A-2 sjever: Grafičaru derbi, Rudaru prva pobjeda, Radnik iznenadio

Sjever je u 14. kolu imao dosta zanimljivih susreta, bilo je i iznenađujućih rezultata. Derbi kola igran je u Vrbovcu, drugi, manji derbi gledali smo u Đurđevcu, po prvi puta u sezoni slavilo se u Murskom Središću, a u Križevcima smo vidjeli iznenađenje kola.

Vodeći Grafičar iz Ludbrega bio je uvjerljiv u derbiju kola na gostovanju kod Petra Zrinskog u Vrbovcu. Mladost je u Đurđevcu, mogli bi reći, iznenadila Vindiju jer prema dosadašnjim rezultatima, Vindija je ušla kao favorit u taj susret, a srušili su i negativan rekord po poenima u jednoj četvrtini. Zabili su samo tri koša u posljednjem periodu. Rudar Cimper ostvario je svoju prvu pobjedu u sezoni, bolji su bili od Koprivnice, a izbjegli su i jedan negativan rekord, neće sezonu završiti bez pobjede. Taj rekord drže Grafičar iz predprošle sezone i Koprivnica iz prošle kada su izgubili svih 22 susreta.

Radnik je u Križevcima priredio iznenađenje kola. Slavili su protiv Međimurja iz Čakovca s poenom razlike. Podravac je pregazio prošlogodišnje prvake lige, Čakovec s 39 poena razlike na gostovanju, a Bjelovar je slavio u neizvjesnom susretu kod Ivančice u Ivancu.

Najbolji pojedinac kola bio je, a tko drugi nego Luka Božić iz Bjelovara s 36 postignutih poena. Dominik Nervo je u pobjedu Radnika nad Međimurjem ugradio 25 koševa.

Petar Zrinski – Grafičar 87:101 (22:26, 40:47, 62:75)

Petar Zrinski: Tomić 20, Fašaić 17, Barukčić 15, Krajinović 12, Ljoljić 11, Topalović 6, Mikac 6, Pavić, Drvenkar, Božić.

Grafičar: Dijanušić B. 23, Novak Mar. 21, Novak Mat. 17, Prprović 15, Poljak 13, Štefan 9, Bušić 3, Mihalić, Siladić, Kokolek, Dijanušić D.

Petar Zrinski doživio je i svoj treći poraz u nizu, a u drugom dijelu sezone nema još niti jednu pobjedu. Nakon poraza od Podravca i Bjelovara, izgubili su i od vodećeg Grafičara. Ovim porazom zakomplicirali su si i borbu za treće mjesto jer sada za Bjelovarom koji je treći zaostaju već dvije pobjede.

Znali su u Grafičaru od kuda prijeti najveća opasnost, a to su tri centra domaćih, Filip Tomić, Dean Krajinović i Miroslav Ljoljić. Tomić je zabio svojih 20 koševa, ali čvrsta obrana braće Novak uz pomoć Luke Prprovića, uspjela je u velikoj mjeri zaustaviti Krajinovića i Ljoljića koji su zabili dosta poena manje od svojeg prosjeka i tu je bio glavni ključ pobjede.

Nakon prvih deset minuta gosti iz Ludbrega imali su prednost od četiri poena razlike. Prednost je do poluvremena narasla na sedam koševa viška. Niti u trećoj dionici domaćini nisu uspjeli doći u egal, a Grafičar je povisio na 13 poena razlike uoči odlučujućih deset minuta susreta. Posljednja je četvrtina bila u egalu, a s poenom razlike dobio ju je opet Grafičar i na kraju zasluženo slavio s 14 koševa razlike.

Grafičar su do pobjede predvodili junior Bruno Dijanušić s 23 postignuta koša, 21 je zabio Mario Novak-Medo, a njegov brat Matija Novak zaustavio se na 17 koševa. Kod Petra Zrinskog najbolji je bio Tomić s 20 koševa, a Damir Fašaić postigao je 17.

Mladost – Vindija 72:59 (23:22, 33:43, 57:56)

Mladost: Lovrak 22, Beljan 15, Pušelja 13, Zadravec 9, Jančijev 5, Buković 4, Dautanec 2, Robotić 2, Lončarić, Markač, Lončar.

Vindija: Nakić 17, Petrović 17, Bađun 6, Šamarija 5, Zajec 5, Martinčević 4, Crnković 3, Stanić 2, Skupnjak, Šincek, Pizek, Filipović.

