Bogdanović vodio Fenerbahče do pobjede u derbiju Turske

Četvrto kolo turskog prvenstva donijelo je vrlo dobre partije hrvatskih košarkaša. Bojan Bogdanović predvodio je Fenerbahče do pobjede u gradskom derbiju protiv Bešiktaša, za koji je najviše otpora pružio Damir Markota, dok odlična utakmica Drage Pašalića nije bila dovoljna Turk Telekomu da ubilježi pobjedu. No, krenimo redom.

Kolo su u subotu otvorili Banvit i TED Kolejliler. Domaćini su imali odličan šuterski dan (59 posto šuta), te dvostruko više skokova od gostiju (38-19), što je bilo više nego dovoljno za visoku pobjedu 112:76. Do pobjede ih je predvodio Keith Simmons s 20 poena, a na drugoj je strani Vanja Plisnić postigao 15.

Uvjerljivu pobjedu upisao je Galatasaray protiv Olin Edirne. Domaći košarkaši imali su uvjerljivo vodstvo tokom cijele utakmice, a gosti su u posljednjoj četvrtini uspjeli tek ublažiti poraz. Galatu je do 81:62 pobjede predvodio N’Dong s 20 poena, dok je jedan poen više kod gostiju postigao Mehmet Yagmur.

Gaziantep je sa 79:74 kod kuće bio bolji od Mersina, a istaknuo se Charles Rhodes, koji je s 24 poena i 13 skokova skupio valorizaciju 31, što ga čini najboljim igračem kola. Mersin je ovim porazom ostao usamljen na začelju ljestvice.

Najzanimljiviju subotnju utakmicu odigrali su u Bursi Tofas i Pinar Karsiyaka. Bolji su nakon produžetaka s 95:94 bili domaćini, te igračima Karsiyake nanijeli prvi poraz u sezoni. Odličnu su utakmicu kod domaćina ubilježili Burtt s 25 i bivši igrač Zagreba Heytvelt s 24 poena, dok po 19 koševa Dieblera i Thomasa nije bilo dovoljno gostima za četvrtu pobjedu u nizu. Tomislav Ružić je u redovima Tofasa za 30 minuta ubilježio učinak od šest poena,uz po dva skoka i osvojene lopte.

U jedinoj nedjeljnoj utakmici sastali su se Antalya i Anadolu Efes. Gosti su opravdali ulogu favorita i sa 65:74 ubilježili treću pobjedu sezone. Ponovno je najbolji u redovima Efesa bio Jordan Farmar s 21 poenom, dok je kod domaćih najučinkovitiji bio Theodore sa 17 ubačaja.

Posljednja tri susreta odigrana su u ponedjeljak. Hacettepe je u prvoj utakmici dana sa 75:70 bio bolji od Erdemirspora. Po 18 poena ubacili su Bennerman kod pobjednika i Marshall kod poraženih gostiju.

Turk Telekom je sa 66:77 poražen na domaćem parketu od Aliage, unatoč sjajnoj predstavi Drage Pašalića. Splićanin je s 24 poena, sedam skokova i dva asista bio najbolji igrač utakmice (val. 22), a dobro ga je pratio i Miha Zupan s 19 ubačaja, ali vanjska linija je potpuno zakazala. Goste su do pobjede vodili Francis sa 17 poena i osam skokova, te Haciyeva s double-double učinkom od 15 koševa i 16 skokova.

Košarkaški vikend u Turskoj je zaključen gradskim derbijem između Fenerbahčea i Bešiktaša, u kojem su važne uloge odigrali hrvatski košarkaši Bojan Bogdanović i Damir Markota. Košarkaši Fenera pružili su bolju igru kroz cijelu utakmicu, te na kraju zasluženo slavili s 83:74. Bogdanović je s 18 poena, i po tri skoka, asista i osvojene lopte odigrao ključnu ulogu u pobjedničkim redovima, dok je Šveđo s 12 koševa, sedam skokova, asistencijom i osvojenom loptom bio jedini igrač gostiju s dvoznamenkastom valorizacijom (12).

Tursko prvenstvo, 4. kolo

Banvit – TED Kolejliler 112:76
(Simmons 20 p, Lucas 16 p, Davis 15 p; Plisnić 15 p)

Galatasaray – Olin Edirne 81:62
(N’Dong 20 p, Dagli 12 p, Hawkins 12 p; Yagmur 21 p, Jelinek 12 p, 6 as)

Gaziantep – Mersin 79:74
(Rhodes 24 p, 13 sk, Swann 17 p; Sneed 24 p, 9 sk, Holston 19 p)

Tofas – Pinar Karsiyaka 95:94 p
(Burtt 25 p, 6 as, Heytvelt 24 p, Sipahi 15 p; Diebler 19 p, Thomas 19 p, Buker 15 p)

Antalya – Anadolu Efes 65:74
(Theodore 17 p, Carter 15 p; Farmar 21 p)

Hacettepe – Erdemirspor 75:70
(Bennerman 18 p; Marshall 18 p, 8 sk, Balažič 14 p)

Turk Telekom – Aliaga 66:77
(Pašalić 24 p, 7 sk, Zupan 19 p, 6 sk; Francis 18 p, 8 sk, Haciyeva 15 p, 16 sk)

Fenerbahce – Besiktas 83:74
(Bogdanović 18 p, Andersen 17 p, Onan 14 p; Jerrells 15 p, 5 as, Markota 12 p, 7 sk)

Hrvatski igrači u TBL ligi:

Stanko Barać nije nastupio zbog ozlijede
Bojan Bogdanović 30 minuta, 18 poena, 3 skoka, 3 asistencije, 3 osvojene lopte, valorizacija 21
Saša Čuić nije bio u sastavu
Damir Markota 26 minuta, 12 poena, 7 skokova, 1 asistencija, 1 osvojena lopta, valorizacija 12