Zvezda pobjedom u Zagrebu do prvog naslova prvaka ABA lige

Košarkaši Cedevite izgubili su od Crvene zvezde u Maloj dvorani Doma sportova 79:89 u četvrtoj utakmici finalne serije ABA lige. Beogradska je momčad tako ostvarila odlučujuću, treću pobjedu, a hrvatski prvak nije uspio odvesti seriju u peti dvoboj, odnosno majstoricu.

Crvena zvezda je u četvrtak pokazala znatno drugačije lice nego dan prije, što je bilo vidljivo od početka utakmice. Dangubić i Jović su žestoko pritiskali Ukića i Gordića te im onemogućavali laganu organizaciju napada. Pod svojim košem Cedevita nije uspjela limitirati gorostasnog Bobana Marjanovića koji je ubacio osam od prvih 11 koševa gostiju, ali ga je Radonjić povukao iz igre zbog brze dvije osobne pogreške.

No, ni njegov izlazak nije poremetio igru gostiju koji su u prvoj četvrtini realizirali svih osam slobodnih bacanja i bili znatno precizniji za tricu nego večer prije kada su u cijeloj utakmici pogodili dvije, a u četvrtak četiri već u prvoj četvrtini, do kraja utakmice ukupno 11. Posebno bolna bila je Jenkinsova trica s deset metara za 30:25 sa zvukom sirene na kraju prve četvrtine, a samo sekundu prije slična takva trica poništena je Marku Tomasu jer je pri šutu nagazio izvan igrališta.

Završetak prve četvrtine bio je loš za hrvatskog prvaka, a nastavak još lošiji. Cedeviti je trebalo četiri minute igre za prvi koš u drugoj četvrtini, pa još dvije i pol za sljedeći, a tada je Crvena zvezda već bila na +18 (45:27). Beograđani su na odmor otišli sa 17 koševa viška (52:35), s devet skokova više (18-9) i s osmjehom na licu. Jasmin Repeša i njegovi igrači djelovali su bezidejno, u njihovoj igri nije bilo one energije koja ih je krasila u srijedu. Uz sve to, ostali su bez pomoći Marka Tomasa i Roka Ukića koji zbog ozljeda nisu mogli pomoći suigračima u pokušaju velikog preokreta.

Na sve što je Cedevita pokušala u trećoj četvrtini gosti su uvijek imali spreman odgovor. Nakratko su se probudili i Cedevitini navijači, pokušavajući probuditi igrače u crvenim dresovima, ali ni taj huk nije bio dugotrajan. Ipak, tračak nade pojavio se kad je Zubčić pogodio tricu kojom je Cedevita kraj treće dionice dočekala na -11 (58:69). Cedevita je uspjela čak na dvije minute prije kraja tricom Baraća doći na -5 (76:81), ali već pola minuta poslije gosti su opet bili na +10 i njihovo slavlje je moglo početi.
.
Nažalost, zaostatak koji su igrači hrvatskog prvaka napravili u prvom poluvremenu, a posebno u drugoj četvrtini, bio je prevelik da bi se izvukli i u finalnoj seriji ponovili scenarij iz polufinala protiv podgoričke Budućnosti, kad su zaostatak 0-2 pretvorili u trijumfalan prolaz u finale. Tako je Crvena zvezda prvi put u povijesti osvojila naslov pobjednika ABA lige, a Cedevita je i u trećem finalu ostala na korak do trofeja.

Zubčić je s 15 koševa bio najbolji strijelac Cedevite, Miro Bilan je ubacio 12, a ostali nitko više od devet. Jenkins je sa 17 poena bio najbolji strijelac dvoboja, Luka Mitrović je ubacio 14, a po 12 Kalinić i Marjanović, koji je proglašen za najboljeg igrača finala.