raguse za dva dana, u srijedu, čeka povratna utakmice BTravel WABA lige, na domaćem parketu očekuju susret protiv vodeće ekipe, i aktulanih prvakinja – ekipu Celja.

Dubrava BLC – Split 45:97 (12:20, 11:26, 12:28, 10:23)

Dubrava BLC: B. Perić 9, I. Perić, Boban 1, Džafić 12, Zovkić Prepelić 2, Krpan, Marić 5, Markoci Čulo, Jerković 2, Galušić 14.

Split: K. Puljić 12, Miše 18, M. Puljić 7, Bodrožić 2, Barać 8, Brnas 8, Škec, Nevešćanin, Kovačević 4, Baučić Dilber 6, Škaro 32.

Splićanke su igrale bez dvije važne svoje košarkašice, najboljeg šutera i centra, a u Dubravi su nedostajale Silov i Chiabov. No povukle su ovog puta ostale cure i izuzevši prvu četvrtinu sve ostalo je prošlo u znamenju ekipe Borana Grgina.

Naš iskusni trener Zoran Jokić prolazi sa ovogodišnjom seniorskom ekipom Dubrave teško razdoblje, gdje se očito odbrojava i čeka kraj prvog dijela sezone.

Zoran Jokić, trener Dubrave: Teško je dodati što novo. Ostale su nam još četiri utakmice prvog dijela protiv najbolje četiri ekipe iz prošle sezone.  Treba izdržati do kraja polusezone, a onda se pripremiti za drugi dio s nekim novim imenima.”

Ni malo lako za trenera s najdužim neprekidnim stažom u ženskoj košarci i više od 20 medalja oko vrata u mlađim kategorijama prvenstva Hrvatske. Dubrava treba osvježenje, jer nekonkurentne utakmice ne donose nikome korist.

Nives Džafić završila je susret sa 17 skokova i 12 poena, dok je Stela Galušić dodala 14 poena (4/9 trica).

Spomenimo najbolje Splićanke na susretu: Ana Miše odigrala je statistički najbolje. Uz 18 poena ugradila je još 11 skokova, sedam ukradenih lopti i 6 asistencija. Najbolja strijelka susreta bila je Anamarija Škaro koja je ubacila 32 poena (3/3 trica) i pritom uhvatila pet lopti u napadu. Dodajmo još all-round brojke Katarine Puljić: upisala je 12 poena, devet asistencija, osam skokova i pet ukradenih lopti.

Boran Grgin, trener Splita: “Ne znam je li zbog ranog polaska iz Splita, ali utakmicu smo počeli jako loše – u poluritmu – i do poluvremena smo već promašili dvoznamenkast broj zicera. Nakon odmora smo ipak izgledali dosta ozbiljnije. Tako da je razlika narasla i mogli smo dati priliku našim kadetkinjama. Sad se samo nadam da ćemo u kompletnom sastavu odigrati zadnja tri kola prvog dijela i onda se ne bojimo nikoga.”

Pula Črnja Tours -Plamen Požega 73:72 (15:18, 21:17, 14:23, 23:14)

Pula: Đukić 2, Pjevac, Anita Perko, Anja Perko 17, Franić 2, B. Trehub 8, Hajdin 4, Prugovečki, Ramljak 22, .K. Trehub 8, Đikić 10.

Požega: M. Lovrić 15, P. Lovrić 1, Šegota, Bašić, Hrmić 4, K. Soldo 11, Devčić, Pandža Brnić 14, B. Soldo, Berger, Halimić 27.

Za kraj i najzanimljivija utakmica kola. Cure Vladimira Englmana tek su prošlom kolu, prije dva vikenda došli do prve pobjede. Doduše bilo je i repova sa te utakmice, o kojem ćemo u zaključku teksta. Puljanke su bile blizu poraza, još jednom trener Ivan Đukić nije bio zadovoljan otvaranjem utakmice i pristupom.

Prvo veće odvajanje na susretu bilo je u 26. minuti kada je Sedina Halimić s pet uzastopnih poena odvela Požegu na ugodnih devet poena predosti (47:56).

Požega je koševima Hrmić i Soldo povela za deset poena. Bilo je 56:66 pet minuta prije kraja. No tada najprije Tea Đikić postiže koš, pa Maja Ramljak, da bi nakon trice Tee došle domaće na samo minus tri. Dobru minutu prije kraja Tea postiže još jednu tricu, da bi Perko i Trehub koševima u zadnjoj minuti preokrenuli susret i donijele prednost 73:70. U zadnjem napadu Požeganke postižu dva poena za konačnih 73:72.

Ivan Đukić, trener Pule Črnja Tours: “Još jedno mučenje za nova dva boda, ali pobijedili smo i to je najbitnije.  Sam sam sebi dosadan u ponavljanju nekih stvari s obzirom na to da neke cure ne dođu s glavom i mislima do kraja u utakmici, pa onda eto problema. Sama utakmica bila je neizvjesna do kraja jer gošće nisu došle sa izvješenom bijelom zastavom. Kontrolirale su veći dio utakmice i bile bolji rival. I onda u zadnje dvije minute nas vrate u neizvjesnost, što smo mi objeručke prihvatili i na kraju pobijedili. Pohvala ide samo za borbenost a ostalo treba što prije zaboraviti.”

U zadnjem dijelu izvještaja donosimo kratak pregled dviju Kup utakmica. Split je došao na noge vodećoj Trešnjevci u okrnjenom sastavu. I bez obzira vodili na poluvremenu što je bio znak za ekipu Deana Nemca da pristupe drugom dijelu dosta agresivnije. Sve to je donijelo velik broj izgubljenih lopti Splita, pressing je donio zagrebačkoj ekipi velik broj laganih poena i miran završetak susreta. U zadnjem kolu prije Final4 Trešnjevka ide na Zadar.

Drugi par je bio odigran u Brodu, gdje su košarkašice Raguse slavile rezultaton 62:81 i time izborile slijedeći krug gdje ih očekuje ekipa Dubrave.

Medveščak-Pula i Šibenik-Podravac zakazano je za nešto manje od mjesec dana.

Kup “Ružica Meglaj Rimac”, prvi krug, 11. studeni:

Šibenik – Podravac 15. prosinca (pobjednik ide na Gospić)

Medveščak – Pula Črnja Tours 15. prosinca (pobjednik ide na Plamen Požega)

Trešnjevka – Split 64:49 (pobjednik ide na Zadar)

Brod na Savi – Ragusa 62:81 (pobjednik ide na Dubravu)

Drugi krug je na rasporedu 10. veljaće.

Za kraj i osvrt na utakmicu 6. kola u Požegi. Kako doznajemo ekipa Podravac Gigant bila je skraćena za informaciju o neigranju utakmice po službenoj delegaciji, te je susret odigran praktički dva sata kasnije. Neozbiljno za prvu seniorsku ligu, kao i posljednje 7. kolo gdje dvije od pet utakmica nisu bile dostupne ni kroz live statistiku.