A-2 sjever: Međimurje uvjerljivo u derbiju kola

Derbi 19. kola igran je u Čakovcu gdje je Međimurje uzvratilo za poraz iz prvog dijela sezone, razbivši Bjelovar s 33 poena razlike. Gostima nije pomoglo ni 45 koševa najboljeg strijelca lige, Luke Božića.

Grafičar je došao korak bliže do naslova prvaka, bili su uvjerljivi na gostovanju u Koprivnici, a sada u sljedećem kolu dočekuju Međimurje, jedinu momčad koja ih je uspjela pobijediti u ovoj sezoni. Radnik je u Križevcima poražen od Petra Zrinskog, a na tom je susretu zabilježen incident u gledalištu. Mladost je bila bolja od Ivančice, a drugi derbi igran je u Varaždinu gdje je Vindija upisala poraz od drugoplasiranog Podravca iz Virja. Čakovcu se pisala pobjeda od 20:0 protiv suspendiranog Rudar Cimpera, ali ova dva sastava svejedno su odigrala prijateljski susret u kojem je slavio Čakovec s tri poena razlike.

Najbolji strijelac kola bio je Božić iz Bjelovara s 45 poena, a 29 je ubacio Dean Krajinović u pobjedi svojeg Petra Zrinskog u Križevcima.

Međimurje – Bjelovar 123:90 (24:21, 61:44, 94:59)

Međimurje: Krajačić 27, Gašparić 26, Jambrović 22, Pađan 20, Novak 17, Posavec 4, Guld 3, Svaty 2, Đokić 2, Momčilović.

Bjelovar: Božić 45, Vrinjanin 26, Cukrov 8, Zadravec Mi. 5, Vlahović 3, Šilježar 2, Ljubičić 1, Marković, Krpan, Porobić, Geček, Zadravec Ma.

Prošlih sezona Međimurje je imalo dosta problema, gubili su i kod kuće i na gostovanju, a ove je u prvom dijelu opet bio bolji Bjelovar s 13 poena razlike. Međimurje je u ovom susretu igralo bez jedinog centra u momčadi, Danka Martinovića što je bio dodatni problem za trenera Stjepana Novaka, posebno zato jer Bjelovar u sastavu ima visokog zadarskog centra Ivana Cukrova. Gosti su bili bez desetog strijelca lige, Luke Žugaja zbog problema sa leđima, a to je veliki hendikep za Bjelovar jer imaju jako tanku klupu..

Odlično su igrači Međimurja ušli u susret, poveli su sa 9:0, a zatim i s 15:3 što je bila najveća prednost do tog trenutka utakmice. Nakon toga Bjelovar je zaigrao puno bolje, a prva četvrtina završava sa samo tri poena prednosti za Međimurje. Drugu četvrtinu gledali smo napadački jako raspoložene igrače Međimurja koji su u tom periodu zabili čak 37 poena. Usporedbe radi, Bjelovar je u cijelom prvom poluvremenu zabio 44, a sve poene zabila su samo trojica igrača, Božić, Bruno Vrinjanin i Cukrov. Na odmor su “konji“ otišli s visokih 17 poena prednosti, ali ta razlika nije garantirala pobjedu jer Bjelovar je mnogo puta do sada stizao visoki zaostatak. Znali su to dobro i u redovima Međimurja pa su u trećoj četvrtini odigrali još čvršću obranu, a u tom su periodu primili samo 15 poena, a zabili čak 33. Nakon 30 minuta igre stekli su tako nedostižnu prednost od 35 poena razlike.

Razlika je u posljednjoj četvrtini narasla i do plus 40 (109:69), a tek su u posljednje tri i pola minute gosti uspjeli malo smanjiti razliku i to u trenucima dok je trener Međimurja na teren poslao tri juniora i jednog predkadeta.

Međimurje je u ovom susretu imalo čak četiri igrača s 20 ili više poena, ukupno pet dvoznamenkastih. najviše je zabio Danijel Krajačić koji se zaustavio na 27 postignutih koševa, 26 je zabio junior Dario Gašparić, drugi junior Patrik Jambrović postigao je 22, a treći junior Karlo Pađan dodao je 20 koševa što je vrijedno za svaku pohvalu. Spomenimo i Marija Novaka-Mareka koji je dobro razigravao suigrače, a usput je postigao i 17 koševa. Kod gostiju najbolji prvi strijelac lige, junior Božić koji je zabio 45 koševa, a na 26 poena zaustavio se Vrinjanin.

Koprivnica – Grafičar 44:101 (12:18, 22:53, 30:76)

Koprivnica: Ivandić 17, Antolić 13, Zlatar 6, Grbeš 4, Šimunović 2, Pavić 2, Franjić, Žaja, Kovačić, Horvat, Jukić, Topić.

Grafičar: Prprović 22, Novak Mat. 15, Siladić 13, Kokolek 12, Novak Mar. 12, Bušić 11, Dijanušić 5, Poljak 4, Štefan 4, Bačani 3, Mihalić, Križanić.

Ovo je bio susret u kojem se i prije kraja znao pobjednik. Vodeći Grafičar došao je do lake pobjede protiv Koprivnice. Jedino u prvoj četvrtini su domaći košarkaši pružali solidan otpor. Taj period su gosti dobili s šest poena razlike. Već do poluvremena razlika se popela na visokih 31 poen razlike. Do kraja susreta Grafičar je podigao prednost na 57 poena razlike, a spomenimo da je za seniorski sastav Ludbrega debitirao i 14-ogodišnji Sven Križanić, velika nada tamošnje škole košarke.

