A1: Zagreb teško do pobjede u derbiju protiv Đure Đakovića

Iako rezultat sugerira drugačije, Zagreb je u derbiju jedine dvije neporažene momčadi teško došao do pobjede protiv Đure Đakovića. U posljednju minutu suparnici su ušli s istim brojem koševa, ali tada  Perry James Michael i Tomislav Petrović postižu devet poena u nizu za konačnih 76:67.

Jučer su odigrane tri utakmice 4. kola A1 lige. Dubrovnik protiv Zaboka (85:79), a Osječki sokol protiv Križevaca (82:64) upisali su prve pobjede u prvenstvu. Alkar je doživio težak poraz u Šibeniku, Jolly je pobijedio s 96:76., a u petak je Kvarner 2010 na krilima odlične igre Antonija Bobana pobijedio Vrijednosnice OS Dardu.

[rezultat id=67]

Dvoboj neporaženih momčadi donio nam je dobru utakmicu u kojoj je Zagreb tek u posljednjim minutama uspio slomiti Đuru Đakovića i odnijeti pobjedu sa 76-67. Zagreb je sada jedina neporažena momčad nakon četvrtog kola dok je Đuri Đakoviću ovo prvi poraz ove sezone.
Gosti otvaraju utakmicu košem Massambe Bricea, ali domaćini ne dopuštaju da se odvoje. Igra se koš za košem sve do četvrte minute nakon čega Zagreb serijom 8-0 odlazi na 17-9. Karlo Žganec u osmoj minuti odvodi Mrave na deset poena prednosti, no gosti uspijevaju smanjiti na sedam do kraja četvrtine. Početkom druge četvrtine Marko Batina smanjuje na četiri poena zaostatka, a u 14. minuti Josip Blaić zabija za 27-25. Mravi ne odustaju i tricama Tomislav Petrović na asistencije Dominika Mavre ponovo podižu prednost na osam poena. Petrović na isteku 17. minute slobodnim bacanjima povećava prednost na 11 poena, 37-26. Brice zatvara prvi dio utakmice polaganjem i na odmor se odlazi s 41-34.

Drugi dio utakmice otvorio je Michael Perry James polaganjem. Đuro Đaković se sljedeće 4 minute drži na 10 poena zaostatka, a onda Hrvoje Perić slobodnim bacanjem daje najveću prednost domaćinima s 50-37  nakon čega je Krunoslav Krajnović prisiljen pozvati minutu odmora. Ta minuta odmora donijela je svježinu gostujućim igračima te se serijom 11-2 ponovo vraćaju na četiri poena zaostatka. Krapićevo polaganje i slobodno bacanje na kraju četvrtine dala je smirenje Mravima koji u posljednju četvrtinu odlaze s 55-48. Posljednju četvrtinu ponovo otvara Perry James i podiže prednost na devet poena. U 34. minuti Matej Kljaić smanjuje prednost domaćina na samo 59-57. Mravi uspijevaju držati ta dva poena prednosti sve do 38. minute kada Kljaić zabija tricu i daje gostima prednost 64-65. Perry James brzo odgovara sa svojom tricom, a polaganjem Batine ponovo smo na početku sa 67-67. Ali nakon toga Mravi preuzimaju konce u svoje ruke i serijom 9-0 Petrovića i Perry James ipak odnose tešku pobjedu nad gostima iz Slavonije sa 76-67.

Najbolji kod Mrava bili su Perry James s 24 poena i 6 skokova te Petrović s 18 poena. Uz njih možemo spomenuti i Antu Krapića (13p 11sk), Hrvoja Perića (15p 9sk) i mladog Karla Žganeca koji je ponovo dobio visoku minutažu koju je iskoristio da bi upisao 6 poena. Na suprotnoj strani najbolji je bio Marko Batina s 24 poena, a pomoć je imao u Kljaiću (11), Blaiću (10), Bakoviću (8) i Massambi (8).

[rezultat id=65]

Osječki sokol je došao do svoje prve povijesne pobjede u A1 košarkaškoj ligi, igrači Zorana Helbicha pobijedili su Križevce rezultatom 82:64. Za Osječane je nakon odrađena dva treninga zaigrao i bivši NBA igrač, 217 centimetara visoki Bruno Šundov uz učinak od 12 poena i dva skoka.

Šundov je iz slobodnog bacanja postigao prvi koš na utakmici, a nakon ubačaja Kaimara Pricea i Ivana Tomeljaka zaključio je Osječku seriju od 7-0. Do kraja četvrtine upisuje pogodak ispod koša i tricu te je s postignutih devet poena u prvih deset minuta najzaslužniji za 20:15 na kraju četvrtine. Na početku nastavka Ivan Svoboda smanjuje na minus tri, a nakon toga na krilima dobre igre Toni Brnasa i Veljka Budimira sokolovi podižu prednost da bi u 16. minuti imali visokih 37:23. Do kraja četvrtine vidno nezadovoljni trener gostiju Marin Zirdum radi niz izmjena koje nisu urodile plodom i domaćin na poluvrijeme odlazi s obećavajućih 44:30.

