A2 Sjever: Grafičaru derbi

Najzanimljiviji susret 17. kola igran je u Ludbregu gdje je drugoplasirani Grafičar dočekao trećeplasiranu Mladost iz Đurđevca. Bio je ovo izravan dvoboj za drugo mjesto jer su momčadi imale identičan omjer pobjeda i poraza. Bolji je bio Grafičar kojemu su ostale teoretske šanse za naslov prvaka.

Čakovec se mučio u prvom poluvremenu u Murskom Središću protiv Rudar Cimpera, a utakmicu su riješili u trećoj četvrtini koju su dobili s 17 poena razlike i korak su bliže naslovu prvaka.

Podravac iz Virja i dalje niže pobjede u drugom dijelu sezone, na teškom gostovanju u Varaždinu slavili su s uvjerljivih +23. Međimurje je očekivano bilo uvjerljivo bolje od Koprivnice, Bjelovar od Petra Zrinskog, a Radnik je nakon niza od devet uzastopnih poraza konačno došao do pobjede. Bili su bolji od Ivančice iz Ivanca.

Najbolji strijlaci kola bili su Nenad Zlatar koji je zabio 30 poena u porazu njegove Koprivnice od Međimurja i Jukić koji je u pobjedu svog Radnika nad Ivančicom također ugradio 30 koševa. Alen Kenđelić je u pobjedi Podravca nad Vindijom u Varaždinu zabio 28 koševa.

Grafičar-Mladost 78:71 (25:15, 40:34 58:53)

Grafičar: Poljak 23, Novak 18, Bušić 15, Dijanušć B. 12, Kokolek 8, Martinčević 2, Bačani, Siladić, Triplat, Vuković, Dijanušić D. Slatina.
Mladost: Jančijev 18, Krajinović 16, Lovrek 12, Beljan 6, Pušelja 5, Capek 5, Buković 4, Dautanec 3, Zadravec 2, Međimurec, Cenkovčan, Baković.

Grafičar je u izravnom dvoboju za drugu poziciju dobio Mladost sa 7 poena razlike a kako je Mladost u prvom dijelu sezone na domaćem terenu bila bolja od Grafičara s 5 koševa viška u slučaju identičnog omjera na kraju prvenstva, Grafičar će biti ispred.

Oslabljeni je bio Grafičar i u ovom susretu. Opet nije bilo bolesnog Marija Novaka-Mede, ali to nije smelo agresivne domaćine u prvoj četvrtini koju dobivaju s deset poena prednosti. Mladost je bila bolja u drugoj četvrtini i do poluvremena je smanjila prednost na šest poena zaostatka.

Treću četvrtinu bolje otvara Mladost koja je stigla prednost domaćih, a u jednom trenutku čak i povela nakratko, ali domaći košarkaši u drugom su dijelu treće četvrtine prednost vratili na svoju stranu i u posljednjih se pet minuta ušlo s +5 na kontu Grafičara.

Posljednjih se deset minuta vodila velika borba za pobjedu ali i konačnu razliku za bolji međusobni omjer. Grafičar je na kraju ipak izašao kao dvostruki pobjednik, a Mladost je otpala i definitivno iz borbe za naslov prvaka te se sada nalazi tek na četvrtoj poziciji iza Čakovca, Grafičara i Podravca iz Virja. Grafičar su do pobjede predvodili Vilim Poljak s 23 poena i Manuel Novak s 18. Kod Mladosti najbolji Zoran Jančijev s 18 koševa dok je Dean Krajinović zabio 16. Za nešto više, falila je bolja igra Vlade Beljana koji se zaustavio na 6 koševa.

Rudar Cimper-Čakovec 50:73 (17:16, 30:33, 37:57)

Rudar Cimper: Varga 16, Radiković 14, Dodlek 5, Hrkač 4, Bedi 3, Perčić 2, Vinko Novak 2, Brodar 2, Tkalec 2, Cilar, Korbelj, Lesar.
Čakovec: Kranjčec 17, Prprović 16, Drk 9, Pustić 8, Novak M. 6, Biševac 6, Momčilović 5, Novak N. 3, Terek 2, Žvorc 1, Juras, Lepen.

