A2 Istok: Belišću poraz u Požegi, Vukovar prošao Sokolove

Na krilima Filipa Kordića Vukovarci su uspjeli preokrenuti dvoznamenkasti minus i upisati pobjedu koja ih ostavlja u utrci za prvo mjesto, a nakon teškog poraza Belišća u Požegi ulaze u završnicu s malom prednosti ispred Osječana, Belišćana i Požežana.

Dok je lider odradio utakmicu van konkurencije, na začelju je došlo do promjene. Virovitičani su bili troznamenkasti u Osijeku kod Olimpa i s tim bodovima prepustili su začelje Vinkovčanima koji nisu mogli na svom parketu ugroziti Rekord Tim.

Vodeći na listi strijelaca Bruno Ćelebija je i ovo kolo bio na svom prosjeku (29,7), a Marin Ferenčević se s nedjeljnih 37 približio Australcu Ivanu Plateniku. U top 5 su još Mihael Bekavac iz Borova i Ivan Stjepanović iz Županje. Sasvim blizu vrhu je i mladi 15-godišnjak Karlo Uljarević koji je i ovo kolo odigrao odličnu utakmicu, a svojim igrama u A2 ligi vjerojatno je već osigurao svoje mjesto u U16 reprezentaciji za Europsko prvenstvo.

Vukovar – Osječki sokol 84:78 (20:18, 36:44, 58:64)

Vukovar: Kordić 27, Kapović, Madžar 15, Mandić 10, Kovačević 4, Duspara, Peraica 9, Ragač, Dugandžić 6, Pejaković 2, Pravdić 11, Bjelanović.
Osječki sokol: Škrinjarić 15, Radojčić, Ostojić 5, Katavić 2, Uljarević 21, Fančović, Trogrlić, Šarić 20, Leto, Bašić, Raič 15, Kovač.

Zanimljiva i neizvjesna utakmica odigrana je sinoć u Vukovaru. Vukovarci su imali blagu prednost u prvom dijelu, dok je drugi dio u potpunosti pripao mladoj ekipi Osječkog sokola. Domaći igrači su imali velikih problema s agresivnom obrambenom igrom gostiju, a u napadu nisu mogli zaustaviti raspoloženog Uljarevića (1998) i odličnog Luku Šarića. Rezultat toga je osam poena prednosti momčadi Davora Dogana na poluvremenu.

U drugom poluvremenu domaćin je pokušao s zonom, no bez uspjeha i prednost Osječana je polovicom treće četvrtine bila visokih 13 poena. Posljednjih 15-ak minuta Filip Kordić je uzeo odgovornost i jedini je u kontinuitetu uspijevao probiti obranu gostiju. Do poluvremena Vukovar smanjuje na šest, a tek četiri minute prije kraja prelazi u vodstvo i u posljednjoj minuti osiguravaju zasluženu pobjedu protiv odličnih Osječana.

Kordić je upisao 27 poena od kojih većinu u drugom poluvremenu, na drugoj strani Uljarević i Šarić su upisali 21, odnosno 20 koševa.

Požega – Belišće 84:61 (27:9, 50:28, 66:41)

Požega: Musil Todorović, Pejnović, Štivičić 2, Rich 7, Leko, Soldo 18, Norac 11, Benić 14, Čališ 11, Milevoj 3, Abramović 14, Bilandžija 4.
Belišće: N. Gradinjanin, Ikić 2, T.Gradinjanin, Vidaković 7, Blažević 3, Markota 13, Mikulić 19, Preglej 17, Vezmarović, Soldo.

Bez Solde, ČamagajevcaDogana Belišće nije imalo šanse u Požegi, a poraz ih je udaljio od drugog mjesta.

Krajnji rezultat se nazirao već nakon prvih 10 minuta koji su Požežani dobili s +18. Za domaćina je igrao i novopridošli Domagoj Norac ubacivši 11 poena i sigurno će uspješno nadomjestiti učinak Platenika. Više od njega postigli su Slaven Soldo (18), te Leon Abramović i Goran Benić (14). U sastavu Belišća Marko Mikulić s 18 koševa je bio raspoloženiji od ostalih.

Olimp Inspekt ING – Virovitica 81:110 (19:38, 36:60, 64:78)

Olimp: Rakitić 4, Stojanović 6, Buljubašić 19, R. Lončar, A.Lončar 2, I. Novaković 2, Hrgović 6, Lukenda 12, Ćosić 19, Trogrlić 9, L.Novaković 2.
Virovitica: Golub 21, Pavlović 21, Petrović 9, Ferenčević 37, Bajan 6, Jedinek, Šalgaj 4, Pocrnić 3, D. Vuković 9, H.Vuković.

