Skupina D: Finska iznenadila Tursku, Grčka uvjerljiva, Italija bolja od Rusije

Prva utakmica skupine D donijela nam je i prvo iznenađenje u skupini, ali i uvjerljivu pobjedu glavnog favorita. Finska je iskoristila loš dan Turaka i slavila sa 61:55, dok su Grci demonstrirali snagu protiv Šveđana i savladali ih sa 79:51.

Turska – Finska 55:61 (8:10; 19:32; 38:49)

Turska: Balbay, Preldžić 7, Guler, Batuk, Ilyasova 3, Erden 8, Cetin 2, Savas, Gonlum 11, Arslan 12, Asik 4, Turkoglu 8.

Finska: Koivisto, Nikkila, Muurinen 6, Huff 8, Lee 3, Salin 12, Kotti 2, Koponen 12, Haanpaa 9, Mottola 6, Ahonen, Rannikko 3.

Finska je odlično otvorila utakmicu i povela od samoga početka, a Turska je jedino vodstvo na utakmici ubilježila u 12. minuti kada su poveli 13:12. Međutim, već sljedeću ubačaj Finci prelaze u vodstvo, koje su minutu prije odlaska na odmor povećali na dvoznamenkastih 17:27, a na poluvrijeme otišli s još većih 19:32.

Dvoznamenkastu prednost momci iz Zemlje s tisuću jezera držali su do 34. minute kada Omer Asik svojim prvim poenima na utakmici smanjuje na 44:52. Bio je to dio 9:0 serije kojom su Turci došli do -5 (47:52). Na 25 sekundi prije kraja Emir Preldžić smanjuje na samo 55:57, ali do kraja utakmice Shawn Huff ubacuje jedno slobodno bacanje, a Sasu Salin uz dvicu u kontri pogađa i dodatno bacanje za konačnih 55:61.

Turke je poraza koštala katastrofalna izvedba udarnog tandema Ersan IlyasovaHidayet Turkoglu, koji su kombinirano ubacili 11 poena, uz katastrofalan šut iz igre od 3/21. Obje momčadi iz igre su šutirali vrlo loših 31 posto, ali Finci su ubacili čak 11 trica nasuprot četiri turske.

Najefikasniji u pobjedničkim redovima bili su Petteri Koponen (9 skokova) i Salin s po 12 poena, dok je kod Turske isti broj poena imao Ender Arslan, a jedan manje nadodao je Kerem Gonlum.

Švedska – Grčka 51:79 (13:15; 21:39; 32:59)

Švedska: Hakanson 3, Skjoldebrand 5, Kjellbom 2, Pita 7,  A. Gaddefors 3, T. Massamba, Grant 2, Jerebko 8, B. Massamba 2, Rush, Taylor 16, V. Gaddefors 3.

Grčka: Sloukas 10, Bourousis 12, Zisis 6, Spanoulis 13, Perperoglou 9, Fotsis 7, Papanikolaou 2, Kavvadas 3, Mavrokefalidis 8, Kaimakoglou 4, Bramos 3, Printezis 2.

Švedska je s dvije trice Jeffreya Taylora povela 6:0 na samom otvaranju utakmice, a Grci prve poene postižu nakon tri minute igre preko Vassilisa Spanoulisa. Skandinavci su bili u prednosti sve do minute i pol prije isteka prve četvrtine, kada Spanoulis tricom dovodi Grčku prvi puta u vodstvo.

To vodstvo grčki košarkaši nisu ispuštali do kraja utakmice, a iz minute u minutu ono je samo raslo. Dvoznamenkastu prednost ostvarili su već u 13. minuti (13:23), a do poluvremena su je povećali na 21:39. Do kraja su utakmice oba izbornika dala priliku svim igračima, pri čemu je jačina grčke klupe dovela do povećanja rezultata do konačnih 51:79.

U pobjedničkim redovima dvoznamenkasti su bili Spanoulis s 13, Ioannis Bourousis s 12 i Kostas Sloukas s deset poena, a poene je upisalo svih dvanaest igrača, dok je u momčadi Švedske jedini dvoznamenkasti bio Taylor sa 16 ubačaja.

Rusija – Italija 69:76 (18:25; 29:42; 42:56)

Rusija: Karasev 3, Sokolov 2, Valiev 3, Fridzon 12, Voronov 5, Kulagin, Shved 17, Antonov 8, Monya 13, Khvostov, Savrasenko, Ponkrashov 6.

Italija: Aradori 13, Gentile 8, Rosselli , Vitali, Poeta, Melli 2, Belinelli 16, Diener 6, Cusin 6, Datome 25, Magro, Cinciarini.

Talijani su na krilima Luigija Datomea bolje otvorili susret, a kada se novom NBA igraču priključio i Marco Belinelli, izabranici Simonea Pianigiania počeli su se i rezultatski odvajati. Početkom druge četvrtine Talijani odlaze na dvoznamenkastu razliku, a prednost između deset i 15 poena drže većim dijelom ostatka utakmice.

Ipak, jedan dio utakmice uspjeli su zakomplicirati i to onaj najvažniji – samu završnicu. Najprije je na ulazu u posljednju minutu Sergey Monya prednost Azzura vratio na jednu znamenku (63:71), Belinelli na drugoj strani ubacuje jedno slobodno bacanje, a Monya uzvraća najprije tricom, a zatim i krađom te polaganjem u kontri za 68:72. Na žalost po Ruse, Monya je tada zbog petog prekršaja morao napustiti igru, a do kraja utakmice Talijani su povećali prednost za jedan poen razlike za konačnih 69:76.

Datome je sa 25 poena i osam skokova bio najbolji igrač susreta, a u momčadi su ga pratili Belinelli sa 16 ubačaja i Pietro Aradori s 13. Kod Rusa se najviše istaknuo Aleksey Shved sa 17 postignutih koševa, Monya je osam od svojih 13 ubacio u posljednjoj minuti, a s poenom manje od njega susret je završio Vitaliy Fridzon.