Domaći je sastav dobro otvorio utakmicu, ali i Vindija je stalno prijetila te prva četvrtina završava s minimalnom prednošću za Mladost. Drugu četvrtinu Vindija puno bolja. Igrači Mladosti u tom su periodu brzo završavali svoje napade i dosta griješili, a gosti iz Varaždina nisu propustili kazniti te greške i na poluvrijeme odlaze s deset poena razlike.

Domaći trener odlučio je drugo poluvrijeme otvoriti sa zonskom obranom što je bio pun pogodak jer je Mladost u trećoj četvrtini stigla Vindiju i u posljednju četvrtinu ušla s poenom prednosti. Nastavila je Mladost sa zonom u obrani i u posljednjoj dionici, a igračima Vindije baš ništa nije polazilo za rukom. Promašili su sve živo i postigli samo tri poena u četvrtini što je najmanji broj koševa koji je neka momčad postigla u jednoj četvrtini u ovoj sezoni. Mladost je na kraju slavila s 13 poena razlike, a do pobjede su ih predvodili Ivan Lovrak s 22 poena i Vladimir Beljan s 15. Kod Vindije najbolji su bili Andro Nakić i Jakša Petrović s po 17 koševa.

Rudar Cimper – Koprivnica 75:66 (17:16, 43:28, 59:43)

Rudar Cimper: Dodlek 22, Bedi 18, Radiković 10, Vinko-Novak 10, Mikulaj 9, Perčić 3, Levačić 3, Antolović, Brodar, Lesar.

Koprivnica: Bronić 20, Topić 18, Ivandić 13, Njemeček 6, Šimunović 4, Jukić 3, Bajušić-Kovačić 2, Horvat.

Iako su gosti iz Koprivnice došli oslabljeni, bez iskusnog Nenada Zlatara i Gorana Antolića, domaći su košarkaši tradicionalno bili nekompletni. Prvi organizator igre i motor momčadi, Alen Varga još nije počeo igrati nakon ozljede zgloba, a centra Davida Bogdana nema još od početka sezone. Treba spomenuti i povratak Maria Levačića u sastav nakon par sezona neigranja, a koji je odlučio pomoći oslabljenom i ozljeđenom sastavu.

Prvu četvrtinu gledali smo izjednačenu igru, a igrači Rudar Cimpera dobili su taj period s poenom razlike. Nošeni navijanjem svojih navijača, košarkaši Rudar Cimpera igraju puno bolje u obrani i napadu tokom druge četvrtine, a razlika se do odmora popela na visokih 15 poena razlike.

Treću četvrtinu igrači Rudar Cimpera tradicionalno igraju loše, ali ovog puta nije bilo tako. Držali su konstantno vodstvo između 15 i 19 poena razlike. Mala kriza uslijedila je posljednjoj četvrtini kada je par igrača iz petorke Rudar Cimpera imalo po četiri osobne pogreške. Koprivnica je tada smanjila zaostatak na 10 poena razlike, ali susret u mirnije vode odvodi povratnik Levačić koji nakon dva promašena šuta pogađa tricu iz kuta za plus 13 na tri minute do kraja susreta. Koprivnica je do kraja susreta uspjela smanjiti razliku na devet koševa minusa. Jedan od ključeva pobjede Rudar Cimpera bio je i zaustavljanje trećeg strijelca lige, Leona Ivandića koji je postigao 13 koševa, deset manje nego zabija u prosjeku.

Najbolji u redovima Rudar Cimpera bili su Saša Dodlek s 22 poena i Marko Bedi s 18. Kod gostiju su se istakli Ante Bronić s 20 i Topić s 18 koševa.

Radnik – Međimurje 81:80 (11:15, 36:28, 61:53)

Radnik: Nervo 25, Jericha 13, Beljo 11, Kirin 8, Maksić 8, Jukić 6, Tomas 6, Pomper 2, Prstec 2, Deković.

Međimurje: Jambrović 19, Krajačić 18, Novak 15, Gašparić 12, Pađan 12, Martinović 4, Svaty, Posavec, Momčilović, Peti.

Međimurje je neugodno iznenadilo svoje simpatizere i navijače porazom u Križevcima kod Radnika koji je do utakmice sa njima skupio samo tri pobjede. Prvu četvrtinu igrači Međimurja riješili su u svoju korist s četiri poena razlike i dozvolili košarkašima Radnika samo 11 postignutih poena. Neobjašnjiv pad desio se u drugoj četvrtini koju Radnik dobiva s 25:13, a zahvaljujući baš ovom periodu došli su do pobjede i tu su napravili ključnu razliku koju igrači Međimurja u drugom dijelu nisu uspjeli preokrenuti.