Virovitica se pobjedom u Osijeku po prvi puta od početka lige maknula sa začelja, a pošto do kraja još igraju kod kuće zaostalu protiv Olimpa u velikoj prednosti su ispred njih i Vinkovaca s kojim imaju negativan omjer, ali pobjedu više.

Raspoloženi Ferenčević (37), Pavlović i Petrović (21) su već u prvoj četvrtini bili zaslužni za skoro svih 38 poena, a na kraja utakmice na semaforu je svijetlila brojka 110 za uvjerljivu pobjedu.

Vinkovci – Rekord Tim 71:95 (12:24, 28:48, 53:67)

Vinkovci: Ćorić 21, Širić 11, Pezer 13, Papac 3, Vuić, Matak 4, Tikvić 6, Tropšek 7, T. Kentržinski 6, M.Kentržinski.
Rekord Tim: Šmital 5, Kovačević, Miljak  7, Kolovrat 2, P. Matuško 21, Teskera 5, Čelebija 32,Jozić 10, Jošić, Šikić, A. Matuško 13.

Rekord je odmah u prvih par minuta poveo s 11:0 i najavio sigurnu pobjedu. Skoro cijelu utakmicu vodili su dvadesetak razlike, kontrolirali rezultat i igru na parketu košarkaškog doma Lenije. Vinkovčani su u trećoj četvrtini zaprijetili da bi mogli učiniti utakmicu zanimljivom, ali već u sljedećih par napada raspoloženi Ćelebija i Pavle Matuško su ponovno podigli razliku.

Ćelebija je postigao 32, Pavao Matuško 21, a njegov brat Andro 13 za Oriovčane. Kod Vinkovčana, koji su pola utakmice igrali s kompletnom petorkom ulaznog juniorskog godišta, Domagoj Ćorić (1997) je  s 21 poenom bio prvi strijelac, Stjepan Pezer je upisao 13, a Tomislav Širić (1997) 11 koševa..

Đakovo – Županja 76:60 (18:19, 36:31, 54:44)

Đakovo: Budimir 3, Divić, Marjanović, Petrović, Ćurić 14, Herceg 22, Kruljac 28, Erslan 4, Omazić 5, Hajduković, Grgić, Peran.
Županja: Bilić 6, Mitrović 8, Gvozdić, Farkaš 9, I. Kopić, Labrtić 5, Bušić, Stjepanović 10, Marković 2, Oršolić 7, Smajić 2, D.Kopić 11.

Dva Krešimira, Kruljac i Herceg te Filip Ćurić najzaslužniji su za sedmu pobjedu Đakova. Županjci su se držali prvi dio dok su preostala tri pripala domaćinu.

Na kraju Kruljac je postigao 28, Herceg 22, Ćurić 14, a kod Županje nedostajao je prosjek Ivana Stjepanovića, Filipa Oršolića i Josipa Mitrovića koji su u ovoj utakmici postigli zajedno 25 poena.

Borovo – Vrijednosnice Osijek 91:64 (30:12, 52:29, 74:48)

Borovo: Đerić, Knežević 5, Gošak, Mitić, Bekavac 25, Pejić 2, Stanković, Hummel 4, Atanacković 7, Pušić 24, Škrlec 17, Katavić 7.
Vrijednosnice: R. Kujundžić 9, Došen 18, Šarac 14, Jakić, Hrkač 6, Turalija 10, M. Kujundžić, Krajina 5, Žulj 2.

Iako su za ekipu Brokera igrala čak pet igrača, od njih deset, koji su u Šibeniku večer prije izgubili A1 utakmicu protiv Jollyja, put i umor su učinili svoje i druga ekipa Vrijednosnica nije uspjela parirati vodećoj momčadi prvenstva.

Raspoložena trojka Bekavac (25) – Pušić (24) – Škrlec (17) je u prvoj četvrtini bila blizu 20 poena viška i do kraj je tu prednost povisila za još deset. Kod Baranjaca Arian Došen (1996) s 18 te odmorni Jakov Šarac s 14 poena su bio najučinkovitiji.

U sljedećem kolu najneizvjesnija bi trebala biti utakmica Belišće – Rekord Tim. U preostalim osječki sokol dočekuje Đakovo, Borovo Vinkovce, Županja Požegu, Virovitica Vukovar, a Vrijednosnice Olimp.

Svi igrači lige na ovom linku.
**Kriterij za strijelce koji mora biti ispunjen je odigranih 50% utakmica. * Vrijednosnice igraju van konkurencije