A2 Jug: Šibenik potvrdio naslov, DOŠK ispao

Pobjedom u posljednjem kolu nad ekipom Cetine GKK Šibenik osigurao je prvo mjesto i predstavljati će regiju Jug u kvalifikacijama za popunu A1 lige. Sonik Puntamika drugi je ovosezonski poraz ubilježila u Jazinama protiv Kaštela i time se definitivno oprostili i od teoretske šanse za preskakanje Šibenčana. Iz lige ispada DOŠK, a Trogir je zauzeo pretposljednje mjesto i o njihovom statusu odlučivati će ponajprije rezultati Dubrovnika i GKK Šibenika u njihovom nastavku sezone.

GKK Šibenik – Cetina 98:60 (25:23; 49:39; 79:44)

GKK Šibenik:  Junaković 5, Badžim 3, Bašić 4, Mišić 7, Kalpić 6, Skorić 6, Blaće 11, Grgat 4, Vukičević 26, Radovčić 2, Sandrić 4, Šamadan 20.
Cetina: Klarica 21, Boban 1, Jelović 5, Bru. Šipić 4, Vukas, Dukić 2, Bra. Šipić, Bilobrk 15, Knezović-Žuro 2, Tomašević 10, Jadrijević-Tomas.

Šibenčani su naoko laganom pobjedom nad Cetinom stigli do kvalifikacija za popunu A1 lige, gdje će ukrstiti snage s prvacima ostalih regija. Šibenski su košarkaši dobro otvorili utakmicu, ali Triljani brzo hvataju priključak i drže utakmicu u egalu gotovo cijelo prvo poluvrijeme, preuzevši vodstvo u nekoliko navrata. Ipak, nakon rezultata 38:38 domaćini ubacuju deset poena, gosti samo jedan i na poluvrijeme se odlazi rezultatom 49:39.

Narančasti su u trećoj četvrtini demonstrirali sjajnu košarku, konačno prelomivši susret, pa je na semaforu nakon 30 minuta svjetlilo velikih 79:44. Do kraja susreta šibenski je strateg Jeronimo Šarin dao više prilike mladim igračima, koji su mirno priveli susret kraju.

Svi igrači Šibenika upisali su se u strijelce, a najučinkovitiji su bili centri Filip Vukičević s 26 ubačaja i Ljubo Šamadan s 20. Kod Triljana, Luka Klarica je susret završio s 21 košem, a Jakov Bilobrk je dodao 15.

Sonik Puntamika – Kaštela 65:78 (13:15; 25:39; 47:55)

Sonik Puntamika: Tuta, Anđelić 8, Ivanić, M. Gligora 12, Bulić 12, Marin, Dražović, Longin 7, Čakarun 16, Škara 10, Zagorac.
Kaštela: Topić 3, Delić 6, Pruže 2, Biočić 29, Blažević, Baković 1, Režić 12, Špralja, Ćirko 4, Madunić 2, Kaliterna 19.

Iako su u trenucima odigravanja ove utakmice još uvijek imali teoretske šanse za osvajanje lige, Puntamičani su lošim pristupom ušli u utakmicu s dobro organiziranom momčadi Kaštela i porazom si definitivno zapečatili sudbinu.

Gosti iz Kaštel Sućurca odigrali su odlično prvo poluvrijeme i na krilima Tonija Biočića i Duje Kaliterne već tada ostvarili dvoznamenkastu prednost. Domaćini su se trgnuli u nastavku susreta, u jednom se trenutku čak i približili na četiri poena zaostatka, ali više od toga pored kvalitetnih gostiju nisu mogli.

Najbolji u redovima pobjednika je s 29 koševa bio Biočić, a Kaliterna je susret završio s 19 ubačaja. Kod domaćih je jedini raspoloženiji bio Marijan Čakarun sa 16 koševa.

Metković – Trogir 93:99 p (21:25; 37:47; 60:61; 83:83)

Metković: Grbavac, Marin 27, Bušić, Karakaš 25, Galov, Dominiković 13, Matić 15, Obšivać 2, Vuletić, Štrbe, Ramić 11.
Trogir:  Vučko 13, Rašetina 9, A. Bilić 21, Poljičanin, I. Bilić 5, Ševo, Roso 14, Krajina 18, Šipić 19, Blajić.

Trogiru je u susret protiv Metkovića kod rasterećenih domaćina ušao bez svog najboljeg igrača i drugog strijelca lige Tonija Vitalija, ali i bez njega su uspjeli slaviti nakon produžetka i zasad osigurati drugoligaški status. Kažemo zasad, jer o njihovom opstanku još ovisi tko će ispasti iz prvoligaškog društva, kao i kako će Šibenčani proći u kvalifikacijama, tako da teoretski još postoji šansa da i Trogir iduće sezone igra B1 ligu.

