A1: Zagreb slavio u Sinju, Kvarner u Slavonskom Brodu

Zagreb i Kvarner su gostujućim pobjedama u Sinju i Slavonskom Brodu preuzeli vodstvo u poretku A1 lige. Iako je Alkar kontrolirao veći dio utakmice, Mravi su na kraju bio sretniji i upisali petu pobjedu dok je Kvarner dobrom igrom u drugom poluvremenu odnio svoju prvu gostujuću pobjedu. Posljednje četiri momčadi na ljestvici su međusobno odmjerile snage. Vrijednosnice i Zabok su lako došli do pobjeda protiv Dubrovnika i Osječkog sokola. U posljednjoj utakmici dana Križevci su slavili protiv Jolly Jadranske banke.

[rezultat id=71]

Košarkaši Zagreba nastavili su pobjednički niz. Ovog puta bili su bolji od Alkara, kojemu je to prvi ovosezonski domaći poraz, a ovaj susret su odigrali bez ozlijeđenog Bilića. Bila je to dramatična utakmica do samog kraja, a tribine ispunjene do posljednjeg mjesta opravdali su epitet derbija za ovu utakmicu.

Alkar je vrlo dobro ušao u utakmicu. Odmah u prvom napadu alley-oop akcija između Rudolfa Juga i Jure Bobana. U četvrtoj minuti Alkar je imao vodstvo 9:2, no gosti polako smanjuju zaostatak i konačni rezultat prve dionice je bio 20:15.

U dvanaestoj minuti Alkar je imao najveću prednost na utakmici. Polaganjem Ćurkovića, Sinjani su vodili 29:16. Zagrepčani brzo uzvraćaju preko Halilovića i Babića i prave seriju 9:1. Alkar je mogao otići s lijepom prednošću na odmor, ali dva puta nespretno gube loptu na svojoj polovici. Ekipe su otišle na poluvrijeme izjednačenim rezultatom 43:43.

Gosti su malo bolje otvorili treću četvrtinu. Većim dijelom su vodili, ali najveća prednost koju su imali je bila tek 4 poena razlike (51:55). Ipak, domaćini na kraju treće dionice okreću rezultat u svoju korist i polaganjem Šipića četvrtina završava prednošću domaćina 62:59.

Baš kao i u prethodnoj četvrtini, Zagreb bolje otvara i stvara prednost. Tada se budi junak susreta Michael James i lomi utakmicu. Alkar ga nije mogao zaustaviti, ili je zabijao ili asistirao. Dva uzastopna i atraktivna zakucavanja Jamesa, publika je nagradila ovacijama i pljeskom. Gosti stvaraju najveću prednost u 38. minuti kada polaganjem Jamesa odlaze na 73:80, ali Alkar se vraća. Tricom Juga na semaforu je bilo samo 80:82. Babić je imao dva bacanja, no iskoristio je samo prvo. Domaćini imaju napad za moguće poravnanje na 20 sekundi do kraja, ali ga ne uspijevaju iskoristiti. Župiću nespretno bježi lopta i tu je ugašena svaka nada za Alkar. Slobodnim bacanjem Petrović je zaokružio rezultat na 80:84. Zaista uzbudljiva utakmica u kojoj ne bi bilo nezasluženo i da je pobijedio Alkar.

Domaćine su predvodili Slavko Modrić (22p, 7/8 iz igre) i Jugo (20p, 6a), a goste Babić (17p).

[rezultat id=70]

Izgleda da ozljede i igra u dvije lige uzimaju danak klubu iz Slavonskog Broda. Iako su dobro krenuli u utakmicu, umor i manjak koncentracije u drugom poluvremenu gurnuli su mladu momčad Kvarner 2010 prema prvoj gostujućoj pobjedi.

