A1: Zagreb lagano do druge pobjede, Jolly bolji od Darde

Danas je Zagreb u nedjeljnoj matineji lako došao i do druge pobjede, Kvarner se morao zadovoljiti činjenicom da je uspio održati egal u drugom poluvremenu tako da je poražen sa samo 21 poen zaostatka.  I u posljednjoj utakmici 2. kola nije bilo neizvjesnosti, Jolly je pobijedio Vrijednosnice OS Darda rezultatom 79:63.

U jučerašnjim dvobojima 2. kola  kao pobjednici izašli su košarkaši Dubrovnika, Đure Đakovića i Zaboka. Nakon tri četvrtine utakmice u Dubrovniku rezultat je bio 48:48, posljednju četvrtinu Križevčani rješavaju u svoju korist s čak 30:9 za konačnih 78:57. Osječki sokol je izgubio rezultatom 71:63 još jedan regionalni derbi, Đuro Đaković je do pobjede došao također u posljednjoj četvrtini koju je dobio s visokih 30:8. Ovo je drugi poraz Osječana, a u sljedećem kolu gostuju u Sinju. U trećoj utakmici dana Zabok je svladao Alkara rezultatom 84:63 te je upisao prvu pobjedu ove sezone.

[rezultat id=54]

Nakon poraza u prvom kolu u Trnskom od Zagreba (91:56), Dubrovčani su upisali još jedan poraz od Križevaca sa 78:57. Predvođeni Patrickom Rembertom i Ivanom Grgatom Dubrovnik je dobro otvorio utakmicu, bio bolji u prvoj i drugoj četvrtini. Gospari odlaze na poluvrijeme sa 7 koševa prednosti (33:26). U drugom poluvremenu igra se koš za košem, te s vremenom Gospari ispuštaju prednost stečenu tijekom prvog poluvremena. Treća četvrtina završava egalom (48:48).

Marko Proleta otvara posljednji period tricom i za posljednje vodstvo domaćina 51:48, ali gosti uz pomoć danas izvrsno raspoloženog Ivana Grgata, serijom 14-5 lome Gospare koji se nisu oporavili nakon toga. Gosti su posljednju četvrtinu dobili s čak 21 razlike (30:9). Utakmica je završila 78:57 u korist gostiju.

U gostujućoj momčadi najefikasniji su bili Patrick Rembert (15 poena i 6 skokova) i Ivan Grgat s 14 poena dok kod Dubrovnika vrijedno je istaknuti učinke Luke Pešuta (14 poena, 5 skokova), Marka Radića (12 poena) i Filipa Najeva (10 poena, 2 skoka).

[rezultat id=139]

Osječki sokol i nakon utakmice protiv Đure Đakovića ostaje bez svoje prve prvoligaške pobjede. Večeras u dvorani JUG 2 Brođani su odličnom igrom u posljednjih pet minuta dostigli zaostatak od deset poena te su na kraju slavili s 71:63. Posljednju četvrtinu igrači Krunoslava Krajnovića završili su s visokih 22 poena prednosti (30:8).

Đurinci su odlično krenuli, imali su i 11 razlike prednosti, a četvrtinu su završili s 17:12. Početkom drugog dijela utakmice zbog ozljede koljena Brođani su ostali bez svog ponajboljeg igrača Krunoslava Rimca. Domaćin to koristi i u 18. minuti prelazi u vodstvo 27:26, a poluvrijeme završava s 38:30.
Na kraju treće četvrtine činilo se da će momčad Zorana Helbicha rutinirano privesti utakmicu kraju, prije početka posljednjeg dijela igre Osječani su imali uvjerljivih 14 poena prednosti (55:41). I počekom četvrte četvrtine Brođani nisu uspijevali osjetnije smanjiti razliku sve do pet minuta prije kraja kada su iz minusa od 10 poena na kraju čak i uvjerljivo pobijedili. Utakmicu je prelomila serija Brođana od 11-0, a pogotkom zaštićenog igrača Marka Bakovića gosti su poveli s 58:57.

Osječani su užasno gađali za tri poena, od 16 pokušaja pogodili su samo četiri, a Budimir je imao šut 1-6. Također, poraz moraju tražiti i u činjenici da su im zaštićeni igrači postigli samo dva poena, dok su s druge strane Baković i Petar Živković upisali 16.

Iako je igrao svega devet minuta, Krunoslav Rimac je postigao devet poena. Najučinkovitiji kod pobjednika je bio Marko Batina s 20, Marko Baković i Josip Blajić su dodali po 10. Kod Osječana dvoznamenkasti su bili Milan Kolovrat s 14, Veljko Budimir s 13, Ivan Tomeljak je postigao 12, a Ivan Krolo 10 poena.

Osječanima slijedi teško gostovanje u Sinju, a Đuro Đaković u srijedu igra prvo kolo Balkanske lige protiv izraelskog BC Galil Gilboa, a u nedjelju dočekuje Jolly.

