A1 žene: Slavlje Jollyja i Gospića u gostima

Ovog vikenda se igralo treće kolo prve hrvatske ženske košarkaške lige. Donosimo vam iscrpan pregled zbivanja na parketima diljem zemlje.

[rezultat zid=15]

Večerašnja utakmica na Pešćenici između Medveščaka i Gospića pokazala je da Medveščakova mladost još nije spremna napraviti korak više u domaćem prvenstvu. Doduše, jako su se dobro nosile s renomiranim protivnicama u prvom dijelu utakmice, čak koncem prvog poluvremena koševima Nine Premasunac poveli u 19. minuti najprije 37:36 pa potom 39:36, ali je onda Medveščak napravio nekoliko neshvatljivih pogrešnih dodavanja što su iskusne igračice Gospića iskoristile i poentirale, te na poluvrijeme otišle s 4 koša prednosti.

Treća četvrtina bila je kobna za Medveščak. Najbolja igračica Gospića na ovoj utakmici Emanuela Salopek, potom Monika Bosilj tricom  i Josipa Bura sa pet uzastopnih koševa odveli su Gospić na nedostižan rezultat 65:49. Činjenica da je Medveščak dobio zadnju četvrtinu 16:15 ništa nije promijenila. Najbolja u redovima Medveščaka večeras je bila Iva Todorić s čak 10 skokova i 9 postignutih koševa te Nina Premasunac, dok Ana-Marija Begić i Ivana Tikvić utakmicu nisu odigrale na razini njezine važnosti. Kod Gospića posebno raspoložena bila je hrvatska olimpijska reprezentativka Emanuela Salopek, potom  Martina DoverMonika Bosilj i Ivana Jurčević. Trener Bralić i u ovoj je utakmici forsirao svoj prepoznatljivi stil igre u kojem su Gospićanke s 12 pogođenih trica od 33 ispaljene sasvim zasluženo odnijele bodove u Gospić.

[rezultat zid=18]

U dalmatinskom derbiju Šibenčanke zasluženo odnose dva boda s Višnjika. Već od samog početka susreta bilo je vidljivo da niske Zadranke nemaju rješenja za Lucu Ivanković . Stalnom igrom u reket i konstantnim spuštanjima lopte pod koš Jollyete su do kraja prve četvrtine stvorile prednost od jedanaest poena. No tada Ivanković sjeda na klupu, a Zadranke to dobrano koriste i sredinom druge četvrtine dolaze do napada s kojim su mogle prijeći u vodstvo. Uskoro Edi Dželalija vraća na parket Ivanković i s njom, uz raspoloženu Antoniju Mišuru, gošće odlaze na dvoznamenkastu prednost.  Na poluvremenu je rezultat glasio 46:33 u korist gošći.

U drugo poluvrijeme Šibenčanke ulaze odlučnije s namjerom da prelome susret i u tome uspijevaju. Kristina Benić se probudila i započela svoju seriju.  Zadranke je u igri držala Antonia Erslan, ali nije mogla sama. Do kraja trećeg perioda šibenska prednost je narasla na preko dvadeset razlike. Posljednja četvrtina je protekla u mirnom tonu. Posljednje tri minute susreta i Marija Mazija i Edi Dželalija su dali priliku curama iz vlastitog podmlatka i u njihovoj predstavi su svi mogli uživati.
Na kraju je konačan rezultat iznosio 82:66 i dva boda su otišla u Šibenik. Kod gošći valja izdvojiti Mišuru koja je postigla 26 poena, Benić 21 te Ivanković 20 poena i 15 skokova. Kod Zadranki Erslan 20, a Balić 12 postignutih poena .

[rezultat zid=19]

U dvorani Gospino polje u Dubrovniku gošće iz Zagreba nisu uspjele napraviti iznenađenje i odnijeti pobjedu. Na njihovu veliku nesreću već pri putu na utakmicu negdje u okolici Sinja se jedan od kombija pokvario i dvije igračice su se morale vratiti u Zagreb. Sam početak utakmice donio je blagu prednost Dubrovčankama.  Iako ni jedne ni druge nisu bile previše raspoložene i igra je na trenutke bila i negledljiva, rezultat je na kraju prve četvrtine iznosio 15:11 za domaće cure. Druga četvrtina je bila preslika prve, samo što su gošće preuzele glavnu ulogu. Na poluvremenu je bilo 25:26. I onda u trećoj četvrtini igračice trenera Zdravka Kitina se bude, a Agramerke polako počinju kopniti u snazi i tu Dubrovčanke rade ogromnu prednost.  U utakmici na mali broj koševa prednost od 13 poena koliko su domaće igračice imale na kraju treće četvrtine je odmah značila da mogu lagano privoditi susret kraju. Tako je i bilo i do kraja dvoboja je sve proteklo mirno s rutinski odrađenom posljednjom četvrtinom od strane igračica Raguse.

U domaćim redovima najbolja je bila Ivona Matić sa 17 poena i 10 skokova, dok je kod gošći najefikasnija Iva Mežnarić s 15 poena.

