A1: Zagreb i Đuro Đaković još uvijek bez poraza

U večerašnjim utakmicama oslabljeni i umorni Đuro Đaković pobijedio je  Jolly Jadransku banku u produžetku te je sa Zagrebom preuzeo vrh A1 lige. U prvoj današnjoj utakmici Križevci su pobijedili Zabok 72:63.

U jučerašnjim utakmicama muške A1 lige Darda je pružila odličan otpor favoriziranom Zagrebu dok su Alkar i Kvarner 2010 ostvarili uvjerljive pobjede protiv Osječkog sokola i Dubrovnika, ekipa koje još nisu okusile slast pobjede u ovoj sezoni.

[rezultat id=62]

Alkar je nakon pobjede na startu prvenstva i odlične igre protiv Križevaca uvjerljivo poražen u Zaboku. S tim ritmom nastavili su i večeras, ostvarili su sigurnu pobjedu protiv iskusne momčadi Osječkog sokola. Osječani su pružili dobar otpor u prvoj i trećoj četvrtini, ali su u ostale dvije dominirali igrači trenera Damira Milačića. U sinoćnjem razgovoru za naš portal trener Zoran Helbich je iskazao vjeru u svoju momčad, kao svoju prednost vidio je igru ispod obruča. Na kraju se pokazalo da su i u tom segmentu Sinjani bili bolji, imali su jedanaest nasuprot tri napadačka skoka Sokolova. Kad se još uzme u obzir čak 16 pogrešaka te mali doprinos Veljka Budimira (valorizacija 3 za više od 25 minuta), igrača od kojega puno očekuju, poraz je sasvim zaslužan.

S druge strane Sinjani su napravili korak naprijed prema najavljenom cilju, jedno od prva četiri mjesta koja osiguravaju Ligu za prvaka. Kontrolirali su utakmicu, koristili su svoju pokretljivost i lako su dolazili u poziciju za postizanje koševa. Damir Milačić je za Feratu izrazio zadovoljstvo, dok je njegov kolega bio kritičan prema svojim igračima:  “Ja koji sam svaki dan s ovim igračima znam koliko oni vrijede i drago mi je da su potvrdili da je utakmica protiv Zaboka bila splet nesretnih okolnosti. Odlično igramo pred našom publikom, dobro smo skakali i imali velik broj asistencija, što nije bio slučaj u zadnjoj utakmici.

Alkar je u utakmicu ušao mnogo angažiranije i motiviranije, ali moram reći da je velika većina mojih igrača danas jednostavno samo došla na posao i nije ga napravila. Košarka je momčadski sport, ne možemo se oslanjati samo na pojedince. Mi moramo biti svjesni da smo neuigrana ekipa i da moramo poštivati principe i sustav, jer bez toga se dogodi ovo što se nama večeras dogodilo”  rekao je Helbich.

Za Alkar Nikola Gaurina je ubacio 18 koševa,  Antonio Bilić je dodao 15, a Slavko Modrić, Josip Matić i Željko Župić po 12. Kod Osječkog sokola najefikasniji je bio mladi Tomislav Radoš sa 17 poena.

[rezultat id=59]

Riječki Kvarner 2010 upisao je i drugu ovosezonsku pobjedu. Na Kozali su s uvjerljivim rezultatom svladali momčad Dubrovnika. Čvrstom obranom i brzom igrom riješili su pitanje pobjednika već u prvoj četvrtini. Nakon pet uzastopnih poena mladog reprezentativca Henrika Širka prednost je iznosila visokih 12 poena (17:5). Ni u nastavku susreta Dubrovčani nisu uspjeli pratiti domaćim igračima, pa se prednost prije odlaska na odmor popela već na nedostižnih 30 poena razlike.U nastavku susreta koja je tada izgubila natjecateljski duh je Josip Surina zabio i za vodstvo od 41 poen (92:51). Do kraja su gosti smanjili na končanih 96:61.

Najbolji u redovima Kvarnera 2010 bili su Dino Cinac s 21 poenom i 6 skokova te Jure Škifić sa 16 poena i 3 ukradene lopte. Bojan Krivec je upisao 11 poena i 7 asistencija, dok su po 12 poena dodali Henrik Širko i Ivica Radić. U gostujućim redovima je Filip Najev zabio 14, a Luka Pešut (4 asistencije) i Dino Jakoliš (5 skokova).zabili su po 11.

[rezultat id=60]

Košarkaši Zagreba upisali su i treću uzastopnu pobjedu te ostali neporaženi nakon gostovanja u Dardi. Mravi su odnijeli tešku pobjedu rezultatom 73:78.

Josip Glavinić iz slobodnog bacanja zabija prvi koš na utakmici i daje prednost domaćoj ekipi, ali ubrzo Karlo Žganec pogađa polaganje koje je dovelo Zagreb u vodstvo. Darda tricom Antonia Bičvića odlazi na pet poena prednosti, ali Ante Krapić ne dopušta da se domaćini odvoje i ponovo vraća vodstvo gostima. Na prvi kraći odmor se odlazi s 19:24 za Mrave.