[rezultat id=55]

Alkar je vrlo dobro ušao u utakmicu, koševima Matića i Župića Sinjani odlaze na 19:6. Do kraja četvrtine na krilima dobre igre Leža i Diminića domaćin prelazi u vodstvo. U drugoj četvrtini tricom Anzulovića i polaganjima Leža i Pešuta, domaćini se počinju polako odvajati. No, Alkar se nije predavao te serijom koševa Nikole Gaurine i tricom Župića smanjuju na 33:25. Junak utakmice, Robert Lež postiže sedam vezanih poena i na poluvrijeme Zaboku osigurava pristojnu prednost od 12 poena.

Alkar je dobro otvorio dugo poluvrijeme i baš kao na početku susreta koševima Matića, Župića i Bilića smanjivanju prednost Zaboka na 48:43.  Sredinom treće četvrtine utakmica se prelomila serijom Zaboka 22-5 i na semaforu je stajalo 70:48. U posljednjem dijelu utakmice nije bilo nikakvih uzbuđenja, Alkar je pokušao smanjiti preko Šipića i Gaurine, ali Pešut i Vlaić kod Zaboka vraćaju prednost. Utakmica je završena rezultatom 84:63.

Najbolji kod domaćina bio je Robert Lež s 22 poena i 2 asistencije, a kod Alkara Željko Župić s 15 poena.

[rezultat id=58]

Košarkaši Zagreba ostvarili su još jednu uvjerljivu pobjedu, ovoga puta bili su bolji od momčadi Kvarnera 2010.

Riječani su tek prvih par minuta uspijevali koliko toliko parirati Mravima, ali nakon što ih je zbog ozljede napustio njihov play Bojan Krivec, utakmica je ušla u jednosmjernu ulicu. Nakon serije od 10-0 u prvom dijelu igre Kvarner se više nije uspio približiti momčadi Danijela Jusupa. Na kraju prve četvrtine prednost je iznosila četrnaest poena (24:10), a sredinom druge i dvadeset, a do kraja 21 (41:20).

Zagrebaši u nastavak ulaze opuštenije i u napadu i u obrani što koriste igrači Vladimira Anzulovića da bi ostali na tih, za njih, i više nego dobrih 21 razlike u minusu. Od njihovih 60 koševa, Riječani su točno dvije trećine postigli u drugom poluvremenu.

Michael James je postigao 24, Hrvoje Perić 19,  a Ante Krapić 16 poena. U sastavu je bio i povratnik Dominik Mavra, ali se nije upisao u strijelce. Kod Kvarnera Dino Cinac je  upisao 15, a mladi Matteo Juričić 10 poena.

[rezultat id=57]

Nakon katastrofalnog ulaza u sezonu i visokog poraza u Rijeci od Kvarnera, Šibenčani su upisali prvu pobjedu protiv Vrijednosnica OS Darde. Prije početka sezone iz šibenskih redova poručili su kako je glavni cilj kluba ulazak u Ligu za prvaka, današnjom predstavom donekle su opravdali te riječi iako je jasno kako ova momčad još uvijek nije dosegnula maksimum.

U prvom poluvremenu, utakmica je bila izjednačena i nije bilo previše odvajanja od strane jedne ili druge momčadi. Antonio Bičvić je bio najbolji pojedinac gostiju u prvomu poluvremenu koje je Darda dobila 35:39. Nakon odlične igre gostiju u prvom poluvremenu bilo je gotovo nemoguće predvidjeti veliki pad koji će uslijediti u nastavku utakmice. Stvari u svoje ruke odlučio je preuzeti šibenski Amerikanac Ronald Ross koji je bio daleko najbolji pojedinac kod domaćina.

Treća dionica otišla je na stranu Jollya koji je goste nadjačao 21:9 i tako riješio utakmicu deset minuta prije kraja. Završnica nije bila posebno napeta i Šibenčani su upisali prve bodove u novoj sezoni. Razloge poraza gosti mogu tražiti u nešto slabijem skakačkom učinku, posebice u napadačkom dijelu. Ne treba zaboraviti čak jedanaest trica koliko su pogodili domaćini što je bilo i više nego dovoljno za sigurnu pobjedu.

Kod domaćina je najbolji bio Ronald Ross koji je završio utakmicu s 27 poena, a pridružio mu se Luka Katura koji je dodao 20. Kod gostiju , najbolji je bio Antonio Bičvić s 20, a Perajica je dodao 12 poena. Šibenčani uspjeli zaustavili ponajboljeg Brokrea Dejana Meznarića limitiravški ga na samo 12 poena.

Sljedeće kolo donosi teške izazove za obje ekipe. Darda doma dočekuje jednog od favorita lige, KK Zagreb. Ako ništa, dvorana će vjerojatno biti puna, a atmosfera kao na derbijima grčkog prvenstva između PAOK-a i Arisa. Vjerojatno smo malo pretjerali, ali nismo kada kažemo da Darda ima šanse iznenaditi Zagreba. U svakom slučaju, očekuje nas vrlo dobra utakmica. Što se tiče Šibenika, gostuju u Slavonskom Brodu kod Đure Đakovića koji je u prvenstvo krenuo sa dvije pobjede i tako bacio „rukavicu izazova“ u facu ambicioznim Šibenčanima. Biti će to ujedno i najzanimljivija utakmica trećeg kola koje je na rasporedu idući vikend.