U ovoj su ih utakmici predvodili Ante Bilić s 21 poenom, Dino Šipić s 19 i Filip Krajina s 18 koševa. Kod Metkovaca daleko najučinkovitiji bili su Hrvoje Marin s 27 ubačenih koševa, te Milan Karakaš koji je dodao dva poena manje.

Sukošan – DOŠK 81:72 (16:19; 41:33; 60:56)

Sukošan: Blažević 11, Mrkić 12, Brzić, Knežević, Krešan 3, Dević 10, Čirjak, Hoti 11, Perić 23, Šaran, Glavan, Crnjak 11.
DOŠK: Nimac 3, Pavelić 12, Matić, Copić, Škaro 17, Najev 15, Melvan, Matulja 18, Grgurica 2, Vlaić 5.

Porazom u Sukošanu košarkaši drniškog DOŠK-a zauzeli su posljednje mjesto ljestvice i iduće će sezone nastupati u B1 lizi. Drnišani su pružili kvalitetan otpor snažnijem domaćinu, ali za nešto više jednostavno nisu imali snage.

Najbolji igrač Sukošana bio mladi junior Zadra Jure Perić, koji je susret završio s 23 ubačena koša. Kod momčadi DOŠK-a istaknuo se Duje Škaro sa 17 koševa, a Filip Najev svoju je drnišku epizodu završio s 15 ubačaja.

Poličnik – Solin 82:71 (24:15; 40:33; 65:56)

Poličnik: Bašić 7, Vuković, M. Bulić, Baričević 19, I. Bulić 17, D. Jurjević 9, Jurica 13, Kovačević 4, Marinović 2, M. Jurjević 4, Mijolović 7.
Solin: Bralić 2, Vuković 19, Ibrišimović 7, Cvitanović 20, Barišić 4, Duvnjak 3, Šarić, Bulić 2, Elez 2, Lozančić 12.

Susret donjeg dijela tablice odigran je u Poličniku, gdje je istoimeni domaćin ugostio košarkaše Solina i uknjižio devetu ovosezonsku pobjedu, zaključivši tako sezonu u kojoj su branili naslov na sedmome mjestu. Solinjani su ostali na dvije pobjede manje i na tri pozicije niže na ljestvici.

Što se utakmice tiče, u njoj su domaćini imali glavnu riječ od početka do kraja susreta kroz koji ih je s 19 poena vodio njihov najraspoloženiji igrač Zvonimir Baričević, dok je Ivan Bulić susret završio s dva poena manje. Kod gostiju je najefikasniji s 20 ubačaja bio Matej Cvitanović, a jedan manje od njega dodao je Ivan Vuković.

Omiš Galeb – Jazine 121:110 (30:29; 64:50; 89:77)

Omiš Galeb: Bačak, Babić 12, Vuko 14, Matijević 4, Grizelj 2, Vuko 17, Penović 20, Bokšić 15, Džapo 25, Granić 2, Radoš 5, Nikolić 5.
Jazine: Čiklić 36, Baždarić 15, Kovačević 4, Banić, Atelj 25, Josipović 30, Mihoč, Grabovac, Banović, Čavara.

Ono što se očekivalo od najefikasnijeg napada lige i prve i treće najpropusnije obrane lige to se i dogodilo u Omišu, gdje su gledatelji mogli uživati u pravom festivalu koševa u utakmici koja se nikako ne bi smjela pokazivati nekome kome pokušavate objasniti igranje obrane. Rezultatom 121:110 nadmašen je broj poena postignut u njihovom prvom ovosezonskom međusobnom susretu (216), a anuliranjem osam koševa zaostatka Omišani su i preskočili Zadrane na ljestvici i sezonu završili na odličnom petom mjestu.

Najefikasniji igrač u pobjedničkim redovima s 25 koševa je bio Josip Džapo, a Frane Penović je dodao 20. Kod Jazina, kod kojih su se tek petorica igrača upisala u listu strijelaca, najbolji su bili Roko Čiklić  s 36, Ivo Josipović s 30 i Marko Atelj s 25 postignutih poena.

Kompletna lista

GKK „Šibenik” osvajanjem prvog mjesta u A-2 ligi „Jug” stekao je pravo igranja kvalifikacija za ulazak u A-1 ligu
Iz A-2 lige „Jug“ ispala je ekipa KK „DOŠK“ iz Drniša u niži razred natjecanja (u B-1ligu).
– A-2 ligu „Jug“ će popuniti klub – klubovi iz B-1 lige „Jug“, kad se budu znali prvaci.
Za sva druga eventualna „ispadanja“ iz A-2 lige ovisi o „ispadanju“ A-1 ligaša i nastup predstavnika lige u kvalifikacijama za popunu A-1 lige.