Najbolji u redovima Grafičara opet je bio Luka Prprović s 22 poena, a Matija Novak zabio je 15. Grafičar je imao šest dvoznamenkastih strijelaca. Kod Koprivnice očekivano najbolji Leon Ivandić s 17 koševa, a Goran Antolić zabio je 13.

Radnik – Petar Zrinski 70:81 (13:19, 29:35, 44:53)

Radnik: Jukić 26, Hrandek 16, Tomas 9, Maksić 9, Jericha 6, Beljo 4, Pomper, Vragović, Prstec, Kirin, Kovačević.

Petar Zrinski: Krajinović 29, Fašaić 14, Tomić 12, Topalović 9, Jurković 9, Mikac Vj. 8, Drvenkar, Horvat, Pavić, Mikac Ve., Božić G., Božić D.

Radnik u drugom dijelu sezone igra jako dobro, puno bolje nego u prvom, a gosti iz Vrbovca na susret su došli bez Miroslava Ljoljića, trećeg strijelca momčadi što je davalo još veću nadu domaćim košarkašima da bi mogli do još jednog iznenađenja.

Čvrsti gosti ipak kreću dobro u obrani i prvi period primaju samo 13 poena i imaju plus šest uoči drugog perioda. Druga četvrtina bila je potpuno izjednačena, petar zrinski nije uspio povećati razliku, ali domaći košarkaši nisu se uspjeli približiti pa se na odmor otišlo s šest poena razlike za Petar Zrinski.

Vrbovčani su u trećoj četvrtini povisili razliku na devet koševa viška, a u posljednjoj su dionici uspješno održavali stečenu prednost i na kraju slavili s 11 koševa razlike.

Spomenimo kako je na tribinama bilo napetije nego na terenu. Domaći navijači nisu bili zadovoljni suđenjem te su prigovarali sucima, a onda se tu umiješao jedan roditelj igrača Petra Zrinskog i umalo je došlo do fizičkog obračuna protiv jednog roditelja igrača Radnika. Na sreću, ostali su ih uspjeli urazumiti.

Junior Marko Jukić najbolji kod Radnika s 26 poena, a Bojan Hrandek zabio je 16 koševa. Kod gostiju najbolji Dean Krajinović s 29 koševa, a Damir Fašaić zaustavio se na 14 ubačaja.

Mladost – Ivančica 82:70 (21:11, 43:33, 64:54)

Mladost: Buković 19, Beljan 13, Jančijev 13, Lovrak 12, Pušelja 11, Dautanec 7, Zadravec 4, Baković 3, Lončar, Robotić, Markač, Capek.

Ivančica: Roginić 16, Rajh 15, Rožman 15, Kapustić 10, Morović 7, Bigec 4, Uršulin 3, Sokol, Smontara, Zebec, Kozina, Šoštarić.

Klučnu prednost u ovom susretu Mladost je ostvarila u prvoj četvrtini. Raspucani domaćini taj su period dobili s deset poena razlike pritom primivši samo 11 koševa. Prednost su uspješno održavali u drugoj i trećoj četvrtini unatoč pokušajima gostiju da se vrate u susret, to im ipak nije uspjelo. Prednost od deset koševa razlike domaćini su tako imali i nakon druge i treće četvrtine. Susret je na kraju završio pobjedom Mladosti od 12 poena razlike.

Krunoslav Buković najbolji u redovima “picoka” s 19 koševa, a Vladimir Beljan i Zoran Jančijev pridodali su po 13 poena. Tomislav Roginić najbolji kod Ivančice s 16 koševa, a Luka Rajh i Filip Rožman zabili su po 15 koševa

Vindija – Podravac 61:76 (15:24, 30:41, 50:65)

Vindija: Šamarija 24, Petrović 11, Martinčević 9, Stanić 5, Nakić 3, Crnković 3, Zajec 2, Jakšić 2, Bađun 2, Pizek.

Podravac: Šiprak 23, Baruškin 15, Kenđelić 11, Šestak 11, Koščić 8, Paligač 4, Molnar 2, Halusek 2, Pintar, Hrženjak, Arlović.

Za kraj smo ostavili još jedan derbi u kojem su se sastali petoplasirana Vindija koja ima susret manje, a dok ga odigraju vjerojatno će se popeti na treće ili četvrto mjesto i drugoplasirani Podravac. Gosti iz Virja na susret su došli bez najboljeg igrača i petog strijelca lige Ilije Nikolića no to ih nije omelo u naumu da dođu do uvjerljive pobjede.

Već su nakon prve četvrtine gosti došli do devet poena prednosti, najviše zahvaljujući dobroj obrani. Prednost su do poluvremena povisili na 11 koševa razlike, a pobjedu su potvrdili u trećoj četvrtini u kojoj su došli do nedostižnih 15 poena razlike uoči posljednjih 10 minuta. Vindija se u posljednjoj dionici nije uspjela približiti i susret učiniti zanimljivim pa je pobjeda otišla u Virje.

Kristijan Šamarija najbolji kod Vindije s 24 poena, Jakša Petrović postigao je 11, a upravo su njegovi poeni falili da susret bude još napetiji. Ivan Šiprak s 23 i Marko Baruškin s 15 ubačaja najbolji u redovima Podravca.

Parovi 20. kola (08. ožujka): Čakovec-Koprivnica, Grafičar-Međimurje, Bjelovar-Vindija, Podravac-Mladost, Ivančica-Radnik, Petar Zrinski-Rudar Cimper.