Treća četvrtina bila je najučinkovitija, ukupno je postignuto 50 poena, a oba sastava zabila su po 25 što je značilo da Radnik u odlučujuću, posljednju četvrtinu ulazi s osam poena prednosti koliko je imao i na poluvremenu. Međimurje je uspjelo doći u priliku za pobjedu, ali u posljednjem napadu jedan od igrača napravio je duplo vođenje i prilika za pobjedu je propuštena, a veliko slavlje uslijedilo je u redovima križevčana koji su priredili iznenađenje kola.

Junior, Patrik Jambrović bio je najbolji strijelac Međimurja s 19 poena, a 18 je dodao Danijel Krajačić. Kod Radnika Nervo 25 koševa, a centar Matija Jericha 13.

Čakovec – Podravac 56:95 (13:24, 27:47, 38:71)

Čakovec: Kolovrat 17, Vrus 13, Goleš 10, Vehtersbah-Stojan 6, Kranjčec 6, Hrkač 2, Prošev 2, Radeš, Keresteš, Novak.

Podravac: Nikolić 16, Šestak 14, Tišljar 14, Kenđelić 13, Molnar 9, Koščić 9, Paligač 8, Pintar 6, Hrženjak 2, Halusek, Šiprak.

Prošlih sezona susreti između ova dva sastava bili su za naslov prvaka lige, a sada to više nisu jer je Čakovec ostao bez nekoliko stožernih igrača, a i u ovom su susretu bili lišeni pomoći ozljeđenog Igora Drka. Gostujući pak je trener odmarao ponajboljeg i jednog od najiskusnijih igrača, Ivana Šipraka koji je cijeli susret odgledao s klupe.

Već nakon prve četvrtine gosti su otišli na 11 poena razlike, a prednost je do poluvremena narasla na okruglih 20 koševa razlike. Podravac nije dozvolio Čakovcu eventualni povratak u susret te je treći period dobio s najvećom razlikom. Taj dio završio je u njihovu korist s 13 poena razlike, a ukupna prednost se popela na visokih plus 33. Posljednju četvrtinu Podravac je dobio s šest poena razlike i na kraju slavio s uvjerljivih 39 poena razlike. Najbolji u redovima Podravca bio je Ilija Nikolić s 16 poena, a Nikola Šestak i junior Šimun Tišljar dodali su po 14 koševa. Kod Čakovca, Milan Kolovrat 17 koševa, a junior Jakob Vrus 13.

Podravac i Grafičar tako i dalje vode mrtvu trku za prvo mjesto, a za dva tjedna će sve biti puno jasnije kada se ove dvije momčadi sastaju međusobno u Virju.

Ivančica – Bjelovar 68:72 (24:17, 37:37, 50:54)

Ivančica: Rajh 15, Hatlak 15, Bigec 8, Rožman 8, Smontara 8, Morović 6, Sayemeldahr 5, Uršulin 2, Roginić 1, Martinčević-Smodek, Kozina, Kapustić

Bjelovar: Božić 36, Vrinjanin 13, Cukrov 12, Zadravec Mi. 7, Oremović 4, Porobić, Bušić, Krpan, Šilježar, Geček, Vlahović, Zadravec Ma.

Poznato je da je Ivančica ostala bez dva igrača uoči drugog dijela sezone dok je Bjelovar doputovao bez drugog strijelca momčadi, Luke Žugaja. Čvrsta Ivančica dobila je prvu četvrtinu s sedam poena razlike, ali Bjelovar na krilima Božića uzvraća odmah u drugom periodu. Na poluvrijeme se otišlo s poravnatim rezultatom.

Bjelovar je dobio i treću četvrtinu pa su u posljednju ušli s četiri poena razlike. Posljednji se period vodila neizvjesna bitka, ali igrači Bjelovara uspjeli su zadržati četiri poena razlike stečena u trećem periodu i na kraju slaviti još jednu pobjedu kojom su ostali usamljeni na trećoj poziciji jer su konkurenti za tu poziciju, Međimurje i Vindija doživjeli poraze i sada zaostaju jednu pobjedu. Ivančica je unatoč porazu ostala na osmoj poziciji.

Kao i ostatak lige, tako ni Ivančica nije imala rješenja za najboljeg strijelca lige, Božića koji je zabio 36 poena. Bruno Vrinjanin zaustavio se na 13. Kod Ivančice najbolji Luka Rajh i Tomislav Hatlak s po 15 koševa.

Parovi 15. kola (01. veljače): Mladost-Čakovec, Vindija-Radnik, Međimurje-Rudar Cimper, Koprivnica-Petar Zrinski, Grafičar-Ivančica, Bjelovar-Podravac.