Drugo poluvrijeme Križevčani nastavljaju s lošom igrom u obrani, a u napadu su bili uporni pokušavajući postići pogodak za tri poena. To im baš i nije išlo od ruke jer su od 17 pokušaja na cijeloj utakmici  pogodili svega tri. Pogotkom Tomeljaka u 5. minuti Osječani imaju visokih 20 koševa prednosti i pobjeda je bila na dohvat ruku. Vidjelo se da su Helbichovi igrači do kraja utakmice igrali oprezno jer im je još u sjećanju poraz od Đure Đakovića nakon -22 u posljednjem dijelu igre. Posljednjih deset minuta, osim u par navrata kada su se gosti približili na 12 poena, Osječki sokol je odigrao odlično u obrani ne dozvoljavajući gostima da organiziraju normalan napad. Obrana je i bila bolja strana pobjedničke momčadi, dok se poraženi ne mogu pohvaliti niti jednim segmentom igre.

Brnas s 18 koševa (7 skokova) bio je najefikasniji igrač Osječkog sokola. Budimir je postigao 17 uz 8 skokova, a Tomeljak 14 uz 5 asistencija. Patrick Rembert je predvodio Križevce s 18 poena.

[rezultat id=64]

Nakon tri uvjerljiva poraza Dubrovnik je na svom parketu ostvario prvu pobjedu u prvenstvu. Utakmicu su odlično otvorili gosti serijom 7-0, a u trećoj minuti imali su 9:1, svoju najveću prednost na večerašnjoj utakmici. U sljedećoj minuti Filip Bundović postiže tricu, a do polovice četvrtine Dubrovčani izjednačuju rezultat (11:11). Posljednjih 12 poena u četvrtini postigli su Filip Najev za domaćina i Marko Sandrić za goste. Tricom Sandrića Zabok je izjednačio na 24:24. I drugi dio igre prolazi u neizvjesnoj igri. U 14 minuti košem Luke Pešuta Dubrovnik ima prednost od četiri poena, a Zabok preko Sandrića i Antonia Črnjevića preokreće na 35:32. Domaćin se pokušava ponovo odvojiti, s tricama Marka Prolete i Dine Jakoliša vodstvo gostiju pretvaraju u +6, ali Antonio Vlaić i Bundović smanjuju prednost na minimalnih 41:40.

Zabok je u 23. minuti imao prednost, ali nakon toga slijedi loša igra igrača trenera Dragutina Črnjevića. U obrani igraju slabo, a u napadu s puno pogrešaka i izgubljenih lopti što Dubrovčani kažnjavaju. Gospari u 29. minuti imaju visokih 65:60, a od posljednjeg vodstva Zaboka do tog rezultata Mislav Perić je postigao 9 od 19 poena svoje ekipe. Do kraja četvrtine Zabočani preko Petra Marića smanjuju na 65:60. U posljednjih deset minuta gosti nisu uspjeli ugroziti pobjedu Dubrovnika i učiniti utakmicu rezultatski neizvjesniju. U posljednjim minutama u dva navrata su se približili na četiri poena zaostatka, ali više od toga nije išlo.

Važna pobjeda Dubrovnika u ne baš sjajnoj predstavi na Gospinom polju. Kod pobjednika su se istakli  Jakoliš s 21 poenom i 8 skokova uz valorizaciju 27. Filip Najev, Mislav Perić i Maro Lučić dodali su po 13.  U sastavu Zaboka  Petar Marić je postigao 19, a Robert  Lež 15 poena.

Obje ekipe sada imaju omjer pobjeda i poraza 1-4, a u sljedećem kolu igraju protiv momčadi s dna tablice. Dubrovnik gostuje u Dardi (1-4) dok Zabok dočekuje Osječki sokol, jedinu ekipu koja trenutno nema pobjedu.

[rezultat id=66]

Jolly JBS upisao je drugu prvenstvenu pobjedu porazivši na domaćem terenu Alkar rezultatom 96:76. To je Sinjanima drugi prvenstveni poraz nakon što su u pretprošlom kolu izgubili na gostovanju od Zaboka. Alkar je odigrao sličnu utakmicu kao i u Zagorju. Dobar ulazak u utakmicu, ali u drugoj četvrtini rezultat se mijenja i na poluvrijeme domaćin odlazi s uvjerljivom prednošću.

