A2 Sjever – Prvi poraz Grafičara (FOTO)

Košarkaši Grafičara su u gradu generala Markača, Đurđevcu, doživjeli svoj prvi poraz u sezoni. Pred 500 navijača jednog i drugog sastava koji su na tribini bili obučeni pretežno u crveno bijele kockice bolja je bila domaća Mladost s 5 koševa razlike. Čakovec je nakon prvog poluvremena imao +5 protiv pretposljednjeg Rudar Cimpera da bi drugo poluvrijeme dobio rezultatom 52:4 ne primivši niti jedan poen u trećoj četvrtini. Podravac je preokrenuo 20 koševa zaostatka protiv Vindije, a Ivančica je došla do svoje prve pobjede. Bili su bolji od Radnika. Petar zrinski je slavio protiv Bjelovara, a Međimurje je uvjerljivo slavilo u Koprivnici. Zanimljivost nakon 6 kola je ta da čak 4 momčadi ima po 5 pobjeda i poraz, dok je Podravac na 4 pobjede i 2 poraza. Sljedeće sedmo kolo očekuju nas dva derbija, Grafičar dočekuje Čakovec, a Međimurje Podravac iz Virja.

Dok Cibona i Cedevita na svojim utakmicama ABA lige ne mogu skupiti ni 300 gledatelja, Mladost i Grafičar odigrali su derbi kola pred čak 500 navijača. Prije početka utakmice obje su se momčadi zajedno fotografirale s majicama na kojima je slika generala Markača koji je rodom iz Đurđevca. Prva četvrtina pripala je domaćinima s 3 koša prednosti. Druga četvrtina protekla je u izjednačenoj igri, a za nijansu su opet bili bolji igrači Mladosti koji na poluvrijeme odlaze s 5 koševa prednosti. Prednost Mladosti ostala je ista i nakon treće četvrtine. Pokušao je Grafičar agresivnom obranom preokrenuti rezultat u posljednjih 10 minuta, ali koncentracija domaćina nije padala svih 40 minuta utakmice i na kraju su slavili bitnu pobjedu sa svojim navijačima. Mladost su do pobjede predvodili odlični play Jančijev s 28 koševa i Lovrak s 17. Kod Grafičara, Poljak 30, a Manuel Novak je dodao 12. Oba sastava u sljedećem kolu čekaju teške utakmice. Mladost gostuje kod nepredvidive Vindije u Varaždinu, a Grafičar dočekuje Čakovec.

[nggallery id=13]

Odlično prvo poluvrijeme odigrao je Rudar Cimper protiv jednog od glavnih favorita za naslov prvaka, Čakovca. Čakovec je loše branio napade Rudara koji su većinom završavali brzim utrčavanjima pod koš nižih igrača koje je loptama hranio kapetan Tkalec. Poluvrijeme je završilo vodstvom Čakovca 39:34, a onda je uslijedilo famozno drugo poluvrijeme. Čakovec je promijenio obranu s čovjeka na zonu, zatvorili su utrčavanja u reket i natjerali igrače Rudara na neizrađene šuteve preko ruke koje nisu pogađali. Prestali su pogađati i one otvorene, a četvrtinu je dobio Čakovec s nevjerojatnih 26:0. Nije ni posljednja četvrtina bila bolja za sastav iz Murskog Središća, ali barem su zabili 4 koša. Čakovec je i taj dio zabio 26, a drugo poluvrijeme je dobio s ukupnih 52:4. Ne sjećamo se ako je netko u ovim ligama ostao bez postignutog koša u četvrtini ili samo 4 postignuta u poluvremenu, ali eto, igrači Rudara su uspjeli u tome. U klubu nestrpljivo očekuju povratak visoke linije SrnecBogdanFrančić jer je jedinom visokom igraču, kapetanu ekipe Mladenu Tkalecu sve teže igrati s ozlijeđenim koljenom, a Čakovec se okreće novom derbiju i gostovanju kod Grafičara u Ludbregu. Kod Čakovca najbolji Prprović sa 16 koševa i Pustić s 14, a sve poene je postigao u posljednjoj četvrtini. Kod Rudara Varga 18, svih 18 u prvom poluvremenu.

