Zovko predvodila Ragusu, nemilosrdni domaćini i (ne)dovoljno dobri gosti

U sklopu 10. kola domaćini su odnijeli sve pobjede. Trešnjevka je s lakoćom svladala Zadar, Medveščak je ostavio Dubravu i dalje bez pobjede, dok je Ragusa bila uspješna protiv Šibenika. Također, cure Vladimira Englmana imale su +30 protiv Broda na Savi, a Pula je ostala na -13 protiv Plamen Požege.

Prva liga (Ž), 10. kolo, 8./9. prosinac

Medveščak – Dubrava 86:38 (31:4, 25:2, 10:20, 20:12)

Medveščak: Arežina 9, Nimac, Tadić 2, Borović 7, Vojtulek 4, Todorić 11, Uzelac 11, Tepeš 9, Radoš 7, Grizelj 8, Bura 4, Macan 14.

Dubrava: Boban 6, Marić N., Perić I. 2, Marić L. , Džafić 7, Markoci-Čulo 4, Krpan, Zovkić-Prepelić, Jerković, Galušić 19.

Kolo su otvorile ekipe Medveščaka i Dubrave. Aktualne prvakinje su utakmicu započele sa svojim standardnim, a ujedno i najjačim sastavom. PItanje pobjednika riješeno je već na početku utakmice, jer je Medveščak nakon deset minuta igre imao +27. Do kraja utakmice, petorku Medveščaka činile su cure koje inače imaju manju minutažu, tako da im je ovo bila prilika da se pokažu u najboljem svijetlu. Utakmica je završila rezultatom 86:38.

Najbolja u redovima poražene ekipe bila je Galušić  s ukupno 19 poena, dva skoka i jednom asistencijom. Treba istaknuti i Džafić koja je imala 21 skok. U redovima pobjedničke ekipe, Macan je utakmicu završila s 14 poena, sedam skokova i tri asistencije. Njoj se priključila i Uzelac s ukupno 11 poena, 16 skokova i šest asistencija te Todorić s ukupno 11 poena, četiri skoka i tri asistencije.

Dodajmo još, kako prenosi portal WABA lige, da je mlada, nadarena košarkašica Medveščaka Ana Petrak, u pretprošlom kolu slomila kost u stopalu te se predviđa kako će biti izvan pogona do kraja veljače. Isto tako dodajmo da su igračice Braslava Turića pobjedom protiv Raguse u 8. kolu WABA lige i teoretski osigurale plasman u Superligu.

Braslav Turić, trener Medveščaka: “Prvo poluvrijeme sa Dubravom je sve reklo. Utakmica u Dubrovniku nam je ovaj tjedan puno više značila. Odigrali smo dobru obranu, napravili 22 razlike do poluvremena, a u drugom još i poboljšali. Ovom pobjedom smo ušli u drugi i za sada prenosimo dva boda.”

Zoran Jokić, trener Dubrave: “Medo je strašna ekipa i u dobroj su formi. Čestitke na fair playu i puno sreće u slijedećim utakmicama. Mi smo zadovoljni sto smo pobijedili drugo poluvrijeme vršnjakinje iz Mede.”

Trešnjevka – Zadar 81:59 (19:16,15:6, 23:16, 24:21)

Trešnjevka: Katavić 16, Erjavec 14, Blessed Mtsweni 8, Galić M. 4, Vujadinović, Pavić 8, Galić 4, Mühl 2, Kostić 17, Zadro 2, Savić 6, Ujević.

Zadar: Oštrić, Jelenković 12, Dujić 9, Vrsaljko 13, Nikpalj 7, Perica 2, Krstić 7, Mandić 2, Dedić 5, Šolić 2.

Nakon pobjede u regionalnoj ligi Trešnjevka je bila uspješna i u domaćem prvenstvu. Ovog puta uspješno je svladala Zadar. Izabranice Marije Mazije bile su u egalu do kraja prve četvrtine, kada je Trešnjevka imala skromnih plus tri. No već početkom druge četvrtine, ekipa Deana Nemca uzima stvar u svoje ruke i stvara prednost od +12.

Do kraja utakmice, gošće su se, u jednom trenu, vratile te imale zaostatak minus sedam, no “Trešnjice” su svojom agresivnošću i borbenošću utakmicu uspješno privele kraju.