[rezultat zid=17]

Gledatelji u Omišu su mogli svjedočiti prvom velikom iznenađenju u A-1 ženskoj ligi. Gostujuće igračice pod vodstvom Ivana Đukića nakon dva susreta nisu imale niti igru, niti pobjedu. No sve su to nadoknadile u dvoboju s Omišankama.  Iako je rezultat na kraju prve četvrtine iznosio 18:17 za domaće igračice bilo je vidljivo da su na parketu neke nove Puljanke i da su potpuno zaboravile na dva uvodna poraza u prvenstvu. Druga četvrtina je donijela naznaku da bi mogli gledati iznenađenje. Iznimno raspoložene Tea Đikić i Maja Ramljak su svakom minutom povećavale prednost gošći i niti u jednom trenutku nisu dopustile da Omišanke priprijete.  Treća četvrtina je protekla u izjednačenoj igri s obje strane. Omišanke su se trudile smanjiti zaostatak, ali im to nije polazilo za rukom.  Do kraja susreta se igralo koš za koš i na kraju su Puljanke slavile rezultatom 85:78 i njihovo veliko slavlje u dvorani i izvan nje je moglo početi.

U pobjedničkim redovima najefikasnija je bila Ivana Đukić s 20 postignutih koševa, dok je kod poraženih Marta Perlić postigla 22 poena.

[rezultat zid=16]

Trešnjevka 2009 je i danas sigurnom igrom došla do još jedne značajne pobjede pred opet odlično popunjenim gledalištem u Kutiji šibica. Riječke košarkašice ni u jednom trenutku utakmice nisu predstavljale opasnost po raspoložene igračice Trešnjevke među kojima su prednjačile reprezentativka i sudionica londonskih Olimpijskih igara Iva Slišković s 14 koševa te danas iznimno nadahnuta Anja Škara i Irena Čunčić s po 12 postignutih koševa. Marija Kovač također je bila dvocifrena, ubacila je 11 koševa. Trener Dean Nemec bio je zadovoljan i igrom, ali i posjetom gledatelja: „Utakmicu smo riješili već u prvoj četvrtini odličnim početkom. Igračice su bile jako motivirane i to se vidjelo prvenstveno u obrani gdje smo potpuno neutralizirali najbolju igračicu Pletera Katarinu Mrčelu. Anja Škara i Sandra Vrinjanin odradile su taj dio odlično i vrlo odgovorno. Ostalo smo riješili kontranapadima i u drugom poluvremenu ostalo nam je samo da kontroliramo utakmicu. Sve igračice su dobile priliku i prve prvoligaške koševe upisale su Kelava i Bura, a Iva Slonjšak već je u prvoj četvrtini znatno pridonijela kvaliteti igre ulaskom s klupe. Atmosfera u dvorani bila je odlična i na to smo osobito ponosni. Svi u klubu puno smo radili na tome otkad je liga počela da imamo posjetu i ako je netko mislio u prvom kolu da je razlog bio Jolly JBS Šibenik, ovo ga je demantiralo. U Kutiji se opet navijalo, pljeskalo, a u poluvremenu i plesalo s tri naše najmlađe polaznice škole košarke. Nadamo se da će na kraju i netko od sponzora to primijetiti jer na kraju sport postoji zbog natjecanja, publike i zabave, a sve ostalo je promašaj…“, rekao je trener Trešnjevke 2009 Nemec.

Dvije raspoložene igračice Pletera Iva Serdar s 11 i Mia Mašić s 10 postignutih koševa nisu bile dovoljne za bilo kakvo ugrožavanje rezultatske prednosti košarkašica s Trešnjevke.

[rezultat zid=14]

Trener Novog Zagreba Vladimir Ivanković odlučio je dati priliku onim igračicama koje su do sada imale manju minutažu ili uopće nisu nastupale za seniorsku ekipu u prvenstvu Hrvatske. Inja Butina i Ivana Dojkić odlično su je iskoristile i s po 6 koševa debitirale u A1 ligi i u utakmici u kojoj je Novi Zagreb bio apsolutni favorit što je potvrdio i konačnim rezultatom od 59 koševa razlike. Razlika u kvaliteti ova dva kluba je ogromna tako da rezultat ni u jednom trenutku nije bio neizvjestan.

“Drago nam je da se Split vratio u A1 ligu, zato jer je Dalmacija, a i Split posebno, kolijevka mnogih vrhunskih košarkašica. Znam da rade u teškim uvjetima i treba im dati podršku. U ovim se vremenima trebaju okrenuti vlastitom pogonu, dok ne stignu opet bolja vremena, kada će se Split boriti za prvaka. Ne zaboravimo da je Split tri sezone igrao Ligu prvakinja početkom devedesetih”, prokomentirao je trener Lupica Vladimir Ivanković.

“Što se same utakmice tiče, “prebacivanje” na kolosijek A1 lige odradili smo bez stresova, nije bilo samoisticanja i razbijanja akcija, pobijedili smo s velikom razlikom iako smo gotovo pola utakmice igrali s našim najmlađim igračicama. Bedalov je bila posebno inspirirana, ohrabrenje je to uoči UMMC-a i Medveščaka. Istaknuo bih još i Vrdoljak, koja se potpuno podredila kolektivu, kao i Mazić. Vjerujem da ćemo u Rusiji dati dobar otpor”, rekao je Ivanković

Kod Novog Zagreba najbolja je bila Gordana Bedalov s 26 postignutih koševa i valorizacijom 33 koja joj je donijela titulu MVP-a 3. kola. Mirna Mazić postigla je 19 koševa, a Matea Vrdoljak 12. Kod Splita bolje od ostalih bile su Ana Parunov, Ivana Roje i Maja Puljić.