A2 Sjever – Čakovcu derbi, Grafičar jedini bez poraza

Čakovec je u trećoj utakmici u samo 7 dana slavio u derbiju protiv Mladosti u Đurđevcu i tako im nanio prvi poraz u prvenstvu. Grafičar je u još jednom derbi susretu bio bolji od Podravca iz Virja na domaćem terenu. Međimurje je iako to rezultat ne sugerira, teže od očekivanog dobila žilavu Ivančicu. Petar Zrinski bio je bolji od Radnika, a Vindija uvjerljiva protiv Koprivnice. Bjelovar je uvjerljivo slavio protiv Rudar Cimpera.

Teški tjedan bio je iza košarkaša Čakovca. Oni su igrali 3 teške utakmice u tjedan dana. Prvo su prošli vikend gostovali u Virju gdje ih je dobio Podravac, zatim im je u srijedu na rasporedu bilo finale kupa regije sjever kod Grafičara u Ludbregu koje su također izgubili. Dan poslije te utakmice, navodno su zbog nezadovoljstva igrača, radi vođenja momčadi bili smijenjeni trener Bruno Kovačić i pomoćnik mu Milan Bošnjak. Na kraju su ipak vodili derbi susret u subotu protiv Mladosti u Đurđevcu. Čakovec je utakmicu dobio iako su igrači Mladosti uspjeli zaustaviti najboljeg igrača Čakovca, Prprovića na samo 6 poena. Prvo poluvrijeme Mladost bolja s 4 koša prednosti. Odličnom obranom u drugom poluvremenu, Čakovec je momčad Mladosti ostavio na samo 23 postignuta koša i tako je utakmicu okrenuo u svoju korist. Utakmicu su dobili s 12 pogodaka prednosti. Stjepan Kranjčec 21 poen kod Čakovca, Beljan 18 kod Mladosti.

Grafičar je drugi puta u 10 dana bio bolji od Podravca iz Virja, nakon kupa, slavili su i u prvenstvu nanijevši Podravcu već drugi poraz te ih udaljili od borbe za naslov prvaka, ali ništa još tu nije gotovo. Prva četvrtina bila je atraktivna za gledatelje s puno koševa, a dobio ju je domaći sastav rezultatom 32:27. Podravac je u drugoj četvrtini zaustavio Grafičar na samo 14 postignutih koševa i na poluvremenu imao vodstvo od 3 koša razlike. Drugo poluvrijeme gledali smo obrambeno odlični Grafičar koji je gostima iz Virja dozvolio samo 25 postignutih koševa, dok su oni sami zabili 39 i na kraju slavili s uvjerljivih 11 poena razlike. Jakša Petrović postigao je 21 poen, Vilim Poljak dodao je 16 kod pobjednika dok su kod Podravca po 19 zabili Nikolić i Kenđelić. Grafičar je od ovog kola jedina neporažena momčad lige, a sljedeći tjedan im slijedi prvo jače gostovanje u sezoni kada odlaze u Đurđevac kod Mladosti.

Jako se trebala pomučiti ekipa Međimurja da dođe do pobjede protiv žilave Ivančice iako konačni rezultat to ne govori. Odmah na samom početku gostujući temperamentni trener Manjerović poludio je na jednu sudačku odluku, s pravom, ali brzo se smirio pa je utakmica nastavljena. Prva četvrtina pripala je Međimurju sa 6 poena prednosti. Iskusniji gosti preokrenuli su utakmicu u drugoj četvrtini spuštajući loptu ispod koša prekaljenom centru Moroviću koji je većinu puta bio precizan i odlaze na odmor s 5 poena prednosti. Stigli su prednost Ivančice igrači Međimurja, a do kraja četvrtine i prestigli. Ušli su tako u posljednju četvrtinu s vodstvom od 7 poena razlike, ali nisu se predavali gosti. Stigli su prednost pa i poveli s 2 razlike jer su igrali strpljivo i spuštali loptu ispod koša svojim preciznim centrima. Nakon toga s par brzopletih promašenih šuteva dozvolili su igračima Međimurja nekoliko brzih kontri, a povratnik Danijel Krajačić dokrajčio je Ivančicu s par trica za uvjerljivu pobjedu na kraju od 18 koševa razlike. Trio 22 najbolji kod Međimurja. Mario Novak Marek, Damjan Miko i Danijel Krajačić vodili su Međimurje do pobjede, svaki s 22 postignuta koša. Patrik Jambrović koji je u prva 4 kola bio na prosjeku od oko 25 koševa, ovaj je puta zabio samo 4. Kod Ivančice, Morović 17 koševa, Sakač 15.

