A2 Istok: Borovo usamljeno na vrhu

Vukovarci su u Osijeku protiv prošlogodišnjeg A1 ligaša upisali svoj prvi poraz i sada je Borovo usamljeno na vrhu bez poraza.

Oslabljeno Đakovo je izgubilo u Županji, Belišće je na kraju ipak zasluženo slavilo protiv Požege, a Vinkovčani su uvjerljivo poraženi u Oriovcu. Liga neizvjesna i zanimljiva, kao nikada do sada…

Osječki sokol – Vukovar 76:60 (16:11, 28:30, 56:45)

Osječki sokol: Škrinjarić 4, Radojčić, Ostojić, Katavić 4, Uljarević 17, Fančović, Grgić 15, Šarić 20, Vuković 2, Tomas, Raič 10, Kovač 4.
Vukovar: Kordić 14, Kapović, Mađar 2, Mandić 6, Kovačević, Knežević, Peraica 6, Tadić 14, Dugandžić 4, Pejaković 9, Tustonić 5, Pravdić.

Osječani su na kraju upisali sigurnu pobjedu protiv Vukovara koji je na papiru prije ogleda slovio za favorita. Prema izvješćima sa utakmice iznenađujući rezultat je samo za one koji nisu bili u dvorani, pobjeda Osječana je sasvim zaslužena.

Nakon početnog vodstva Vukovarci su do poluvremena preokrenuli rezultat. U nastavku mladi Sokolovi igraju sa srcem, više su željeli pobjedu i utakmicu rješavaju već u sljedećoj četvrtini, a do kraja ostvareno vodstvo i povećavaju.

Osječane su predvodili Luka Šarić s 20 poena, 14-godišnji Karlo Uljarević je postigao 17, Grgić 15, a Raič 10. Kod Vukovara najviše se trudio Nikola Tadić (14) ali bez velikog učinka.

Županja – Đakovo  80:66 (20:17, 39:36, 57:50)

Županja: Bilić 4, Mitrović 16, Živković, Farkaš 3, M. Oršolić, Labrtić 8, Lučić, Stjepanović 18, Mihaljević, F. Oršolić 17, Smajić 14, Kopić.
Đakovo: Budimir 4, D.Šušak 4, V. Šušak, Dumančić 2, Ćurić 20, Herceg 2, Kruljac 26, Omazić, Grgić 8, Hajduković.

Još jedan visoki iznenađujući poraz favorita na gostovanju. U Županju su Đakovčani došli desetkovani, trener Marijan Petrović nije mogao računati na prvog strijelca ekipe Danijela Katavića (15,7) i standardnog Davora Mikulića, dok se u prvom poluvremenu ozlijedio razigravač i lokomotiva ekipe Krešimir Herceg (12,8), a kasnije i Domagoj Šušak.

Gosti su bili u utakmici prvo poluvrijeme, ali pred kraj trećeg dijela više nisu mogli pratiti ritam raspoloženih Županjaca koje su predvodili Ivan Stjepanović (18) i Filip Oršolić (17). Krešimir Kruljac (26) i Filip Čurić (20) su bili najbolji u poraženoj ekipi.

Belišće – Požega  85:79 (34:20, 50:38, 73:61)

Belišće: N. Gradinjan, Lipovac, Soldo 13, Vidaković 7, Ikić, Markota 4, Mikulić 30, Preglej 16, Vezmarović, Soldo, T. Gradinjan 15.
Požega: Musil-Todorović 4, Hofman, Rich 13, Platenik 33, Milevoj 9, Abramović 10, Bilandžija 1, Benić 5, Čališ, Leko, Štivičić 4.

Požežani su se kao i u Đakovo te kod kuće protiv Rekorda i Vinkovaca uspjeli vratiti u utakmicu nakon zaostatka na poluvremenu. Na svom parketu su uspjeli napraviti preokret, ali u gostima su na kraju ipak ostavili bodove.

