A1 Liga: Svih pet pobjeda domaćina, Alkarima vrh tablice

Proteklog tjedna odigrano je svih pet susreta 5. kola A1 lige košarkaša, a svih pet pobjeda ostvarile su momčadi domaćini. Najuvjerljiviji su bili košarkaši Šibenika, najgušće je bilo sinoć u Zagrebu, a slobodni su ovo kolo bili košarkaši Slavonskog Broda. No, krenimo redom.

Ribola-Kaštela – Split 85:83 (15:27; 39:48; 64:74)

Ribola-Kaštela: Klarica 13, Vručinić, Rašetina, Biočić 10, Blažević, Rančić 23, Vujičević 10 (7 sk), Mašić 7, Došen 16, Šipić 4, Roso 2, Oršulić.

Split: Mimica 25, Mustapić 13, Markulin 8, Filipović 15, Đugum 2, Madunić, Kedžo 12, I. Jukić, Matić 4, Tešija 4, Dominović, J. Jukić.

Iako su od četvrte do 38. minute bili u konstantnom, nerijetko i dvoznamenkastom vodstvu, košarkaši Splita nisu izdržali i u završnici su prosuli pobjedu na gostovanju kod prvog susjeda Ribola-Kaštela. Četiri minute prije konca susreta Žuti su imali vodstvo 80:72, ali domaćini na krilima Luke Klarice i Ante Mašića rade seriju 13:0 i prelaze u vodstvo, koje je do kraja tricom uspio ugroziti Ivan Mimica, a isti igrač i Goran Filipović promašuju šuteve za produžetak te pobjeda ostaje u Kaštelima.

Damir Rančić s 23 je poena predvodio Kaštelane, Nikola Došen dodao je 16, a Klarica 13 ubačaja. U poraženoj momčadi se s 25 poena (šest ubačenih trica) istaknuo Mimica, 15 poena ubacio je Filipović, a 13 Jakov Mustapić.

Šibenik – Gorica 86:70 (19:18; 39:39; 54:53)

Šibenik: Radovčić 6, Badžim 3, Mišić 8 (4 ol), Kalpić, Bašić 6, Blaće 3, Marciuš 8, Španja 2, Šamadan 12, Nakić, Petani 15 (11 as, 9 ol), Vrkić 23 (8 sk, 3 ol).

Gorica: Majcunić, Petrović 7, Rogić 12 (5 sk, 5 as), Herendić 5 (3 ol), Kuga, Grill, Žižić 13, Krasić 18 (7 sk), Pašalić 4, Gazić, Primorac 11.

Iako su utakmicu završili s lijepih 16 poena prednosti, košarkaši Šibenika tek su u posljednjem periodu slomili otpor Goričana. Prvih 30 minuta igrala se ujednačena košarka, s mnogo rezultatskih izjednačenja i promjena u vodstvu. Posljednju četvrtinu domaćini otvaraju serijom 10:0 i odlaze na dvoznamenkastu prednost, ali gosti se ipak ubrzo vraćaju na prihvatljivih pet poena razlike, da bi Domagoj Vrkić tricom pet minuta prije kraja donio novo dvoznamenkasto vodstvo, iz kojeg se gosti više nisu izvukli.

Upravo je Vrkić s 23 poena bio najbolji domaći strijelac, a uz to je dodao osam skokova i tri ukradene lopte, dok je na koračić do triple-doublea bio sjajni Teo Petani, koji je utakmicu završio s 15 poena, 11 asistencija i čak devet osvojenih lopti. Kod gostiju se sa 18 koševa i sedam uhvaćenih skokova istaknuo najiskusniji Bariša Krasić.

Zabok – VROS Osijek 80:73 (19:18; 39:36; 60:53)

Zabok: Zrnić 15, Raič 2, Anzulović 3, Lež 16, Demo, Vlaić 12 (6 sk), Črnjević 7, Marić 16 (3 ol), Palac, Kapusta 9, Bundović, Đurkan.

VROS Osijek: J. Šarac, Meznarić 10 (6 sk), Došen 3, Buha 11, Tončinić 29 (8 sk, 3 bl), Bičvić 8, Pandurić 5 (5 as), A. Šarac 7, Jakić, Krajina.

Osim početnih 0:3 i 2:5 u korist gostiju iz Baranje, sve ostalo na utakmici pripalo je domaćinima, košarkašima Zaboka. Oni su ostalih 39 minuta bili apsolutno bolji i, iako nisu niti jednom stigli do dominantnog vodstva, kontrolirali su rezultat i na koncu zasluženo slavili sa 80:73. Četiri osvojene lopte više i pet izgubljenih manje, na koncu su se pokazali kao ključna statistička prevaga Zabočana na putu ka drugoj ovosezonskoj pobjedi.