Radnik se na gostovanju u Vrbovcu odlično držao prvih 20 minuta. Igrači trenera Ante Tomasa zaostajali su samo 1 poen razlike na poluvremenu. Ipak, šira klupa domaćega sastava moglo bi se reći presudila je gostima iz Križevaca. Vrbovčani su treću dionicu dobili s 14 poena razlike, posljednju s 10 za na kraju uvjerljivih +25. Čulo s 18 i Tomić s 14 koševa najbolji u domaćim redovima, a Samardžija s 13 i Maksić s 11 pogodaka kod Radnika.

Vindija je do poluvremena riješila pitanje pobjednika u susretu s Koprivnicom. Imali su Varaždinci +21 nakon prvih 20 minuta, ali tu prednost u ovom susretu nisu ispustili kao u prijašnjih par. Koprivnica je u trećoj četvrtini odigrala u egalu, a u posljednjoj je Vindija još povisila prednost za 12 koševa i na kraju uvjerljivo slavila s +33. Kod Vindije Željko Novak s 38 postignutih koševa odnosi titulu igrača kola, a dobro mu je asistirao Jakšić s 23. Kod Koprivnice Mlinarić 24, Zlatar 20 koševa.

Trener Rudara, Damjanović morati će prije svake utakmice početi piti tablete za smirenje za ono što mu priređuju igrači. Odlično su krenuli u utakmicu, igrali odličnu obranu i dobili prvu četvrtinu rezultatom 20-12. Nastavili su istim tempom i u drugoj četvrtini sve do 3 minute do poluvremena kada su imali 10 poena razlike, a onda po tko zna koji puta-pomrčina. Počele su se rješavati akcije 1 na 5 umjesto da se nastavi igrati kolektivno, a Bjelovar u samo 3 minute radi preokret i minus od 10 poena pretvara u +1 na poluvremenu. Drugo poluvrijeme samo je Bjelovar došao na teren jer ono što su igrači Rudara prezentirali bila je katastrofa. Na kraju uvjerljiva pobjeda Bjelovara od čak 25 poena razlike kod kojeg su najbolji bili Vrinjanin s 28 i Božić s 23 postignuta poena. Tkalec s 19 najbolji u poraženom sastavu.

Željko Novak
Željko Novak (6), od 5. kola prvi strijelac lige

U vodstvu je Grafičar iz Ludbrega koji je jedini sa stopostotnim učinkom, slijede ga Čakovec Mladost i Međimurje s omjerom pobjeda i poraza 4-1. Na začelju su Ivančica, Rudar Cimper i Koprivnica, ekipe koje još nisu ubilježile pobjedu. U 6. Kolu se sastaju: Čakovec – Rudar Cimper, Petar Zrinski – Bjelovar, Ivančica – Radnik, Koprivnica – Međimurje, Podravac – Vindija, Mladost – Grafičar.

Pratimo i učinke igrača. Željko Novak iz Vindije s prosjekom od 25,4 koša po utakmici je preuzo prvo mjesto od 16-godišnjeg Patrika Jambrovića iz Međimurja koji je sada peti s 21,2 koša po utakmici. Drugi je, također 16-godišnji, Luka Božić iz Bjelovara (24,4), treći je njegov suigrač Bruno Virnjanin (22,8), a četvrti Mario Marek Novak iz Međimurja (22).