ABA Superkup: Cedevita izvukla pobjedu protiv Zadra

Prvi hrvatski derbi ove godine otišao je na stranu Cedevite. Nije bila ovo lagana utakmica za Vitamine, ali uspjeli su na kraju izvući pobjedu zahvaljujući kao prvo svojoj invidualnoj kvaliteti te šest izgubljenih lopti Zadra u zadnjoj četvrtini. Unatoč ne tako dobroj Cedeviti Zagrepčani su većinom utakmice vodili te su na kraju zasluženo slavili rezultatom 85:77

ABA Superkup, četvrtfinale, 21.9.2018

Cedevita – Zadar 85:77 (23:17, 20:20, 20:30, 22:10)

(Bell 23, Lima 14(5sk) – Grant 21, Špralja 12)

Utakmica je počela onako kako smo svi očekivali. Odmah je na početku Cedevita preuzela konce igre. Imali su jasan plan i držali su ga se. No, ni Zadar nije bio puno iza njih. Držali su se igri ponajprije zahvaljujući mekoj ruci Granta. S druge strane James Bell je pokazao zašto je igrao za Darussafaku. Bio je velika enigma za Zadrane te ga nisu uspjeli zaustaviti. Uz odličnog Bella veliku ulogu u prvoj dionici imali su Cedevitini centri. Lima i Stipanović na svaku primljenu loptu u niskom postu završili su koševima. Ipak postoji razlog zašto se Vitamini nisu uspjeli odvojiti. Bili su stvarno neprecizni s linije za tri poena te su u obje prve četvrtine skupljali previše prekršaja. Bili su jako agresivni, ali takva obrana je donijela puno laganih poena Zadranima. No, bolje biti agresivan nego mekan, ali trebat će stvarno neko vrijeme Cedevitinim strancima da se naviknu na kriterij u ABA ligi. Držao se Zadar prvo poluvrijeme u egalu te su na kraju na odmor otišli siguran sam zadovoljni rezultatom.

U trećoj četvrtini potpuna eksplozija Zadra. Počeli su biti agresivniji u obrani te su sve otvorene šuteve pospremali. Veliku ulogu u tome je imao Planinić koji je na obje strane parketa napakostio Vitaminima. Nemojmo ni zaboraviti vrlo važne dvije trice Tomasa te nemoguća trica Špralje. Sve je to dovelo do toga da je Zadar prešao u vodstvo. Vitaminima sigurno nisu pomogle tehničke koje su dobili nakon toga. Imao je Zadar plus četiri, ali ovo je košarka i to nije dovoljno. U tom trenutku Sito Alonso je uveo Perkovića koji je fantastičnom obranom uništavao Zadar. Zadrani su u par minuta izgubili šest lopti. Cedevita je to iskoristila. Bell je zabio tricu, Cobbs je imao and one, Lima je pospremio u koš svaku loptu koju je dobio i Cedevita je prelomila utakmicu.

Sigurno ovo nije bilo najbolje izdanje Cedevite, ali nitko ne očekuje od njih već sada savršeno izdanje. S druge strane Zadar je pokazao dobre stvari u igri, njihovi navijači se mogu veseliti novoj sezoni koja bi za oba naša kluba mogla biti dobra.