U redovima domaćih (opet) najbolje su bile Katavić s ukupno 16 poena, pet skokova i dvije asistencije, Erjavec s 14 poena, tri skoka i devet asistencija. Njima se priključila i Kostić s 17 poena, pet skoka i četiri asistencije. Gošće su predvodile Vrsaljko s 13 poena, sedam skokova i jednom asistencijom te Jelenković s 12 poena, tri skoka i isto toliko asistencija.

Marija Mazija, trenerica Zadra: “Poraz koji za nas ne bi trebao ostaviti velikog traga jer moramo biti realni, Trešnjevka nije bez razloga ekipa bez poraza, a i ono što su pokazali u utakmici dovoljno govori koliko lijepu i atraktivnu košarku ove sezone igraju. Želim im puno uspjeha u daljnjem natjecanju, a mi se okrećemo domaćoj utakmici zadnjoj utakmici prije pauze koja će nam svakako dobro doći.”

Dean Nemec, trener Trešnjevke: ” Utakmica sa Zadrom bila je teška zbog same činjenice da smo ovaj tjedan igrali tešku utakmicu protiv Budućnosti u WABA ligi. Pobjeda u takvim utakmicama često donosi teškoće u vikendu poslije i puno iskusnijim ekipama od naše. Na sreću, i naravno trudom i naporom igračica i ovu smo utakmicu 10. kola završili pobjedom i približili se prvom cilju da ostanemo neporaženi do kraja prvog dijela prvenstva. Pobjedu smo ostvarili igrajući sa svih 12 igračica u rosteru i time sam zadovoljan. Zadar nije slaba ekipa i neke od njihovih igračica radile su nam prilične probleme u utakmicama proteklih sezona. Tim vise moramo biti zadovoljni pobjedom, ali i svjesni onoga što loše radimo i na čemu još moramo raditi na treninzima u budućnosti.”

Plamen Požega – Brod na Savi 87:57 ( 28:17, 26:18, 16:11, 17:11)

Plamen Požega: Lovrić M.24, Lovrić P.12, Šegota, Bašić, Hrmić 23, Soldo K. 7, Devčić, Pandža-Brnić, Soldo B., Berger, Halimić 21.

Brod na Savi: Ivanković, Duspara, Kurdija, Lazić 18, Bertolović, Ćurković 3, Buconjić, Đukić 20, Vojvodić 5, Bešter 8, Šarić 3, Šebalj.

Ovu utakmicu u petorku Brod na Savi vratila se njihova najbolja igračica, Mihaela Lazić. No, ni ona nije bila dovoljno za pobjedu protiv Požege. Već nakon prve četvrtine, igračice Plamen Požege stvorile su prednost +11, da bi do kraja prvog dijela imale +19.  Do kraja utakmice dosegle su prednost od +30 i utakmicu završile pri rezultatu 87:57.

Požega je imala čak četiri igrače s dvoznamenkastim brojem poena. Lovrić Martina ukupno je imala 24 poena, pet skokova i dvije asistencije, Lovrić Petra 12 poena, tri skoka i sedam asistencija, a njima su se priključile Hrmić s 23 poena, šest skoka i 3 asistencije te Halimić s 21 poenom i 15 skokova. Osim Mihaele, koja je ukupno postigla 18 poena, šest skokova i pet asistencija, Đukić je takošer bila dvoznamenkasta s ukupno 20 poena i šest skokova.

Podravac – Pula 73:60 (19:14, 17:16, 20:17, 17:13)

Podravac: Šimunić V. 15, Hrastić 9, Šimunić P. 8, Ćurić 10, Mihalić 6, Cik 2, Brezak 2, Bukovčan D. 11, Bukovčan D.10, Kapitanić, Triplat, Krstanović.

Pula: Đukić 15, Pjevac, Perko 8, Franić 2, Trehub B. 4, Hajdin 4, Prugovečki, Trehub K. 8, Đikić 11.

Unatoč dobrim dijelovima igre, izabranice trenera Đukića ipak nisu uspjele ostvariti pobjedu. Na kraju prve četvrtine imale su zaostatak od minus pet, tijekom druge četvrtine su se vraćale i smanjivale razliku, ali sve je to bilo nedovoljno. Na koncu svega, drugi dio utakmice, domaćini su odigrali mudrije i uzeli pobjedu na domaćem terenu. Na kraju, +13.