Đuro Đaković - Kvarner

Utakmica je u prvih pet minuta bila izjednačena, da bi Đuro Đaković koševima Denisa Toromana i Marka Batine otišao na 17:10. Do kraja četvrtine Riječani smanjuju na pet poena razlike, a već u prvoj minuti nastavka košem Antonia Bobana i tricom  Jure Škifića izjednačuju rezultat. U posljednjim napadima prije kraja poluvremena Matej Kljaić pogađa tricu, a Josip Blaić slobodno bacanje za 39:34. Kvarner u 24. Minuti izjednačava rezultat, i do kraja četvrtine ostvaruje prednost od tri poena. U posljednjem periodu Brođani su preko Toromana izjednačili, ali za pobjedu nisu imali snage. Ključna je bila trica Škifića kada je Kvarner otišao na 58:51, prednost koja im je bila dovoljna za četvrtu pobjedu i drugo mjesto u ligi.

Kod Kvarnera najbolji su bili Ivica Radić s 23 i Škifić s 20 poena, a u sastavu Brođana Batina je upisao 19, a Toroman 14 koševa.

[rezultat id=73]

Osječanima je pobjeda protiv Križevaca digla samopouzdanje i nakon uvjerljive pobjede najavljivali su bolja vremena i prvu gostujuću pobjedu. Nažalost po navijače Osječkog sokola, njihova ekipa nije niti jednog trenutka bila u vodstvu, a nakon trice Roberta Leža u posljednjim trenucima prve četvrtine za 29:16 gosti su do kraja utakmice imali dvoznamenkasti zaostatak.

Filip Bundović iz slobodnih bacanja i Lež s četiri poena otvorili su utakmicu sa 6:0 za domaćina. Kasnije im se pridružio i raspoloženi Petar Marić i Zabočani su već u prvom periodu nagovijestili pobjedu. Na drugoj strani samo su donekle Bruno Šundov i Veljko Budimir uspijevali parirati Zagorcima, njih dvojica su postigli 13 od 16 poena Osječana u prvih 10 minuta. I do poluvremena se nastavlja dominacija igrača Dragutina Črnjevića. U 18. minuti košem Maria Pešuta odlaze na visokih 20 poena prednosti i nakon toga Osječki sokol je samo u rijetkim prilikama imao manji zaostatak.

Trojac Lež (25), Marić (14) i Bundović (14) je bio najbolji kod domaće ekipe, a u sastavu Osječana Šundov je upisao dupli učinak od 15 poena i 11 skokova.

[rezultat id=69]

Baranjci su došli do važne, druge pobjede u A1 ligi. U večerašnjoj utakmici pobijedili su Dubrovnik rezultatom 86:64 te su tako pobjegli sa samog začelja u ukupnom poretku.

Do četvrte minute Dubrovčani su i vodili, ali onda Darda radi seriju od 7-0 za vodstvo 11-7. Do kraja četvrtine Vrijednosnice na krilima dobre igre Stjepana Tešije i Mate Peraice povisuju na solidnih 24:17. Ponovno se Dubrovčani vraćaju i s pet vezanih poena Marka Radića sredinom druge četvrtine dolaze u rezultatsku prednost. Do kraja poluvremena, ponajviše zahvaljujući Mirzi Hrniću koji je postigao osam uzastopnih poena, Darđani preuzimaju vodstvo i na odmor odlaze s obećavajućih 43:34. U drugom dijelu susreta igrači Senada Muminovića kontroliraju igru i rezultat ne dozvoljavajući gostima da se vrate u utakmicu. Konačni rezultat je 84:64, zaslužena pobjeda Vrijednosnica OS.

Hrnić je odlično iskoristio minutažu koju mu je dodijelio Muminović, najbolji strijelac je utakmice s 23 poena uz 6 skokova. Peraica je dodao 18, a Tešija 11 poena. Kod gostiju iz Dubrovnika dvoznamenkasti su bili Mislav Perić s 15, Filip Najev s 11 i Dino Jakoliš s 10 poena.