A1 žene: Novi Zagreb se u produžecima izvukao protiv Medveščaka

Subota je prošla i u znaku ženske košarke jer se igrala većina susreta 4. kola prve hrvatske lige za košarkašice.

[rezultat zid=23]

Igračice trenera Gorana Šućurovića su napokon uspjele ostvariti prvu ovosezonsku pobjedu. Na domaćem terenu su uvjerljivo svladale protivnice iz Omiša.

Već od samog starta Riječanke su u susret ušle agresivnije i čvršće i pokazale su da im u ovom susretu pobjeda ne može pobjeći. Nakon nepune tri minute igre bilo je 9:2 za domaću ekipu. U petoj minuti ta je prednost otišla na dvoznamenkastu razliku i sa svakom sljedećom minutom je rasla. Do kraja prve četvrtine prednost je bila ogromnih osamnaest razlike. U drugoj četvrtini se igralo koš za koš i uz sve pokušaje da se gošće približe do poluvremena na mali zaostatak Pleterke su uzvraćale istom mjerom. Na poluvremenu je bilo 20 razlike. Drugo poluvrijeme je bilo čisto rutinsko odrađivanje posla od strane domaće ekipe. Konačan rezultat je iznosio 86:61 i veliko domaće slavlje je moglo početi.

Domaćim navijačima se predstavila Martina Gambiraža koja je nakon samo dva dana provedena u Rijeci postigla 14 poena. U domaćim redovima uz već spomenutu Gambiražu najefikasnija je bila Katarina Mrčela s 19 poena. U gostujućim redovima bolja od ostalih je bila Ivana Podrug s postignutim 21 košem.

[rezultat zid=20]

I u drugom susretu pred svojim navijačima ekipa Splita je uspjela uknjižiti pobjedu. U dosta izjednačenom susretu više igračica u rotaciji je na kraju uvelike pomoglo domaćoj ekipi da u konačnici slome otpor žilavih Agramovih igračica. Raritet je da je u gostujućim redovima samo pet igračica nastupilo na ovoj utakmici.
Prva četvrtina je donijela dva različita lica obje ekipe. Nakon 13:5 za domaće igračice u sedmoj minuti prve četvrtine do kraja perioda gošće rade seriju 10:0 i na mali odmor odlaze s prednošću 15:13. U drugoj četvrtini smo gledali napadački puno bolju igru s obje strane. Niti jedna ekipe se nije uspjela bitnije odvojiti tako da je rezultat na poluvremenu iznosio 35:32 za domaće cure.

Treća četvrtina je dala naslutiti da u gostujućim redovima polako kopni snaga i da bi igračice Splita mogle doći lakše do pobjede nego što je to itko očekivao nakon prvih 20 minuta. Sredinom treće četvrtine pri vodstvu Agrama 42:40 kreće serija Splićanki 11:0 koja će se na kraju pokazati i ključna za susret. Do kraja susreta su domaće cure održavale prednost od desetak koševa razlike koja je samo u jednom trenutku dovedena pod znak pitanja. Četiri minute prije kraja susreta gošće su se približile na samo na četiri koša zaostatka, no koševima Modrić i Roje se Splićanke ponovo odvajaju na ugodnih deset razlike i odvode utakmicu lagano prema kraju. Na kraju semafor je pokazivao okruglih 70:60 za domaću ekipu.

U ekipi Splita najbolja Ivana Roje s 23 poena i 19 skokova, dok je kod Agrama Iva Mežnarić postigla 23 poena i imala 11 skokova.

Boran Grgin, trener ŽKK Split po završetku utakmice nam je izjavio: “Ova utakmica protiv Agrama je bila jedna od onih koje smo morali dobiti i pribojavao sam se za konačni ishod jer smo imali puno problema u trenažnom procesu. Posao nam je donekle bio olakšan neigranjem Branke Vukičević. Iako smo cijelo vrijeme vodili, propustili smo nekoliko prilika da odemo na 15-20 razlike i prelomimo utakmicu. Protivnik je odigrao stvarno dobru utakmicu i kažnjavao je svaku našu pogrešku te smo do zadnje minute trebali maksimalnu koncentraciju da susret privedemo kraju. U našoj ekipi bih posebno istaknuo Ivanu Roje s 23 poena i čak 19 skokova, dok je Modrić pridodala 16 poena i 5 skokova.”

[rezultat zid=21]

Kao što je i obećao u najavi utakmice trener Jollyja JBS Edi Dželalija dao je priliku svim svojim igračicama u susretu protiv dubrovačke ekipe PGM Ragusa. Započela je standardna petorka u kojoj je posebno igrački bila raspoložena i nezaustavljiva Luca Ivanković. Bio je to njezin dan. Šibenski centar je samo u prvoj četvrtini zabila 18 koševa, a za 25 minuta, koliko je provela na parketu, postigla je 31 koš. Kvalitetom znatno slabije Dubrovčanke nisu znale i mogle naći rješenje za šibensku olimpijku, a kada su joj se efikasnošću pridružile tradicionalno dobre ove sezone Antonija Mišura i Kristina Benić posebno u trećoj četvrtini, bilo je samo pitanje s koliko koševa razlike će završiti utakmica. Ove tri igračice postigle su 75 koševa od 86 šibenskih dok su kod Dubrovčanki najefikasnije bile Tošić sa 17, Babun s 12 i Matić s 11 postignutih koševa.