Podravac je na domaćem terenu dočekao Vindiju koja je nakon prvih 10 minuta vodila s 8 koševa prednosti. Drugu četvrtinu prednost Vindije popela se na 20-ak poena razlike, a onda je krenuo Podravac. Prvo su do poluvremena smanjili zaostatak na 7 koševa minusa, a nakon treće četvrtine uspjeli su poravnati rezultat. Posljednju četvrtinu Vindija je bila bez šansi pored raspoloženih domaćina koji su stigli prednost gostiju. Podravac zadnji period utakmice dobiva s 11 koševa razlike za svoju četvrtu pobjedu. Iako je najbolji igrač Podravca Šiprak postigao samo 2 poena, dobro su ga nadomjestili Nikolić s 20 pogodaka i Šestak s 14. Kod Vindije Štefan 21, Novak 16.

Ivančica je odigrala odličnu obranu protiv gostiju iz Križevaca. Dopustili su radniku samo 46 postignutih koševa i na kraju uvjerljivo slavili s 21 košem razlike za svoju prvu prvenstvenu pobjedu. Radnik se držao odlično 30 minuta utakmice. Nakon prve su četvrtine zaostajali 6 koševa razlike, a toliko je bilo i na poluvremenu. Ivančica je nakon treće imala 7 koševa prednosti i izgledalo je da će utakmica biti neizvjesna do samog kraja, ali ipak nije. Odličnom obranom zaustavili su igrači Ivančice protivnike iz Križevaca na samo 6 postignutih koševa u posljednjoj dionici i na kraju uvjerljivo slavili s +21. Ivančicu je do pobjede predvodio jedini dvoznamenkasti u domaćim redovima, Rožman s 27 koševa. Kod Radnika najbolji Jericha s 22 koša, a on je u svojoj momčadi bio jedini dvoznamenkast.

Petar Zrinski je u Vrbovcu već u prvoj četvrtini riješio pitanje pobjednika. Taj su dio dobili rezultatom 30:10. Bjelovar je do poluvremena smanjio na -18, a nakon treće četvrtine još su više smanjili prednost i to na dostižnih 10 koševa minusa. Uozbiljili su se domaćini u posljednjoj četvrtini, dobili je s 10 koševa viška i završili utakmicu s razlikom koja je svjetlila na semaforu nakon prve četvrtine. Ljoljić 30, Hrandek 24 kod pobjednika, a kod poraženog Bjelovara Božić 26, Vrinjanin 25 koševa.

Očekivano uvjerljivo su košarkaši Međimurja slavili na gostovanju u Koprivnici. Prvu četvrtinu dobili su s 8 poena razlike, drugu sa 16 za visokih +24 na poluvremenu. Nisu stali niti u drugom poluvremenu. Treću četvrtinu riješili su u svoju korist s 12 koševa viška za +36. Posljednju četvrtinu stavili su u brzinu niže, ali su svejedno dobili i taj period s 4 koša razlike za na kraju, okruglih +40. Mario Novak Marek najbolji u redovima Međimurja s 20 koševa, a dobro su ga pratili Vrus sa 16 i Krajačić s 13 koševa. Kod Koprivnice najbolji, kao i obično, Zlatar s 17 koševa i Mlinarić s 13.

Mladost iz Đurđevca ponosna na svog sugrađanina

Poredak | Najbolji strijelci lige | Najbolji strijelci kola | Sljedeće kolo

Mladi reprezentativac Luka Božić (1996) je prvi strijelac lige, za Bjelovar je postizao prosječno 24,7 poena po utakmici. U TOP 5 su još  Željko Novak iz Vindije (23,8), Božićev klupski kolega Bruno Vrinjanin (23,2), Mario Marek Novak iz Međimurja (21,7), a peti je Zoran Jančijev iz Mladosti Đurđevac (21,2). Ovo kolo su bili najuspješniji Miroslav Ljoljić iz Petra Zrinskog i Vilim Poljak iz Grafičara s po 30 poena.

U sljedećem kolu na rasporedu je par zanimljivih utakmica. U derbiju kola Grafičar iz Ludbrega je domaćin Čakovcu, Mladost iz Đurđevca dolazi kod varaždinske Vindije, a Međimurje je domaćin Podravcu iz Virja. Još igraju Radnik – Koprivnica, Bjelovar – Ivančica i Rudar Cimper – Petar Zrinski.