Podravac su predvodile Šimunić V., koja je skoro imala triple-double. Ukupno je imala 15 poena, 11 skokova i osam asistencija. Dvoznamenaste su još bile Ćurić s 10 poena i četiri skoka, Bukovčan Danijela s 11 poena, četiri skoka i 3 asistencije te Dijana Bukovčan s 10 poena, 13 skokova i tri asistencije. Za Pulu, Đukić je postigla 15 poena i tome dodala jednu asistenciju, dok je Đikić postigla 11 poena, dva skoka i četiri asistencije.

Ivica Molnar, trener Podravca: “Dosta nervozna i rastrgana utakmica s obe strane. Pobjedu smo ostvarili zahvaljujući većoj želji, borbenosti i htijenju. Čestitam svojim igračicama na pobjedi.”

Ivan Đukić, trener Pule: “Nakon puta koji je bio obilježen snijegom nismo ušli u utakmicu sa čistom glavom i do kraja se nismo držali nekih stvari koje smo dogovorili tako da je rezultat na kraju naš poraz. Malo je previsok na kraju mada je domaćin ipak za nijansu bio bolji suparnik. U prvom dijelu smo stalno bili u minusu od šest, sedam poena što se nastavilo i u trećoj četvrtini. U četvrtoj  četvrtini smo se malo trgnuli i došli na minus jedan i tu stali i domaćin odlazi na nedostižnu razliku. Ima tu još, ali o tome je zabranjeno govoriti jer to bi koštalo još koju kunu tako da će ove dvije tehničke dobijene nakon skoro 8 godina biti sasvim dovoljne.”

Ragusa – Šibenik 82:45 (17:10, 27:13, 22:18, 16:4)

Ragusa: Kristić, Stojanović 8, Zarač 6, Tomičić 12, Haklička 4, Matijević 4, Erslan 2, Stanković 11, Zovko 24, Stabile, Kalajžić 11.

Šibenik: Ivančević, Strize 9, Pavičić 2, Tošić 10, Periša 10, Borič 14, Rončević , Dujić. Skrozić, Tanfara.

Nakon pobjede protiv Splita u prošlom kolu hendikepirane Šibenčanke ovog kola nisu bile uspješne. Nadigrala ih je ekipa iz Dubrovnika s čak +37 te zasluženo odnijele pobjedu. Tijekom prve četvrtine, gosti su se držali u utakmici i imali samo 7 koševa zaostatka. Nakon toga sve pada u vodu i Ragusa je, kako je utakmica odmicala kraju, samo povećavala svoju prednost. Na kraju, utakmica se završila pri rezultatu 82:45.

Kod pobjednica treba istaknuti Zovko, koja je dodala 24 poena, 12 skokova i jednu asistenciju, također i Stanković s 11 poena, četiri skoka i tri asistencije te Kalajžić s 11 poena, tri skoka i sedam asistencija.  U redovima domaćih dvoznamenkaste su bile Borič s 14 poena, četiri skoka i dvije asistencije, Periša s ukupno 10 poena, osam skokova i dvije asistencije te Tošić s 10 poena, devet skokova i tri asistencije.

Stipe Bralić, trener Šibenika: “Naša najlošija utakmica sezone. Objektivno imali smo puno probema s ozljedama, Vukšić nije mogla nastupiti zbog obnovljene ozljede i tako se priključila Mrdalj koja ne igra već par kola. Tošić, Strize i Borić su igrale ozljeđene jer nema tko drugi, a s druge strane naišli smo na raspoloženu domaću ekipu koja je iskoristila sve svoje prednosti pod košem ( 26 skokova više) i u većem broju igračica u rotaciji, naročito onih iskusnijih koje imaju više seniorskih sezona iskustva. Uz to, bile su i raspoloženije u vanjskom šutu tako da su dominirale cijelu utakmicu i zasluženo visoko pobijedile. Nama preostaje da u idućem tjednu pokušamo sanirati ozljede i pripremiti se za utakmice protiv Požege u prvenstvu i Podravca u Kupu koje se igraju idući vikend.”

Josipa Zovko, košarkašica Raguse: “Konačno smo jednu utakmicu od početka do kraja odradili kako se to očekuje od nas. Odličnom obranom smo zaustavili njihove dvije najbolje igračice, Tošić i Perišu, te brzom tranzicijom i realizacijom otvorenih šuteva rano smo se odvojili na dvoznamenkastu prednost koju smo lakoćom zadržali do kraja utakmice.”