“Sve su cure dobile priliku na terenu i sve su se upisale među strijelce osim Klaudije Dobroslavić. Šibenčanke su stvarno dobra ekipa, Luce Ivanković upisala je 31 koš, a Dubrovkinja Kristina Benić i Antonija Mišura po 22. Mi tu nismo mogli puno više”, kazao je nakon utakmice trener Kitin.

[rezultat zid=24]

Igračice Trešnjevke bez imalo su kompleksa ušle u utakmicu u Gospiću i odlično je otvorile. Koševima Škare, Slišković, Plavljanin pa opet Škare iz slobodnog bacanja i na koncu Irene Čunčić, Trešnjevka je na Balinovcu povela rezultatom 9:2. Potom je najefikasnija gospićka igračica u ovom susretu Martina Dover, uz jedno poentiranje Monike Bosilj , najprije polaganjem pa onda i tricom i košem za dva poena uspjela izjednačiti rezultat na 9:9. Josipa Bura je potom pogodila za 11:9, kasnije iz slobodnih bacanja podigla rezultat na 12:9 i od tada je Gospić bio u stalnom vodstvu sve do druge četvrtine kada je Sara Plavljanin tricom poravnala rezultat na 20:20. Nakon toga Iva Badanjak daje 6 koševa zaredom i Gospić bježi na 26:20. U trećoj četvrtini, koju su domaće košarkašice dobile 25:8, Gospić se odlijepio na najveću razliku 67:30 tricom Ivane Jurčević. Četvrta četvrtina, u kojoj su šansu dobile i igračice s manjom minutažom u ekipi Gospića, završila je neodlučno 11:11.

Najefikasnije kod Gospića bile su Martina Dover sa 17 koševa, Emanuela Salopek 12, Josipa Bura 11 i Ivana Jurčević 10, a kod Trešnjevke jedina dvocifrena je bila Sara Plavljanin s 13 postignutih koševa.

Trener Trešnjevke Dean Nemec ovako je vidio utakmicu u Gospiću: “Utakmica u Gospiću imala je za nas odlično otvaranje. Na polovici prve četvrtine bilo je čak 9-2 za nas. Držali smo priključak do 18. minute, ali utakmicu smo praktički izgubili u dvije zadnje minute prvog poluvremena. Igračice Gospića cijelo to vrijeme pojačavale su intenzitet igre u obrani što im je bilo dozvoljeno kriterijem suđenja, koje je istina bilo ujednačeno za obje ekipe, ali atletski spremnija i fizički močnija ekipa Gospića to je puno bolje iskoristila.”

“Od 18. do 20. minute u takvom pritisku nekoliko napada završili smo dodavanjem lopti u ruke protivnica ili prodorima koji su završili promašajima a nismo adekvatno branili kontranapade kojima su protivnice otišle na nedostižnih petnaestak poena razlike na poluvremenu. Time smo praktički izgubili svaku šansu da utakmicu održimo neizvjesnom i drugo poluvrijeme igrala se revijalna utakmica u kojoj je Gospić bez pritiska neizvjesnosti rezultata lagano pogađao šuteve a u trećoj četvrtini obrambenim pritiskom po cijelom terenu ostarivao i lagane kontranapade. Zadnja četvrtina doniijela je priliku našim kadetkinjama Rački i Kelavi da nastupe i čak odigraju, uz pomoć starijih, neriješeno sa drugom postavom Gospića.

U cjelini gledano nismo izdržali obrambeni pritisak Gospića koji nas je presingom sa preuzimanjem na svim pozicijama izbacio iz koncepta igre i u ovom trenutku nismo imali odgovor na tu vrstu obrambene agresije. Za uspješniji nastup protiv ovakvog Gospića u drugom dijelu prvenstva morat ćemo biti trkački spremniji i agresivniji i u obrani i u napadu”,dodao je Nemec.

[rezultat zid=22]

Košarkašice Rockwool Pule nisu uspjele oploditi trijumf u Omišu. U utakmici gdje su imale veliku visinsku prednost nisu to znale iskoristiti i na kraju su gošće iz Zadra zasluženo odnijele dva boda. Zadranke su pokazale svoju igru koju su posebice u drugom poluvremenu uspjele nametnuti i pokazale su da su u sezonu ušle jako raspoložene.