Domaćin je vodio cijelu utakmicu, povremeno i s 15 poena prednosti, ali uporni gosti su pred kraj imali priliku čak i za izjednačenje. Ipak, sasvim zaslužena pobjeda aktualnog prvaka lige koji nakon početnih lošijih rezultata ulazi u pozitivnu seriju.

Marko Mikulić (30) je odigrao odličnu utakmicu, a dvoznamenkasti u pobjedničkoj ekipi su bili i Kristijan Preglej (15), Toni Gradinjanin (15) i Soldo (13). Požežane je držao u utakmici Ivan Platenik koji je s 33 postignuta koša na listi strijelaca s prosječnih 26,3 poena po utakmici prestigao Brunu Čelebiju (25,0) iz Rekord Tima.

Rekord Tim – Vinkovci 81:50 (23:10, 40:29, 65:41)

Rekord Tim: Šikić, Bradić 2, Kovačević 17, Miljak 6, Brezić 4, Matuško 6, Teskera 10, Čelebija 25, Jozić 2, Ćorić 9, Končić, Bešter.
Vinkovci: Ćorić 4, Širić 7, Pezer 5, Papac 2, Vuić 7, Cota 2, Tropšek 3, Šibenik, T. Kentržinski 7, Škof 13, M. Kentržinski.

Teško je bilo očekivati da mlada ekipa iz Vinkovaca može u trenutnoj situaciji išta učiniti na gostovanju protiv iskusnih igrača Rekord Tima. Klub koji u ovoj godini “slavi” 50 godina organiziranog igranja košarke dodatno je dotaknuo dno napuštanjem “broda koji tone” od strane vodećih ljudi, a ni pojačanja koja su dovedena nakon prvog kola se nisu pojavila u Oriovcu.

Tako se sada u klubu ne zna ni tko pije ni tko plača, barem to ne znaju osobe kojima je najviše stalo, prvenstveno igrači kojih u Lenijama još uvijek ima dovoljno za dobre rezultate u svim kategorijama. Ipak, možda je baš ovo prilika za novi početak u kojem će biti mjesta za ljude kojima je stalo do djece i neće im biti na prvom mjestu životopis, osobna korist ili politika. Previše se u posljednjih 17 mjeseci, od zadnje izvanredne skupštine Kluba, spominjao novac, sada je jasno da njega nema i da su sve te kalkulacije rađene bez nekog suvislog temelja.

Nakon 10-0 domaćina, gosti su se uspjeli pred kraj poluvremena približiti, ali ubrzo su Oriovčani ponovno otišli na dvoznamenkastu prednost i do kraja povećavali prednost. Bruno Čelebija (25) i Igor Kovačević (17) su bili najučinkovitiji u sastavu pobjedničke ekipe dok je Mislav Škof (13) imao najviše ubačaja na suprotnoj strani.

Vrijednosnice Osijek – Borovo 82:98 (20:30, 41:57, 61:78)

Vrijednosnice: M. Kujundžić 7, Jovanović, Šarac 21, Buljubašić 4, Jakić 18, Turalija 10, Stanojlović, Barišić 22, Ilić.
Borovo: Đerić 4, Bekić, Gošak 26, Pejić, Mitić 5, Škrlec 16, Bekavac 17, Rajšić 7, Stanković 2, Hummel 4, Atanacković 3, Pušić 14.

U utakmici van konkurencije trenutno neporaženo Borovo osiguralo je pobjedu u prvom poluvremenu i do kraja utakmce su održavali ostvarenu prednost pred mladim igračima Vrijednosnica.

Sljedeće kolo vodeći Borovo gostuje u Vinkovcima, Đakovo dočekuje Osječki sokol, Požega Županju, Rekord Belišće, Vukovar Viroviticu, a Olimp će pokušati upisati prvu pobjedu protiv Vrijednosnica. Imaju se odigrati još dvije utakmice, zaostala iz 1. kola između Osječkog sokola i Virovitice te iz ovog u kojoj je Virovitica trebala biti domaćin Olimpu.

12. Dario Pušić (BOR) 5 78 15,6

**Kriterij za strijelce koji mora biti ispunjen je odigranih 50% utakmica. * Vrijednosnice igraju van konkurencije