Petar Marić upisao je 16 poena u pobjedi Zaboka, a Antonio Vlaić dodao je 12 uz šest skokova. U redovima VROS Osijeka se daleko iznad svih istaknuo Filip Tončinić sa 29 poena, osam skokova i tri blokade.

Zagreb – Jolly JBS 111:104 p. (24:16; 46:40; 65:63; 91:91)

Zagreb: Blajić 17, Perić, Božić 10 (6 sk, 5 as), Milekić 1, Mileković 16, Vuković 10 (3 ol), Radić 26, Batur 4, Marčinković 2 (5 as), Šarlija 14 (6 sk), Vučić, Vladović 11 (3 ol).

Jolly JBS: Gulam 11, Roso 2, Pavlović, Katura 26, Šekelja 9, Vrlika 17, Mrva, Najev 8, Subotić 19 (10 as), Junaković 12 (6 as), Perković, Bilalović.

Sjajan dvoboj odigran je u zagrebačkoj dvorani Osnovne škole Trnsko, gdje je domaći Zagreb tek nakon dodatnih pet minuta savladao goste iz Šibenika, košarkaše Jolly JBS-a. Zagreb je već u 7. minuti imao prvo dvoznamenkast vodstvo (22:12), a drugo i posljednje dvije minute kasnije, nakon po jednog ubačaja sa svake strane. Gosti su u drugom periodu počeli polako spuštati zaostatak te su nekoliko puta stigli na dva ili tri poena manje od Mrava, a na veliki se odmor odlazi vodstvom domaćih 46:40.

Slična košarka igrala se i u trećoj četvrtini, kada su gosti opet u nekoliko navrata prijetili, a domaćini se nikako nisu uspijevali rezultatski odvojiti. Tricom u prvom napadu posljednje dionice Luka Katura donosi prvo vodstvo Jolly JBS-a nakon pete minute (65:66), ali domaćini napad kasnije preuzimaju vodstvo koje drže do same završnice, gdje su se vještijim u izvođenju slobodnih bacanja pokazali gosti i uz promašenu tricu za pobjedu Ivana Milekovića u dodatnih se pet minuta ulazi rezultatom 91:91. U produžetku su se domaći košarkaši ipak pokazali kvalitetnijima i fizički spremnijima, te su u posljednjoj minuta napokon uspjeli potvrditi pobjedu.

Ivica Radić predvodio je trupe Danijela Jusupa s 26 ubačenih koševa, Josip Blajić dodao je 17 poena, a Mileković jedan manje . Kod gostiju se s 26 poena istaknuo Katura, a 19 poena uz 10 asista dodao je Srđan Subotić.

Alkar – Kvarner 2010 92:78 (15:16; 36:35; 63:57)

Alkar: Bilić 17, Jo. Boban 2 (5 as, 3 ol), Bilandžić, M. Modrić 6, Pavić, Vitali 18 (8 sk), Ju. Boban, Gaurina 27 (8 sk, 3 ol), Svalina 3, Perajica 2, Kanaet 14.

Kvarner 2010: Stipčić 8 (6 sk), Veljačić 9 (6 as), Čakarun 9 (8 sk), Cinac 5, Šamanić, Konjević 14, Štemberger 22, Miličević 7, Vidmar, Kučan, Olivari, Jambrović 4.

U derbiju kola u Sinju su se sastale jedine dvije neporažene momčadi iz prva četiri kola – Alkar i Kvarner 2010. Nošeni fantastičnom atmosferom koju su stvorili Maligani Alkari su došli do uvjerljive dvoznamenkaste pobjede i ostali sami na čelu tablice.

Prvo poluvrijeme nije pružilo neku pretjerano lijepu košarku, a na koncu su domaćini na odmor otišli s blagom prednošću od 36:35. Domaćini su se razigrali početkom nastavka i na krilima Tonija Vitalija nakon četiri minute stigli do 12 poena prednosti (51:39), ali iskusni Siniša Štemberger vraća Riječane u egal nakon nekoliko sljedećih napada (55:53). Još su domaćini nekoliko puta pokušavali slomiti otpor igrača trenera Marijana Mance, a to su uspjeli u samoj završnici nošeni Antonijom Bilićem, kada su dvoznamenkasto vodstvo održali do posljednje sirene.

Nikola Gaurina je s 27 poena, osam skokova i tri krađe bio najbolji pojedinac Alkara i susreta, 18 poena uz osam skokova dodao je Vitali, a jedan poen manje djelo je Bilića. Štemberger je s 22 poena vukao Kvarneraše, a Davor Konjević je uz njega s 14 poena bio jedini dvoznamenkasti igrač.