Sam početak susreta donio je dosta izjednačenu igru s obje strane. I onda u jednom trenutku kreću obostrane serije koševa. Najprije Puljanke odlaze na 23:16. Zatim Zadranke rade seriju od 10:0, da bi u sljedeće tri minute domaće igračice napravile novu seriju od 8:0. Na poluvrijeme se otišlo s prednošću Puljanki 40:38.
Drugo poluvrijeme otvara Žana Cvjetković s pet uzastopnih poena, priključuje joj se i nezaustavljiva Davorka Balić i uz uvijek raspoloženu Antoniju Erslan Zadranke do kraja četvrtine odlaze na osam poena prednosti. U prve tri minute posljednje četvrtine ta prednost još i raste na 72:60 i tu je utakmici bio kraj. Do kraja su to gošće rutinski odradile i odnijele dva boda svojoj kući.

Najefikasnija igračica susreta je bila Davorka Balić koja je postigla 27 poena. U domaćim redovima Tanja Ličina je postigla 21 koš.

[rezultat zid=25]

Tko zna kako bi sve završilo da sudac Mateo Pavičić nije podlegao autoritetu Sandre Mandir i odsvirao po mnogima nepostojeći faul Nine Premasunac nad njom u ključnim trenucima utakmice kod rezultata 69:68 za Medveščak. Sve je mirisalo na senzacionalnu pobjedu Medveščaka nad favoriziranim Novim Zagrebom ali su se sudački kriteriji inače večeras vrlo dobre sudačke trojke Prpić – Galiot – Pavičić minut prije kraja utakmice drastično promijenili. Mandir je s linije slobodnih bacanja pogodila sva tri slobodna i dovela Novi Zagreb do vodstva 71:69 koje je Petra Perić, također s linije slobodnih bacanja poravnala na 71:71 i izborila produžetke.

Inače, na početku je to bila nezanimljiva i negledljiva utakmica bez posebnog žara u prvom poluvremenu u kojoj ekipa Medveščaka nije znala naći rješenje protiv zonske obrane Novog Zagreba. Međutim, kako je god odmicala kraju i uz konstantno tijesan rezultat, postajala je sve zanimljivija i neizvjesnija. Na koncu prve četvrtine rezultat je bio 17:15 za Novi Zagreb, druge 37:32, treće 53:49 i četvrte 71:71. Medekice su priredile pravu dramu u kojoj je posebnu rolu igrala nezaustavljiva i večeras najbolja igračica Medveščaka Ružica Džankić.

Ključni trenutak produžetka utakmice zbio se u 43 minuti kod rezultata 81:80 za Novi Zagreb kada je vrlo dobra Petra Perić, vjerojatno želeći odigrati brzu kontru, pogrešno odigrala i loptu bacila izvan igrališta. Nakon toga Vrdoljak dvojkom i iz slobodnih bacanja podiže rezultat na 85:80, Perić još jednom u posljednjoj minuti produžetka gubi loptu, a potom Vandersloot iz dva bacanja postavlja konačan rezultat 87:80 nakon prekršaja Anje Majstorović.

Bez obzira na vrlo diskutabilnu odluku suca Pavičića u prijelomnim trenucima utakmice Medveščak je večeras bio jako blizu pobjede nad gradskim rivalom. Previše neshavtljivih pogrešaka u najvažnijim trenucima također su razlog zašto se nije dogodilo iznenađenje u Trnskom.

„Čestitam Novom Zagrebu na pobjedi. Posebno čestitam mojim igračicama što su odigrale jednu vrlo dobru utakmicu protiv ovakvog protivnika kao što je bio večerašnji. Žao mi je što u završnici nismo imali koncentraciju da iz utakmice iziđemo kao pobjenici“ – rekao je po završetku utakmice trener Medveščaka Braslav Turić.

Trener Novog Zagreba Vladimir Ivanković pomalo ljutit zbog neizvjesnosti rezultata u ovoj utakmici rekao je: “Utakmica dosta slična onoj u Ekaterinburgu samo u obrnutim ulogama. Nama su, iz nekog razloga, utakmice s Medekicama uvijek izuzetno teške ali uvijek ih dobijamo. Mislim da je ovo bila dobra utakmica s puno koševa i dosta kvalitetnih rješenja u kojima je presudio naš napad. Čim prije shvatimo da se i u hrvatskoj ligi mora igrati obrana, tim bolje. Neshvatljivo je da nam i Ekaterinburg i Medveščak daju isti broj koševa. Opasno smo živjeli danas, ali smo preživjeli. Dva boda se broje i sad imamo mir do Praga.”

U redovima Novog Zagreba najbolja je bila Latoya Sammone Williams sa 21 postignutim košem i valorizacijom 38 koja joj je donijela priznanje MVP 4 kola A1 ženske košarkaške lige Hrvatske, zatim Sandra Mandir s istim brojem koševa te Matea Vrdoljak sa 13 postignutih poena. Medekice je predvodila odlična Ružica Džankić sa 17 poena, potom Iva Borović 15, Ivana Tikvić i Nina Premasunac po 14 i Petra Perić 10 koševa.