Prvu četvrtinu bolji su bili igrači Rudar Cimpera koji s minimalnih 17:16 dobivaju prvu četvrtinu. Nastavili su domaći igrači dobro i u drugoj četvrtini, ali Čakovec na kratko preokreće rezultat i odlazi na pet poena prednosti. Ipak, to vodstvo nije dugo trajalo, ubrzo su se igrači Rudara vratili u utakmicu i preuzeli vodstvo koje se kretalo između jednog i tri poena razlike.

Rudar Cimper je u zadnju minutu ušao s dva poena prednosti, ali Čakovec serijom 5:0 na poluvremenu vodi rezultatom 30:33.
Problem u igri domaćih košarkaša bila je loša šuterska večer Nikole Hrkača i Mladena Tkalca. Nadali su se domaći navijači da će ih krenuti u drugom poluvremenu, ali ipak nije, a to iskusna momčad Čakovca koristi i dobrom obranom dolaze do puno kontra napada kojima dižu prednost na 20 poena razlike nakon 30 odigranih minuta.Treću su četvrtinu gosti iz Čakovca dobili s visokih 24:7.

Otišli su u posljednjoj četvrtini igrači Čakovca i na najviših +25, a tu prednost rutinski su održavali do kraja. Na kraju je završilo s 23 poena prednosti za Čakovec koji su do pobjede vodili Stjepan Kranjčec sa 17 poena i Luka Prprović sa 16 pogodaka. Matija Novak i Darko Terek koji su u posljednjim susretima bili ponajbolji u redovima Čakovca u ovom kolu nisu imali svoj dan.

Kod poraženog domaćina, Alen Varga 16 koševa, Tomislav Radiković 14, ali falili su poeni Hrkača koji je zabio za njega skromna 4 koša i kapetana Tkalca koji je zabio samo 2.

Čakovec u sljedećem kolu dočekuje drugoplasirani Grafičar iz Ludbrega od kojega ima dvije pobjede više i pobjedu iz prvog dijela sezone u međusobnom ogledu od čak 33 poena razlike. Pobjedom, Čakovec bi otišao na tri pobjede razlike i u posljednja bi četiri kola morao doživjeti sva četiri poraza, dok bi Grafičar morao ostvariti sve četiri pobjede, što je nemoguće. UAko Grafičar i dođe do pobjede, Čakovec bi opet bio u prednosti, ali, pričekajmo njihov susret.

Vindija-Podravac 82:105 (17:34, 39:49, 54:82)

Vindija: Šamarija 17, Novak 15, Mihalj 15, Nakić 14, Štefan 8, Jakšić 7, Bađun 5, Skupnjak 1, Stanić, Pizek, Filipović.
Podravac: Kenđelić 28, Baruškin 20, Nikolić 18, Šestak 10, Tišljar 7, Halusek 6, Molnar 4, Arlović 4, Drljanovčan 4, Molnar 2, Hrženjak 2.

Podravac je do pobjede u Varaždinu došao bez svog ponajboljeg i najiskusnijeg igrača Ivana Šipraka. Već nakon prvih deset minuta Podravac je zabio čak 34 poena, a Vindija duplo manje, 17.

Ipak, vratili su se koliko toliko domaći košarkaši u susret u drugoj četvrtini. Smanjili su prednost Podravca na 10 poena razlike do poluvremena i nadali se da će u drugom poluvremenu uspjeti preokrenuti rezultat, ali ipak, nisu.

Podravac je treću četvrtinu dobio još uvjerljivije nego prvu, sa 18 poena razlike i nakon 30 odigranih minuta gosti iz Virja imali su ogromnih 28 poena razlike, a zabili su čak 82 poena, koliko je Vindija uspjela zabiti tijekom cijele utakmice.

Posljednju četvrtinu igrači Vindije bolji, ali samo su smanjili visoku prednost na 23 poena razlike. Alen Kenđelić s 28 i Baruškin s 20 najbolji kod Podravca. Kod poražene Vindije, Kristijan Šamarija 17 koševa, a Željko Novak i Sven Mihalj dodali su svaki po 15 poena.

