A2 Istok: Požegi i Virovitici pobjede u Vinkovcima i Županji

Odigrano je i posljednje kolo istoka u kojemu je prvak Belišće bio slobodan, preostale su još zaostale utakmice Meteor – Vinkovci i Vukovar – Virovitica koje neće imati utjecaj na konačni poredak. Iako su poraženi u ovom kolu, Vinkovci su drugi, a treći su Đakovčani ispred Vukovara.

Odličan drugi dio sezone su odigrali Požežani, u nastavku su ostvarili učinak od 6 pobjeda i dva poraza s kojim su se izjednačili bodovno sa Županjom. Da je prije došao Nikola Baran i da se nije vratio u Australiju Ivan Platenik momčad Vladimira Englmana zasigurno bi se borila za sam vrh.

Baran je nastupom na samom kraju prvenstva došao do potrebnog broja utakmica za prvi ulazak na Listu strijelaca, a s 37 postignuta koša u Vinkovcima smijenio je s vrha klupskog suigrača Slavena Soldu koji je bio najučinkovitiji strijelac lige sve do ovoga posljednjeg kola. Soldi za utjehu ostaje uvjerljivo prvo mjesto u ukupnom broju postignutih poena.

Vinkovci – Požega 102:108 OT (27:30, 52:53, 75:67, 91:91)

Vinkovci: Sertić 2, Vuić 2, Kordić 24, Dugandžić 7, Peraica 20, Erslan 11, Čičić 2, Vučetić 4, Kalaica 24, Pezer 6, Radilj.
Požega: Štivičić, Pejnović 5, Alerić 7, Rich 4, Milevoj 4, Leko 16, Musil Todorović, Bušić 3, Grgurić, Baran 37, Abramović 24, Soldo12.

Na krilima Nikole Barana i mladoga Leona Abramovića Požega je nakon produžetaka zasluženo slavila u Vinkovcima.

Da će ovo biti utakmica s puno koševa pokazala je već prva četvrtina koju su gosti dobili s 30:27. Počekom drugog dijela Požežani predvođeni Baranom i Slavenom Soldom odlaze na sedam poena prednosti, a utakmicu u rezultatski egal vraća Sandro Kalaica s tri trice. Do kraj poluvremena momčadi se mijenjaju u vodstvu, a na odmor gostujući igrači odlaze s minimalnom prednošću.

U nastavku domaćin igra presing i Požežani svoje prve poene u drugom poluvremenu postižu tek u 26 minuti. Vinkovčani dolaze do dvoznamenkaste prednosti i tada se činilo da su se žilavi gosti predali. Međutim, raspoloženom Baranu se u posljednjem dijelu pridružuje mladi Abramović koji postiže ključne pogotke za izjednačenje. Dino Peraica je promašivši slobodna bacanja u posljednjoj sekundi regularnog dijela propustio donijeti pobjedu svojoj ekipi.

Iako kratke klupe i opterećeni osobnim greškama, Požežani u produžetku uspijevaju zaustaviti napade Vinkovčana te dvije minute prije kraja odlaze na četiri poena prednosti i utakmicu privode kraju za veliko slavlje i nastavak niza dobrih igara.

Baran s 37 poena bio je najučinkovitiji u pobjedničkoj ekipi, Abramović je dodao 24, Leko 15, a Soldo 12 poena. U poraženom sastavu Kalaica i Filip Kordić su postigli po 24 koša, a Peraica je ubacio 20.

Županja – Virovitica 1234 90:92 (31:16, 57-42, 70:65)

Županja: Bilić 16, Mitrović 16, M. Oršolić, Babogredac, Pastović, Mihaljević 2, Lučić 8, Stjepanović 33, Bačić, F. Oršolić 12, Kodža, Kopić 3.
Virovitica 1234: Šutalo 6, Pavlović 22, Ferenčević 33, Vajagić 17, Petrović, Gverić 12, Golub, Bobanac 2, Pocrnić, Bajan.

Županjci su se porazom oprostili od svojih navijača, Virovitičani su boljom igrom u drugom poluvremenu došli do svoje prve gostujuće pobjede u ovoj sezoni.

Nakon odigranih 20 minuta utakmice pobjeda gostiju nije se naslućivala i očekivala se lagana pobjeda momčadi koju predvodi Ive Ivančičević. Na kraju prve četvrtine domaćini su bili u plusu 15 poena, a s tom razlikom su otišli na odmor.

U nastavku Virovitičani dominiraju i već u sljedećih deset minuta smanjuju razliku za deset, a u posljednjem dijelu dolazi i u vodstvo. Pri rezultatu 89:91 Filip Oršolić je imao slobodna bacanja, ali je ubacio samo jedno. Županjci brzo rade prekršaj i gostujuća ekipa namjerno promašuje drugo bacanje kako domaćoj ekipi ne bi ostalo dovoljno vremena za posljednji šut.

Najveće zasluge za pobjedu idu Marinu Ferenčeviću (na fotografiji) koji je postigao 33 poena i s tim poenima se probio u TOP 10 najboljih strijelaca lige. Isti broj poena je postigao na drugoj strani Ivan Stjepanović.

Meteor Đakovo – Olimp Inspekt ING 82:72 (15:13, 38:26, 56:50)

Meteor: Matuško 32, Domagoj Šušak, Marjanović, Vinko Šušak, Petrović 6, Herceg 13, Kruljac 13, Tadić 6, Grgić 4, Ćurić 6, Mikulić, Budimir 2.
Olimp Inspekt: Barić 2, Stojanović 14, Nađ 12, R. Lončar, Rakitić, A. Lončar 7, Vuković 14, Došen 5, Tvrtko Novaković 9, Luka Novaković 10.

Đakovčani su pobjedom protiv Olimpa potvrdili osvajanje trećeg mjesta i do dugog košarkaškog odmora od prvenstva preostala im je zaostala utakmica na domaćem parketu protiv Vinkovaca.

Iako je domaćin imao dvoznamenkastu prednost na poluvremenu, gosti su u nastavku uspjeli smanjiti na minimalnu razliku. Tada je stvari u svoje ruke uzeo Pavle Matuško (1995) i s četiri trice vratio prednost Meteoru koji je na kraju rutinirano priveo utakmicu kraju.

Matuško je bio prvi strijelac u pobjedničkoj momčadi s 32 poena, a goste je predvodio Vuković ubacivši 14 koševa.

Vukovar – Vrijednosnice 110:76 (25:9, 48:29, 73:54)

Vukovar: Koljaja, Pravdić 16, Madžar 10, Boras 15, Kovačević 12, Knežević 6, Tustonić 10, Tadić 15, Ragač, Kapović 9, Katavić 13, Duspara 4.
Vrijednosnice Osijek: Jakić 6, Šarac 7, Buljubašić 3, Hrkač 28, Turalija, Jovanović, Radetić 2, Ćutuk 12, Barišić 14, Žulj 4.