Nakon odmora Brokeri su nametnuli svoj ritam, a zahvaljujući seriji 8-2 Perajice i Bičvića ponovo preuzimaju vodstvo u svoje ruke. Nastavak se igrao koš za košem gdje je Zagreb bio u situaciji da mora loviti vodstvo. Krapić ponovo ne dopušta domaćinima da naprave prednost prije odmora te polaganjem u posljednjoj minuti druge četvrtine izjednačuje rezultat na 37:37. Glavinić uspijeva uzeti loptu Haliloviću i asistirati Bičviću koji zakucavanjem daje domaćinima minimalnu prednost prije velikog odmora pred punom dvoranom u Dardi.

Nakon odmora košarkaši Vrijednosnica OS Darda nisu imali namjeru stati te Glavinić povećava prednost na tri poena, ali tricom Novačića Zagreb je ponovo na početku. Mravi rade seriju 10-0 i zadaju velike probleme domaćim igračima, kao i navijačima. Uspijevaju se domaćini smiriti i tricom Hrnića vratiti na samo četiri poena zaostatka, odnosno 47:51. Ponovno se igralo koš za košem, ali onda zahvaljujući seriji 8-0 Mravi ipak rade veliku prednost od 11 razlike te se u posljednju četvrtinu odlazi sa 63:52. Nakon odmora domaći navijači nadaju se velikom povratku, a nadu im daje Bičvić koji otvara četvrtinu s pet poena i vraća domaćine na samo šest poena zaostatka. Mravi se ponovo vraćaju na 11 poena prednosti i sve do 35. minute drže tu prednost, ali tri minute prije kraja Hrnić i Perajica smanjuju prednost gostiju na 65:69. No sve do kraja utakmice igrači Zagreba uspijevaju zadržati tu prednost te slobodnim bacanjem Karla Žganeca odnose važnu pobjedu 73:79.

Najbolji kod pobjedika bio je Mike James s 26 poena, 5 skoka i 4 asistencije, dok je Hrvoje Perić uz 13 poena uhvatio i 12 skokova. Solidnu partiju pružio je mladi Karlo Žganec s 10 poena i 7 skokova. Kod Vrijednosnica OS Darda najviše je pokazao Mato Perajica, koji je ubacio 17 poena , dok je 14 ubacio Antonio Bičvić.

Đuro Đaković – Jolly JBS (Šibenik) 89:85 (14:15, 18:18, 19:25, 26:19, 12:8)

Đuro Đaković: Blaić 20 , Kljaić 2, Batina 24 , Živković 5 , Šarlija 9 , Toroman 4 , Baković 7 , Massamba 18 , Mat.Karlović, Šamija, Mar.Karlović.
Jolly JBS: Petković 2 , Oršulić 6 , Čakarun 9 , Katura 4 , Vlaić 3, Ross 24 , Bubalo 15 , Gabrić, Gulam 3, Baljkaš, Butorac 19 .

U odličnoj utakmici u Slavonskom Brodu domaćin je uspio pobijediti Jolly Jadransku banku u produžetku utakmice te je sa Zagrebom preuzeo vrh A1 lige.

Brođani su krenuli dobro u utakmicu, koševima Marka Batine i Brice Massambe te pogotkom iz slobodnog bacanja Marka Šarlije poveli su s 5:0. Nakon toga slijedi igra s puno promašaja i pogreški, Šibenčani sustižu domaćina i  četvrtinu završavaju s minimalnom prednošću. Druga četvrtina prolazi u rezultatskoj neizvjesnosti, a samo je u jednom slučaju razlika narasla na tri poena razlike (27:24 za domaćina), a do kraja poluvremena Jolly zadržava minimalnu prednost iz prvih deset minuta.

I u drugom poluvremenu suparnici igraju odličnu, neizvjesnu utakmicu. Igra se koš za koš, a poenima Domagoja Bubala Jolly u 29 minuti po prvi puta ima pristojniju prednost od pet poena, a tricom Dine Buturca završavaju četvrtinu s obećavajućih 58:51. I u prve dvije minute igrači Hrvoja Vlašića nastavljaju s dobrom igrom i povećavaju prednost sve do vezanih pet poena Marka Batine kada igrači Krunoslava Krajnovića smanjuju već u trećoj minuti na samo tri poena. Batina je u petoj minuti tricom nakon dugo vremena doveo Brođane do minimalne prednosti (66:65).  Do kraja četvrtine razigrali su se Brice Massamba kod domaćina i Ronald Ross u sastavu gostiju, a Ross je promašajem jednog slobodnog bacanja na kraju regularnog dijela propustio odvesti Šibenčane do pobjede. Nakon Toga Đuro Đaković preko Josipa Blajića izjednačava na 77:77. Pokušali su gosti organizirati zadnji napad, ali Josip Gulam radi grešku.

U produžetku igra se koš za koš. U četvrtoj minuti tricom mladog Petra Živkovića Đurinci odlaze na četiri razlike, ali Buturac također dalekometnim šutom vraća Šibenčane u igru. Ipak, do kraja Blajić postiže tri od četiri slobodna bacanja i dovodi Đuru Đaković do treće pobjede u prvenstvu. Brođani sutra putuju u Sofiju na utakmicu Balkanske lige, a sljedeći vikend igraju derbi sa Zagrebom.

Trojac Batina (24), Massamba (20) i Blajić (18) su odlučili utakmicu, a u sastavu poraženog dobru igru su pružili Ross (24) , Buturac (19) i Bubalo(15).