Međimurje-Koprivnica 108:58 (34:12, 54:32, 85:40)

Međimurje: Novak 25, Jambrović 23, Ranteš 12, Vrus 11, Krajačić 10, Miko 9, Pađan 9, Jelenić 5, Gašparić 4, Lončarić.
Koprivnica: Zlatar 30, Sabol 13, Ivandić 7, Osonjački 4, Špiranec 4, Horvat, Klačinski, Kovačić, Hrašćanec, Grbeš, Šimunović.

Puno kvalitetnija momčad Međimurja nije imala nikakvih problema protiv posljednje na ljestvici Koprivnice. Razlika je iz minute u minutu samo rasla, a zaustavila se na okruglih 50 poena razlike. Već nakon prve četvrtine bilo je ogromnih 22 poena razlike.
U drugoj su četvrtini košarkaši Međimurja uzeli predah pa je završilo s neriješenih 20:20. Treću četvrtinu Međimurje opet podiže gas, dobivaju tu dionicu s 23 poena razlike i nakon 30 odigranih minuta imaju ogromnih +45.

Posljednju četvrtinu Međimurje je dobilo sa “samo“ pet poena prednosti za konačnih +50.  Mario Novak s 25 i Patrik Jambrović s 23 najbolji u redovima Međimurja. Nenad Zlatar 30 kod Koprivnice.

Sljedeće kolo Međimurje gostuje u Virju kod izrazito snažnog Podravca kojeg su u prvom dijelu sezone na domaćem terenu pobijedili.

Bjelovar-Petar Zrinski 75:71 (10:17, 28:33, 51:46)

Bjelovar: Cukrov 26, Božić 21, Vrinjanin 14, Zadravec 14, Budimir, Pavičić, Oremović, Geček, Šimatović, Krpan.
Petar Zrinski: Hrandek 25, Ljoljić 11, Tomić F. 8, Fašaić 8, Mikac 6, Nuši 5, Popović 4, Topalović 2, Čulo 2, Tomić M. Drvenkar, Rogović.

Iako je Petar Zrinski imao devet igrača koji su se upisali u listu strijelaca, a Bjelovar samo četiri ni to nije bilo dovoljno da gosti iz Vrbovca dođu do pobjede. Imao je Petar Zrinski i +7 nakon prve četvrtine, a +5 bilo je na poluvremenu.

Zatim je uslijedila treća četvrtina u kojoj igrači Bjelovara rade preokret. Dobili su tu dionicu s 10 poena razlike i -5 s poluvremena pretvorili u +5.

Posljednju četvrtinu vodila se neizvjesna borba, ali četvorka CukrovBožićVrinjaninZadravec nije dozvolila gostima da preokrenu rezultat. Uspjeli su samo dobiti četvrtinu s jednim poenom razlike.
Najbolji u redovima pobjednika, Cukrov s 26 i Luka Božić s 21 košem, dok su kod poraženih bila samo dva dvoznamenkasta strijelca, Bojan Hrandek s 25 koševa i Miroslav Ljoljić s 11.

Radnik-Ivančica 75:68 (30:16, 48:42, 63:58)

Radnik: Jukić 30, Nervo 16, Jericha 14, Maksić 8, Kirin 5, Samardžija 2, Pomper, Kulko, Glamuzina, Vragović, Kovačević.
Ivančica: Rožman 24, Rajh 18, Skupnjak 8, Morović 5, Smontara 4, Sayemeldahr 3, Kišićek 2, Putarek 2, Kapustić 2, Bigec, Putarek.

Derbi donjeg dijela ljestvice dobio je Radnik koji je nakon devet uzastopnih poraza konačno došao do pobjede. Već nakon prvih 10 minuta Radnik je napravio zalihu od 14 poena prednosti.

Ivančica je do poluvremena zaostatak uspjela smanjiti na šest koševa. Treću četvrtinu opet Ivančica bolja, ali samo za poen razlike. Ušlo se u posljednjih 10 minuta s prednošću Radnika od pet koševa viška. Nisu domaćini dozvolili upornim igračima ivančice preokret, već su posljednju dionicu dobili s dva poena razlike i na kraju slavili sa sedam pogodaka viška.

Jukić s 30 koševa i Nervo sa 16 najbolji kod radnika, a Rožman s 24 i Rajh s 18 kod gostiju iz Ivanca.