Gosti su preko Josipa Matića dobro otvorili utakmicu, no  s druge strane uzvraća Dino Butorac. Obje ekipe su vrlo brzo ušle u bonus i ništa uzbudljivo se nije događalo. Protivnici su precizno izvodili slobodna bacanja, a vrijedno je spomena zakucavanje Dina Šipića. Četvrtina je završila vodstvom gostiju iz Sinja s 18:15. Tricama Ronalda Rossa i Luke Vlaića Jolly vrlo dobro otvara drugu četvrtinu. Nakon koša Željka Župića, domaći trener u 15. minuti susreta zove timeout pri rezultatu 28:23.  Marijan Čakarun postiže četiri vezana poena, a s druge strane uzvraćaju Slavko Modrić tricom i Domagoj Kanaet košem i slobodnim bacanjem. No, tada se utakmica lomi. Domaćin je napravio seriju 12:3 na krilima junaka današnjeg susreta Rossa na poluvrijeme se odlazi s pozitivnim rezultatom od 44:32.

Treća četvrtina otvorena je šutom za 3 poena Butorca kod domaćih i s dvije vezane trice Rudolfa Juga. Nakon toga Jolly ponovno radi seriju 14-4 i s 5 poena Luke Petkovića završava period s 23 poena prednosti (75:52).
Gosti su malo bolje otvorili zadnju dionicu. Mini-serijom dolaze na minus 17 (81:64), ali tada  Butorac i Ross rješavaju pitanje pobjednika. Do kraja nije bilo uzbuđenja, slijedilo je razdoblje koš za koš i rezultatom 96:76 završava utakmica u Šibeniku.

“Ušli smo relativno dobro u utakmicu, ali najviše problema nam je stvarao njihov napadački skok. Dobro se obranimo da bi nam oni na kraju ponovno skočili i poentirali. Kasnije im se i šut otvorio i tu je utakmica nažalost bila riješena. Želio bih se zahvaliti navijačima sto su došli u tolikom broju, žao mi je što ih nismo uspjeli sretne poslati doma” rekao je za Crošarku Josip Matić.

Najučinkovitiji kod domaćini bili su Ross (21p, 7a), Butorac (19p), Čakarun (18p), a kod gostiju Antonio Bilić  (11p). Iduće kolo Alkar pred prepunim tribinama dočekuje Zagreb, a Jolly ide u goste Križevcima.

[rezultat id=68]

Utakmica je počela vodstvom Kvarnera 3:0, a Darda uzvraća s mini serijom 5-0. Do šeste minute i 9:7 za Brokere igralo se koš za koš. Nakon toga Bojan Krivec s dvije trice preokreće rezultat na 13:9, a Dino Perajica i Dalibor Meznarić izjednačuju rezultat. Do kraja prvih deset minuta slijedi igra s dosta promašaja i pogreški, suparnici se izmjenjuju u pogotcima, a četvrtina završava s minimalnom prednošću domaćina. Drugi period igre igrači Vladimira Anzulovića počinju agresivnije i na krilima dobre igre Bobana dolaze do 12 poena prednosti (30:18) uz seriju od 9-0. Baranjci ipak dolaze do zraka i s četiri vezana poena Josipa Glavinića smanjuju dvoznamenkasti minus. Međutim, to je bilo kratkog vijeka. Boban tri minute prije kraja poluvremena s pet vezanih poena podiže rezultat na 35:22, a tih 13 prednosti je bilo i prije posljednje minute. Glavinić dva puta neprecizno završava napad Vrijednosnica, a Ivica Radić  i Krivec povisuju na visokih 42:26 za Riječane. Krivac, Boban i Radić su najzaslužniji za ovakvo visoko vodstvo na poluvremenu. Na drugoj strani trener Senad Muminović nije uspio podići momčad čestim izmjenama i dodatnim savjetima na minutama odmora.

I u drugom poluvremenu Kvarner nastavlja s dobrom igrom iz prethodnog dijela. Produžuju seriju iz prvog dijela i s Radićeva dva vezana poena podižu prednost na čak 22 koša prednosti. Treću četvrtinu mlada momčad Kvarner završava u plusu 18 poena. U posljednjem periodu igre ponovno na scenu stupa Boban, a budi se i Dino Cinac. Riječani dominiraju i bez problema rješavaju utakmicu. Na kraju su Brokeri ostvarili pristojan poraz kojemu mogu zahvaliti treneru domaćina jer je dao priliku svim igračima u rosteru.

U sastavu Kvarnera odličnu partiju pružio je Antonio Boban, utakmicu je završio s 23 koša uz šut od 89%. Dobru podršku je imao u Radiću (15), Krivecu (12), Cincu (11) i Škifiću (10) koji su ostvarili dvoznamenkasti broj poena. Kod gostiju iz Darde solidan je bio Mate Peraica s 18 poena.